PSZOK w Mosinie tylko z kodem QR. Mieszkańcy skarżą się na chaos i bariery

Mieszkańcy gminy Mosina nie mogą już korzystać z PSZOK na podstawie kodów QR wydrukowanych wcześniej na zawiadomieniach o podwyżce opłat za śmieci. Aby oddać odpady do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, trzeba posiadać kartę PSZOK, kod QR w aplikacji Ecoharmonogram albo Mosińską Kartę Mieszkańca.

„Niepotrzebne tworzenie barier biurokratycznych” – zwraca uwagę mieszkaniec gminy Mosina

Nowe zasady przypomniała w ostatnich dniach Gmina Mosina w komunikacie opublikowanym na Facebooku. Sam komunikat szybko wywołał komentarze mieszkańców, którzy zwracają uwagę na problemy techniczne, kolejki i coraz bardziej skomplikowane procedury związane z oddawaniem odpadów.

Jak informowaliśmy w artykule „PSZOK na kod. Gmina wprowadza elektroniczną identyfikację odpadów”, elektronizacja systemu miała usprawnić kontrolę i ograniczyć przypadki korzystania z PSZOK przez osoby nieuprawnione. Wówczas urząd zapewniał, że kod QR wydrukowany na zawiadomieniach o zmianie stawek będzie podstawą dostępu do systemu.

Od kwietnia zasady zostały jednak zmienione. Obecnie mieszkańcy muszą złożyć osobny wniosek o wydanie karty PSZOK lub uzyskać dostęp przez aplikację Ecoharmonogram albo Mosińską Kartę Mieszkańca. Zgodnie z informacją urzędu czas realizacji wniosku może wynosić do 14 dni.

Część mieszkańców zwraca uwagę, że system staje się coraz bardziej złożony. „Nie wystarczyłoby tylko pokazać dowodu osobistego lub dowodu wpłaty? Po co to komplikować” – komentowała Pani Agata. Z kolei Pani Lidia pytała: „Nie można tych śmieci oddać na dowód osobisty tylko jakieś zakładanie kart”.

Urząd odpowiada, że obecnie nie ma już takiej możliwości. „Mieszkańcy chcący skorzystać z PSZOK muszą posiadać jedną z opcji dostępu” – poinformowała gmina w odpowiedzi pod postem.

W komentarzach pojawiły się też sygnały o problemach technicznych związanych z obsługą Mosińskiej Karty Mieszkańca. Pani Izabella opisała sytuację, w której podczas skanowania jej karty system wyświetlił dane innej osoby. „Pracownik skanował kartę ponownie i nadal na karcie to nie ja” – napisała mieszkanka.

Pojawiają się również głosy dotyczące organizacji pracy samego PSZOK. Jedna z mieszkanek zwraca uwagę na długie oczekiwanie i brak jasnych informacji dla osób korzystających z punktu pierwszy raz. „W kolejce czeka się bardzo długo, średnio godzinę” – napisała. Według niej osoby obsługujące punkt „bardzo nieskore są do wyjaśnień”.

Część komentujących łączy nowe procedury z problemem dzikich wysypisk. „Im trudniej oddać śmieci do PSZOK tym większe oszczędności dla gminy, a tym samym więcej śmieci w rowach i w lesie” – ocenił Pan Cezary. Podobne obawy wyrazili inni mieszkańcy.

Urząd nie zgadza się z tym zarzutem. „Na szczęście nie ma trudności w dostępie do PSZOK” – odpowiedziała gmina jednemu z mieszkańców. Jednocześnie przypomniała, że osoby wykluczone cyfrowo mogą skorzystać z Punktu Obsługi Mosińskiej Karty Mieszkańca przy ul. Dworcowej 3.

Dyskusja wokół PSZOK wpisuje się w szersze zmiany systemu gospodarki odpadami w gminie Mosina. W ostatnich miesiącach mieszkańcy mierzą się nie tylko z nowymi procedurami identyfikacji, ale także z dodatkowymi opłatami za nadmiarowe odpady oraz rosnącymi kosztami. Jak informowaliśmy wcześniej, gmina planuje również rozbudowę PSZOK za ponad 4,2 mln zł.

Punkt selektywnej zbiórki odpadów komunalnych tzw. PSZOK w Mosinie
Punkt selektywnej zbiórki odpadów komunalnych tzw. PSZOK w Mosinie (archiwum)
aplikacja EcoHarmonogram
Aby oddać odpady do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, trzeba posiadać kartę PSZOK, Mosińską Kartę Mieszkańca albo kod QR w aplikacji Ecoharmonogram

Autor Redakcja GMP

Autor: Redakcja Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej.

Sprawdź również

Węzeł Poznań Krzesiny przejdzie pięciotygodniowy remont nawierzchni. Autostrada A2 (zdjęcie symboliczne)

Remont węzła Poznań Krzesiny. Kierowcy z Mosiny i Kórnika muszą przygotować się na korki

Od 18 czerwca rozpoczną się przygotowania do remontu nawierzchni na węźle Autostrady A2 Poznań Krzesiny. …

42 komentarze

  1. Kompletny brak refleksji autora tego „artykułu” powala jeszcze bardziej, niż utyskiwanie mieszkańców, którzy przez swoje życiowe nieogarnięcie nie mogą wjechać oddać śmieci w pszoku.

    3
    9
    • W PSZOKach nie ma śmieci, są jedynie surowce wykorzystywane do powtórnego przerobu.

      6
      1
      • Do pszoku można dostarczyć także odpady wielkogabarytowe lub elektrośmieci, które są śmieciami, odpadami, których nie można zrecyklingować

        2
        2
      • Odpady wielkogabarytowe (meble) oraz elektrośmieci (zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny) przyjmowane w PSZOK (Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych) są przeznaczone do recyklingu lub odzysku. PSZOK-i działają jako centra recyklingu, a zebrany sprzęt musi być kompletny, by trafić do specjalistycznych zakładów przetwórstwa.

        4
        1
    • a Ty kolego xd przyjmujesz wszystko bez żadnej refleksji. Zostaliśmy uwłaszczeni na śmieciach jak chłop pańszczyźniany, ale co tam ,,ruki po szwam,, i do przodu w końcu mamy uśmiechniętą Polskę. Znamię bestii wchodzi na pełnej.

      3
      2
  2. Nie wiem dlaczego tylko w tej naszej gmince jest problem żeby na Pszok nie można było normalnie wjechać. Kolejki są bo jest biurokracja. W tym to faktycznie zawsze byliśmy najlepsi. Przerośnięta machina urzędnicza ma wyścig szczurów żeby każdy mógł pokazać swoim pryncypałom jaki jest potrzebny i ile nie robi. Później mamy karty, QuEry, aplikacje, które rozrastają się z każdym kolejnym „genialnym” pomysłem. A później jeden błąd czy haker i cała gmina z ręką w nocniku.

    6
    1
  3. korzystający z PSZOK

    Czasami jak czytam takie narzekania, to sobie myślę, że ludzie nie są wykluczeni cyfrowo, tylko walczą ze systemem jak za dobrych czasów PRL u. Skoro są mobilni i stawiają się pod bramą z tymi odpadami, to po drodze wystarczy wejść i wyrobić sobie kartę. Ale nie! Będzie stękał narzekał, tak dla zasady.
    Ja w noszę by był otwarty 7 dni w tygodniu, bo ciągle staje przed szlabanem we wtorek, wówczas mnie oświeca, że zamknięte. Wracam i tyle, a wściekły to jestem na siebie nie na urząd.

    6
    4
    • Sory ale te narzekania są uzasadnione. Po jakiego grzyba zmuszać ludzi do zakładania jakiś kart etc. Po co masz dowod osobisty? Jaka ta zasrana gmina jest nagle nowoczesna, że trzeba mieć kod QR albo kartę mieszkańca. Nosz cholera drugi Szanghaj. Tacy nowocześni. Tylko drogi roz****e

      11
      1
      • Bo za powstanie i obsługę PSZOKa też płacisz. Kto nie jest mieszkańcem i nie ponosi opłat ten robi to na koszt innych i koszty rosną.
        Proste.

        3
        2
      • ANONIM ale czy ty prze zytaleś co ja napisałem? Dowod służy do weryfikacji tożsamości. Mają bazę danych osobowych co płacą za śmieci. Pokazuje dowód, sprawdzają czy jestem.
        w bazie, wjeżdżam na pszok? Prościej nie można? Nie! Trzeba sobie wyrobić kartę mosinioka, paszport Polsatu i książeczkę ZBOWID. O to chodzi.

        10
  4. Niestety to prawda, przecież wystarczyłoby pokazac kwitek że się płaci z a śmieci z adresem tak jak było.
    Teraz przyjeżdżam raz i pan na bramie mówi że i tak czytnik kodów nie działa więc mam pokazać kwitek że place , tydzień później ten sam pan mówi ze kwitki go nie obchodzą bo potrzebuje kod bo inaczej mnie nie wpości , innym razem jestem już z kwitkiem i kodem i karta mieszkańca , wywalam gabaryty a obok mnie facet wywala i pyta czy może się podłączyć pod moją kartę bo on jest nowy i nie wiedział o kodach a facet na bramie się pluje ale i tak go wposcil i tylko a adres zapytał.

  5. Już widzę ile osób zalozy sobie nagle jakąś dziwną kartę albo kod qr! Bo przecież każdy czuje nieodpartą potrzebę posiadania kolejnego plastiku w portfelu którym pochwali się raz na kilka miesięcy po odczekaniu godzinnej kolejki. Śmieci pójdą w las, a wraz z nimi zainteresowanie spełniania bzdurnych pomysłów pszoku! Ciekawe że Poznań taki duży a takich bzdur nikt tam nie wprowadza a kolejki o wiele mniejsze niż tu!

    6
    1
  6. Ja zostawiam śmieci w KSZOK – ach w lesie za Sowińcem oraz cenię przydatność mojego pieca węglowego w kwestii ekologicznego pozbywania się śmieci. Piec nigdy nie mówi, że go głowa boli lub że ma biegunke. No wiecie śmieci w chmurze – śmieci cloudowe, nawet Greta tak robi.

    11
    4
  7. Jak ktoś jest nieogarnięty życiowo to już nie wina gminy. Zawożę surowce na PSZOK na kod qr z pisma jakie dostałem o wysokości opłat już od kilku ładnych tygodni. Panowie odczytują kod, pyta co mam, pokazują gdzie zrzucić surowce i już. Podejrzewam że głównym powodem narzekań jest uszczelnienie wwozu, a nie sam kod jako taki. Zważywszy na informację ile osób w gminie nie płaci , to te narzekania nie dziwią. A już argument o tym że więcej śmieci będzie dzięki temu w lasach to już kosmos. Czyli co ? Osoby uczciwie płacące mają dotować w nieskończoność tych co nie płacą ? Ludzie ocknijcie się wreszcie. Winna jest gmina bo uszczelnia system czy ten co wywala śmieci do lasu ?

    8
    5
    • Nie jesteś na bieżąco, kod QR z pisma jest już nieaktualny.

    • @Mieszkaniec naucz się czytać. Ten artykuł nie jest o niepłaceniu tylko o sposobie wpuszczania na pszok płacących. Chodzi o minimum formalności.

      4
      1
      • Właśnie nie chodzi o minimum formalności- ma być szczelnie i formalnie- nie będę płacił za tych co nie płacą lub przywożą z innej gminy.

        1
        2
      • Xyz a nie może być szczelnie, formalnie, ale szybko? Co podważasz ważność dowodów osobistych obywateli Rzeczypospolitej Polskiej? A może podważasz kompetencje urzędników gminy, bo nie potrafią stworzyć prostego systemu weryfikacji. Ty chyba z urzędu jesteś.

        1
        1
    • Niestety, kod QR z pisma (bo z takim zawsze wjeżdżałem) już nie upoważnia do wjazdu na PSZOK. W tym tygodniu w poniedziałek urząd wydał taki dekret. W poniedziałek byłem na PSZOKU i jeszcze wjechałem, ale obsługa (swoją drogą bardzo w porządku ludzie tam pracują) poinformowała mnie, że już papier jest nieważny.

  8. Za śmieci bulimy jak za zboże a tu jeszcze takie cyrki…

    4
    1
  9. No to już czas na kolejną podwyżkę za śmieci, wszak za wprowadzenie tak wyrafinowanych weryfikacji należą się premie ! A nam zostaje już tylko czekać kiedy gmina będzie również weryfikowała czy Tchibo Family nie jest przypadkiem spożywane przez singli, o zgrozo – bez karty mieszkańca !

    4
    1
  10. Mam pewien dylemat.

    Gdybym posiadała dyplom MBA z Kolegium Humanumm i chciała się go pozbyć, to czy powinienem oddać go do PSZOK-u jako odpad papierowy, czy istnieje jakaś bardziej odpowiednia procedura utylizacji?

    10
    2
  11. Adam, Absolwent Collegium Humanum

    Niebawem, bo pod koniec czerwca minie 10 lat jak Rada Gminy Mosina podjęła uchwałę o wyjściu z SELEKTU.

    Można powiedzieć, że był to kamień u szyi czy tam kamień wegielny pod większość późniejszych problemów ze śmieciami…

    A wiecie, że za byli tacy radni jak: Arkadiusz Cebulski, Zbigniew Grygier, Roman Kolankiewicz, Wiesława Mania, Dominik Michalak, Ryszard Rybicki, Jolanta Szymczak?

    Co więcej, tamta uchwała przeszła w stosunku: 20 głosów za, 1 wstrzymujący się.

    A no i jeszcze audytorem wewnętrznym gminy, który wtedy w imieniu wiceburmistrza Mielocha przekonywał jaki świetny to był pomysł była obecna Skarbnik Justyna Kaczmarczyk.
    Wszystko jest w protokołach, wystarczy chwilę poszukać jeśli ktoś nie pamięta.

    A teraz te same osoby się głowią co by tu jeszcze w temacie śmieci mieszkańcom zaproponować. Kabaret:)

    26
    • Emerytowana Skarbniczka

      Ja cię kręcę… nie wierzę. Faktycznie sprawdziłem i wszystko się zgadza.

      @Drogi Adamie, Absolwencie Collegium Humanum widzę, że jesteś świetnie zorientowany i doskonale wiesz, co w trawie piszczy, dlatego mam dwa krótkie pytania:

      1. Czy w poprzednich kadencjach, gdy burmistrzami byli pan Ryś oraz pan Mieloch, gmina Mosina wzbogaciła się o większą liczbę absolwentów tej słynnej uczelni?

      2. Czy ktoś z urzędu lub ze spółek: Zakład Usług Komunalnych w Mosinie, Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych w Mosinie albo Towarzystwo Budownictwa Społecznego w Mosinie również ukończył w tym samym czasie tę uczelnię?

      12
      • Adam, Absolwent Collegium Humanum

        Hmmm, no cóż… Nie chcę nikogo tutaj wkopać więc powiem może, jak mawia klasyk: nie potwiedzam, nie zaprzeczam ;)
        Poza tym, zawsze można oficjalnie zapytać u źródła, czyli w UM.

        15
    • Kasjer dyskontowy

      To, że Mosina wyszła kiedyś ze Związek Międzygminny SELEKT, nie znaczy przecież, że nie może wrócić…

      To trochę jak stare małżeństwo po rozwodzie najpierw były kłótnie, później każdy poszedł w swoją stronę, a po latach okazuje się, że jednak razem było taniej i wygodniej.

      14
      • Jesli mnie pamięć nie myli to właśnie takie argumenty były wtedy podnoszone…
        Kasjerze, Ty chyba normalnie byłeś wtedy na tej sesji!

        11
    • @Emerytowana Skarbniczka warto dopytać o źródło finansowania.

      Czy była to dotacja, dofinansowanie, czy może 100% kosztów pokryto ze środków publicznych czyli po prostu z budżetu Mosina albo ze środków Zakład Usług Komunalnych w Mosinie, Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych w Mosinie lub Towarzystwo Budownictwa Społecznego w Mosinie.

      Ogólnie to z taksówkami jest proście.
      Jak auto oklejone, opisane i z kogutem na dachu to wiadomo, że „firmowe”, więc człowiek spodziewa się przewidywalnej ceny, a jak podjeżdża nieoklejony „prywaciarz”, to już różnie bywa kurs może skończyć się niespodzianką…

      15
  12. Kustosz w skansenie

    Gdyby wtedy też 10 lat temu istniała rada seniorów… dziś Moszyna wyglądałaby innaczej. Dobrze, że nasi starannie wykształceni radni, obyci w świecie powołali ją do życia. Z niecierpliwością czekam na pierwsze obrady rady seniorów.

    5
    1
    • Radosny Kanonik

      Starszyzna Plemienna, podczas obrad w swoim wigwamie, wyda zarządzenie o powstwniu Mosińskiego Bractwa Absolwentów Collegium Humanum aka Varsovia. Kandydat na hetmana tego bractwa jest tylko jeden.

      7
      1
  13. Radosny Kanonik

    To nie może być prawda, że Collegium Humanum aka Varsovia zwija się!

    https://wyborcza.pl/7,75398,32781795,dawne-collegium-humanum-moze-stracic-psychologie-resort-nauki.html

    Przeklęta Wybiórcza Michnika i Newsweek, oni będą smażyć się w piekle na głębokim oleju i nie dostaną rozgrzeszenia! Gdzie tera bedą pobierać nauki przyszli królowie i napoleonowie!

    3
    1
  14. Ja w innej sprawie. Czy ktoś wie co się stało z rejestrem umów? Tyle lat walczyła o niego żelazna opozycja czyli klub OdNowa, a teraz jak doszli do władzy to od razu go wyłączyli. Może na Collegium Tumanum na wykładach mówili, że jest niepotrzebny to go absolwent wyłączył?

    10
  15. Nie wiem w czym problem, przecież i tak wiele śmieci, które mogłyby trafić na pszok trafiają do okolicznych lasów…

  16. Dlaczego archiwalne wpisy skasowali?
    Gdzie jest centralny rejestr umów?

    • Rejestr umów był wygodny do ataków skadinąd słusznych na Mielocha. Teraz obóz rzadzący odNowa umowy ukrywa , bo by mieszkańcy jezdzili po nich jak po Łysej kobyle.

Dodaj komentarz