Redakcja GMP | czwartek, 20 lut, 2025 | komentarze 4

Ptasia grypa w Wielkopolsce i gminie Mosina: Wojewoda wprowadza restrykcje dla hodowców drobiu

W związku z wykryciem ognisk wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) na terenie województwa, wojewoda wielkopolski wprowadziła nowe ograniczenia na obszarze powiatów poznańskiego, kościańskiego i śremskiego. Restrykcje dotyczą także gminy Mosina, gdzie obowiązują rygorystyczne nakazy i zakazy mające na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się wirusa.

Obszary objęte restrykcjami

W rozporządzeniu wojewody z dnia 20 lutego 2025 r. wyznaczono dwa typy stref: obszar zapowietrzony i obszar zagrożony.

  • Obszar zapowietrzony obejmuje miejscowości: Dymaczewo Nowe, Dymaczewo Stare, Kierzki, Konstantynowo, Bolesławiec, Borkowice i Pecna.
  • Obszar zagrożony to m.in.: Mosina, Sowiniec, Rogalinek, Rogalin, Baranowo, Sowinki, Baranówko, Żabinko, Krosno, Drużyna i Nowinki.

Na tych terenach w gminie Mosina obowiązują szczególne środki bezpieczeństwa, które mają na celu powstrzymanie dalszego rozprzestrzeniania się choroby (poniżej, wszystkie miejscowości objęte restrykcjami).

Najważniejsze nakazy dla hodowców drobiu

W obszarze zapowietrzonym hodowcy są zobowiązani do:

  • Natychmiastowego usuwania padłych ptaków i przekazywania ich do unieszkodliwienia w zatwierdzonych zakładach.
  • Czyszczenia i dezynfekcji środków transportu oraz sprzętu wykorzystywanego do przewozu drobiu, paszy, ściółki i nawozów naturalnych.
  • Stosowania mat dezynfekcyjnych przed wjazdami i wyjazdami z gospodarstw.
  • Przechowywania paszy i ściółki w sposób zabezpieczony przed dostępem dzikiego ptactwa oraz gryzoni.

Zakazy obowiązujące na terenie gminy Mosina

  • Zakaz przemieszczania drobiu i innych ptaków bez zgody powiatowego lekarza weterynarii.
  • Zakaz wywożenia lub rozrzucania ściółki i nawozów naturalnych bez odpowiednich zezwoleń.
  • Zakaz organizowania targów, wystaw, pokazów i konkursów z udziałem drobiu lub innych ptaków.
  • Zakaz wypuszczania drobiu na otwartą przestrzeń, chyba że zwierzęta są zabezpieczone przed kontaktem z dzikimi ptakami za pomocą siatek lub innych osłon.

Ścisłe kontrole i konsekwencje nieprzestrzegania przepisów

Jak wynika z rozporządzenia wojewody, wszystkie osoby i przedsiębiorstwa zajmujące się hodowlą drobiu w gminie Mosina są zobowiązane do przestrzegania powyższych nakazów i zakazów. Wprowadzone środki mają na celu ochronę gospodarstw przed stratami spowodowanymi przez ptasią grypę oraz powstrzymanie rozprzestrzeniania się choroby na inne regiony.

Proces zakażenia

Jak zatem mogą zarazić się ptaki domowe? Najbardziej prawdopodobnym źródłem zakażenia drobiu domowego jest bezpośredni lub pośredni (woda do picia) kontakt z ptakami dzikimi, zwykle ptactwem wodnym. Wirus może się także rozprzestrzeniać przez zanieczyszczoną paszę, sprzęt, środki transportu. Bardzo ważną rolę w rozprzestrzenianiu się wirusa ptasiej grypy odgrywa także człowiek.

Środki ostrożności

Co robić? Wszyscy hodowcy drobiu, zwłaszcza posiadający gospodarstwa położone w pobliżu zbiorników wodnych, powinni zachowywać ostrożność i stosować odpowiednie środki ograniczające do minimum kontakt między drobiem a dzikim ptactwem, w szczególności poprzez zabezpieczenie paszy przed dostępem zwierząt dzikich, karmienie i pojenie drobiu wewnątrz budynków, w których drób jest utrzymywany, stosowanie w gospodarstwie odzieży i obuwia ochronnego, unikanie pojenia ptaków i czyszczenia kurników wodą ze zbiorników wodnych i rzek. Ważne jest także przestrzeganie zasad higieny osobistej oraz niezwłoczne zgłaszanie lekarzowi weterynarii spadku nieśności lub nagłych, zwiększonych padnięć drobiu. Istotne jest także, by na fermę miały zakaz wstępu osoby nieupoważnione.

Aktywność wirusa H5N8

Wirus grypy ptaków może zachowywać aktywność w środowisku kurnika przez 5 tygodni. W kale przeżywa przez co najmniej 35 dni w temperaturze 4 stopni Celsjusza, a w kurzu kurnika przez 2 tygodnie po usunięciu ptaków. W stawach i jeziorach wirus zachowuje zakaźność do 4 dni w temperaturze 22 stopni Celsjusza, a do 30 dni w temperaturze 0 stopni.

Wirusy grypy ptaków niszczone są w obróbce termicznej w temperaturze 70 stopni Celsjusza, niszczą je także detergenty i środki chemiczne.

Miejscowości objęte restrykcjami wg. rozporządzenia z dnia 20 lutego 2025 r.

Obszar zapowietrzony:

1) w powiecie poznańskim, w gminie Mosina, miejscowości: Bolesławiec, Borkowice, Dymaczewo Stare, Dymaczewo Nowe, Krosinko, Ludwikowo, Pecna, Konstantynowo;
2) w powiecie poznańskim, w gminie Stęszew, miejscowości: Srocko, Będlewo, Łódź
3) w powiecie kościańskim, w gminie Czempiń, miejscowości: Bieczyny, Sierniki, Srocko Wielkie.

Obszar zagrożony:

1) w powiecie poznańskim, w gminie Mosina, miejscowości: Mosina, Jeziory, Sowiniec, Rogalinek, Rogalin, Baranowo, Sowinki, Baranówko, Bogulin, Żabinko, Krosno, Drużyna, Nowinki;
2) w powiecie poznańskim, w gminie Stęszew, miejscowości: Drożdżyce, Modrze, Zaparcin, Wronczyn, Strykowo, Strykówko, Srocko Małe, Antoninek, Zamysłowo, Witobel,
Sapowice, Wielkawieś, Stęszew, Krąplewo, Dębno, Dębienko, Trzebaw, Górka, Twardowo;
3) w powiecie poznańskim, w gminie Komorniki, miejscowości: Rosnowo, Walerianowo, Szreniawa, Rosnówko, Jarosławiec, Wiry;
4) w powiecie poznańskim, w gminie Puszczykowo, miejscowość Puszczykowo;
5) w powiecie kościańskim, w gminie Czempiń, miejscowości: Głuchowo, Piotrowo Pierwsze, Maruszkowo, Piotrowo Drugie, Zadory, Roszkowo, Jarogniewice, Jasień,
Piotrkowice, Piechanin, Czempiń, Stare Tarnowo, Nowe Tarnowo, Nowe Borówko, Borowo, Helenopol;
6) w powiecie kościańskim, w gminie Kościan, miejscowości: Kawczyn, Mikoszki;
7) w powiecie śremskim, w gminie Brodnica, miejscowości: Grzybno, Iłówiec, Iłówiec Wielki, Ogieniowo, Sucharzewo, Rogaczewo, Szołdry, Chaławy, Kopyta, Brodnica,
Sulejewo, Żabno.

Rozporządzenie Wojewody Wielkopolskiego obowiązuje od momentu ogłoszenia i pozostaje w mocy do odwołania. Pełna treść rozporządzenia: TUTAJ.

ptasia grypa - znak ostrzegawczy

Ptasia grypa – znak ostrzegawczy (zdjęcie archiwalne)

Redakcja GMP

Autor: Redakcja Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej.

Wasze komentarze (4)

  • chora indyczka
    czwartek, 20 lut, 2025, 21:16:47 |

    Tak się kończy hodowanie milionów ptaków w jednym miejscu. Redakcja popełniła błąd. Wojewoda z PIS Michał Zieliński nie jest już dawno wojewodą wiec chyba nie on wydał zarządzenie. Czy znowu będzie stała policja 24 godziny na dobe na drodze do Bolesławca jak kiedyś?

    • mieszkaniec
      wtorek, 25 lut, 2025, 14:46:13 |

      W Bolesławcu ani na dojazdach nie ma żadnych tabliczek, jakby temat nie istniał. Taka ptasia grypa na niby.

  • Gość
    czwartek, 20 lut, 2025, 21:30:26 |

    Czy wykryte ogniska zjadliwej ptasiej grypy to znowu te same co dawniej?

    • mieszkaniec
      wtorek, 25 lut, 2025, 14:47:27 |

      wiadomo, znów przywieźli szemraną słomę. Bo wolnożyjące ptactwo na szczęście ma się znakomicie – czego nie można powiedzieć o tysiącach pospiesznie tuczonych indyków na antybiotykach.

Skomentuj