Redakcja GMP | sobota, 15 lut, 2025 | komentarzy 7

Puszczykowo zlikwidowało 417 kopciuchów. Podsumowanie programu wymiany pieców

Miasto Puszczykowo przez siedem lat wspierało mieszkańców w walce z niską emisją, oferując dofinansowanie na wymianę pieców węglowych na bardziej ekologiczne źródła ciepła. Program, który rozpoczął się w 2017 roku, oficjalnie zakończył się w grudniu 2024 roku. Czy spełnił swoje założenia?


Puszczykowo walczy ze smogiem

W ramach programu mieszkańcy mogli uzyskać dotację w wysokości 80% kosztów kwalifikowanych, jednak nie więcej niż 6 000 zł. Środki przeznaczano na demontaż starych, nieekologicznych systemów ogrzewania oraz zakup i montaż nowego źródła ciepła wraz z niezbędną armaturą potrzebną do wykonania nowej instalacji grzewczej.

Głównym celem programu była poprawa jakości powietrza i redukcja smogu, z którym boryka się wiele polskich miast. Władze Puszczykowa zdawały sobie sprawę, że bez wsparcia finansowego wielu mieszkańców nie zdecyduje się na kosztowną wymianę systemów grzewczych.

Zmiany i rozszerzenie programu

Rosnące zainteresowanie programem skłoniło miasto do wprowadzenia modyfikacji.  – W związku z dużym zainteresowaniem mieszkańców oraz rosnącą potrzebą ograniczenia niskiej emisji, w maju 2021 roku dokonano zmian w regulaminie programu. Rozszerzono grono beneficjentów, zwiększono maksymalną kwotę dotacji do 6 000 zł oraz wydłużono termin realizacji inwestycji do 22 grudnia danego roku – tłumaczy Aleksandra Wolińska z puszczykowskiego magistratu.

Dzięki tym zmianom więcej mieszkańców mogło skorzystać z dofinansowania, a gmina zyskała dodatkowe narzędzie do walki z problemem niskiej emisji.

Czy program przyniósł efekty?

Mimo że program dobiegł końca, wielu mieszkańców zastanawia się, czy jego efekty będą odczuwalne w dłuższej perspektywie. Na pełne dane trzeba jeszcze poczekać, ale według wstępnych analiz liczba kopcących kominów w Puszczykowie znacznie się zmniejszyła.

Władze miasta deklarują, że nadal będą podejmować działania proekologiczne, aby poprawić jakość życia mieszkańców. Czas pokaże, czy program faktycznie wpłynął na jakość powietrza, czy też potrzeba kolejnych inicjatyw wspierających transformację energetyczną gospodarstw domowych.

Czy Puszczykowo pójdzie za ciosem i wprowadzi kolejne formy wsparcia dla mieszkańców? Mamy taką nadzieję.

Zestawienie wymiany pieców w Puszczykowie

Zestawienie wymiany pieców w Puszczykowie; źródło. UM

Lokalizacje nowoczesnych instalacji grzewczych powstałych w ramach dopłat z budżetu miasta w latach 2017-2024

Lokalizacje nowoczesnych instalacji grzewczych powstałych w ramach dopłat z budżetu miasta w latach 2017-2024; źródło: Echo Puszczykowa

Napisano przez Redakcja GMP opublikowano w kategorii Aktualności, Puszczykowo

Tagi:

Redakcja GMP

Autor: Redakcja Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej.

Wasze komentarze (7)

  • Gość
    sobota, 15 lut, 2025, 15:42:09 |

    Kiedy podsumowanie z gminy Mosina.

    • Gość
      sobota, 15 lut, 2025, 17:18:28 |

      A jest co podsumowywać? Gmina jeszcze nie zaczęła na dobrą sprawę likwidować swoich kopciuchów.

    • mieszkaniec
      środa, 19 lut, 2025, 9:04:35 |

      Takie info można znaleźć w internecie”Gmina Mosina znalazła się wśród nagrodzonych gmin wg rankingu programu „Czyste Powietrze”. Ranking oparty jest na procencie złożonych wniosków w stosunku do liczby budynków w okresie od 1 kwietnia 2022 r. do 31 grudnia 2023 roku. Spośród 2162 gmin, Mosina sklasyfikowana została na 484 pozycji (7,25%) – najwyżej spośród gmin powiatu poznańskiego i jako 50 w skali województwa.”

  • Gość
    niedziela, 16 lut, 2025, 9:43:07 |

    Oczywiście, że jest potrzeba podsumowania!
    Jeśli gmina z małymi przychodami (w przeliczeniu na jednego mieszkańca) może wspomóc likwidację 417 kopciuchów, to uświadomienie sobie, ile wymian wspomogła Mosina powinno ją wziąć do galopu.
    Wstydźcie się radni, to od was zależy kwota przeznaczana na ten cel. To wy odpowiadacie za smog w gminie.

  • Gość
    środa, 19 lut, 2025, 11:48:47 |

    Info z internetu.
    Liczba złożonych wniosków o dofinansowanie z Czystego Powietrza w gm. Mosina – 1370. Liczba zrealizowanych – 554.
    Czyli już wiemy o 816 kopciuchach.
    A to tylko kopciuchy w posesjach, gdzie właściciele starali się o dofinansowanie z Cz.P.

    • Gość
      środa, 19 lut, 2025, 12:11:39 |

      Czy ilość kopciuchów w gminie Mosina jest utajniona?

  • Gość
    środa, 19 lut, 2025, 14:55:16 |

    Wychodzi na to, że jest to informacja ściśle tajna.

Skomentuj