Zakończyło się głosowanie w ramach 9. edycji Puszczykowskiego Budżetu Obywatelskiego. Między 3 a 13 marca br. mieszkańcy zdecydowali, które inicjatywy zostaną zrealizowane w 2026 roku. Największym poparciem cieszyły się projekty pro-zdrowotne i związane z zapewnieniem bezpieczeństwa.
W kategorii miejskiej zwyciężył projekt „Forma na Fyrtlu” – aktywnie i zdrowo rusz Puszczykowo! Projekt otrzymał 541 głosów. Zakłada on organizację bezpłatnych konsultacji i zajęć fizjoterapeutycznych dla mieszkańców, co ma sprzyjać poprawie kondycji fizycznej i profilaktyce zdrowotnej. Szacunkowy koszt realizacji to 127 980 zł.
Jak czytamy w opisie projektu zajęciom mają towarzyszyć konsultacje z fizjoterapeutą, służące prawidłowej technice wykonywania bezpiecznych dla stawów i kręgosłupa ćwiczeń, wykorzystaniu ich w czynnościach życia codziennego, profilaktyce, prawidłowym oddychaniu i czuciu własnego ciała. Każdy uczestnik zajęć skorzysta z co najmniej jednej do maksymalnie dwóch indywidualnych konsultacji w ramach projektu. Jak dodają inicjatorzy „efektem projektu będzie przeciwdziałanie chorobom cywilizacyjnym, w tym wadom postawy, depresji, astmie, cukrzycy typu 2, zaburzeniom hormonalnym”.
W kategorii zielonej najwięcej głosów zdobyła rozbudowa miejskiego monitoringu. Projekt przewiduje montaż dodatkowych kamer oraz fotopułapek, co ma m.in.ograniczyć akty wandalizmu. Na jego realizację przewidziano 70 000 zł.
– Zważywszy na coraz większy problem zaśmiecania terenów nie tylko zielonych i wandalizmu czyli niszczenia różnych obiektów architektury na terania naszego miasta Puszczykowa, składam projekt, który ma na celu wzmocnić ochronę naszej miejscowości i pomóc w wykrywaniu sprawców wandalizmu i zaśmiecania terenów – informuje organizator projektu. – Jest to narastający problem nie tylko Puszczykowa. Doinwestowanie służb miejskich w narzędzia jak kamery obrotowe nowej generacji z odpowiednio dobrymi parametrami rejestracji obrazu montowane na słupach energetycznych pozwolą na wpięcie tych urządzeń w istniejący monitoring miasta – dodaje.
Projekt obejmuje zakup i montaż 4-5 kamer na słupach energetycznych oraz 5 fotopułapek z połączeniem internetowym.
Władze miasta dziękują mieszkańcom za zaangażowanie i zachęcają do dalszego śledzenia postępów wdrażania zwycięskich inicjatyw. Puszczykowski Budżet Obywatelski po raz kolejny udowodnił, że lokalna społeczność ma realny wpływ na rozwój swojego miasta. W tym roku w głosowaniu udział wzięło 1090 mieszkańców Puszczykowa. Przypomnijmy, rok temu zwyciężył projekt miejski pn. „Strażacy Dzieciom – edukacja pierwszej pomocy, bezpieczeństwo dzieci w ruchu drogowym oraz doposażenie Ochotniczej Straży Pożarnej w Puszczykowie” oraz projekt zielony pn. „Darmowy Transport do Wielkopolskiego Parku Narodowego (Jeziory)”.

Monitoring ma sens wtedy gdy ktoś go obserwuje, cały czas i może w razie ujawnienia przestępstwa bądź wykroczenia powiadomić odpowiednie służby. Jednak patrole Policji są bardzo rzadkie ,komisariat bardzo często jest po prostu zamknięty, Straż Miejska podobnie. No i oczywiści te kamery muszą mieć odpowiednia jakość obrazu w dzień i w nocy.
Powinno być na początek stworzone odpowiednie stanowisko do kontroli monitoringu. Pieniądze można na to zorganizować gdy przestaną być włączane w ciągu dnia latarnie uliczne co jest niestety notoryczne w Puszczykowie.