Miecz wikinga w Koninku. Dawne znalezisko zyskało rozgłos
Od kilku dni mieszkańcy Koninka (gmina Kórnik) i okolic żyją sensacyjną informacją – w mediach społecznościowych pojawiły się doniesienia o odnalezieniu w tej miejscowości grobowca wikinga olbrzyma, który miał służyć pierwszym Piastom. Odkrycie, rzekomo dokonane podczas prac budowlanych przy budowie drogi Borówiec – Koninko – S11, natychmiast wzbudziło ogromne zainteresowanie.
Miecz wikinga i elitarne przedmioty
Informacja po raz pierwszy pojawiła się na facebookowym profilu Polska Archeologia, gdzie podano, że w grobie znaleziono imponujący miecz wikiński typu X o długości 102 cm, posrebrzany kabłączek skroniowy oraz skórzaną pochwę na nóż z ozdobnym metalowym okuciem. Miecz, zgodnie z klasyfikacją J. Petersena, datowany jest na drugą połowę XI wieku i należy do grupy egzemplarzy z siodełkowatymi głowicami, typowymi dla tego okresu.
Broń cechowała obosieczna głownia, siodełkowata głowica oraz prosty jelec. Konserwacja miecza ujawniła zaawansowaną technikę wykonania – miękki rdzeń otoczony był wysokowęglową stalą, co zwiększało jego trwałość. Na powierzchni broni dostrzeżono ślady inskrypcji, jednak ich treści nie udało się odczytać. Znalezisko to dostarczyło cennych informacji o skandynawskich wpływach na ziemiach Piastów.
Niecodzienne znalezisko od razu wzbudziło też zainteresowanie osób interesujących się historią czasów pierwszych Piastów. Jak wiemy z historii, wikingowie, którzy w większości stacjonowali w rejonie Wolina, często wchodzili w służbę pierwszych Piastów, rezydujących w Wielkopolsce.
Czy odkrycie wpłynie na trwające inwestycje?
Doniesienia pojawiły się w newralgicznym momencie – w Koninku trwa bowiem inwestycja, obejmująca budowę drogi powiatowej i drogi wojskowej. Wielu mieszkańców zaczęło spekulować, że odkrycia dokonano w trakcie prac budowlanych, co mogłoby wpłynąć na ich przebieg, a nawet czasowo je wstrzymać.
Obawy te wydają się jednak nieuzasadnione. Aby rozwiać wątpliwości, redakcja portalu gminakornik.pl skontaktowała się z administratorem profilu Polska Archeologia, pytając o źródło informacji oraz okres, w którym dokonano odkrycia.
To nie nowe znalezisko, a zapomniana historia
Administrator profilu Polska Archeologia wyjaśnił, że odkrycia dokonano wiele lat temu, ale z nieznanych powodów nie zostało ono odpowiednio opracowane w polskojęzycznej literaturze naukowej. Istnieje jedynie opracowanie w języku angielskim, które opisuje lokalizację cmentarzyska na północ od rzeki Kopla i na zachód od Świątnicy.
Oznacza to, że wiadomość o grobowcu nie dotyczy aktualnych prac budowlanych – to dawne znalezisko, które po latach ponownie wzbudziło zainteresowanie.
Dlaczego temat wrócił właśnie teraz?
Powody mogą być różne. Być może zbieg okoliczności – trwająca inwestycja oraz rosnące zainteresowanie historią regionu – sprawił, że temat ponownie ujrzał światło dzienne. Jedno jest pewne: historia wikinga olbrzyma z Koninka na nowo pobudziła do odkrywania przeszłości.
Czy to odkrycie wpłynie na dalsze badania archeologiczne w regionie? Czy uda się odnaleźć kolejne ślady obecności skandynawskich wojowników na ziemiach Piastów? Czas pokaże. Na razie jednak budowa drogi w Koninku nie jest zagrożona, a historia o wikingach i ich związkach z Polską znów rozgrzewa wyobraźnię mieszkańców.
Źródło: Polska Archeologia, gminakornik.pl, Early-medieval sword from Koninko Tomasz Stępnik, Paweł Kucypera, Piotr Pudło, Krzysztof Rybka

W grobie znaleziono imponujący, mierzący 102 cm miecz wikiński, posrebrzany kabłączek skroniowy oraz skórzaną pochwę na nóż z ozdobnym metalowym okuciem, źródło Early-medieval sword from Koninko Tomasz Stępnik, Paweł Kucypera, Piotr Pudło, Krzysztof Rybka