Jan Kaczmarek

Człowiek orkiestra – muzyk, logistyk, dziadek na pełen etat – wywiad z pułkownikiem Romanem Karpińskim

Pułkownik Karpiński na amerykańskim pojeździe opancerzonym źródło: archiwum prywatne płk. Romana Karpińskiego

Los tak widocznie chciał, żeby to spotkanie nie było przypadkowe. Po raz pierwszy pana pułkownika Karpińskiego spotkałem na Pierwszym Peceńskim Dniu pasjonata, w 2024 roku. Porozmawialiśmy sobie trochę o przeżytych przez niego historiach i o obecnej sytuacji na świecie. W tym roku spotkaliśmy się ponownie, a nasza rozmowa się nie różniła od poprzedniej. Ale to wtedy narodził się pomysł na wywiad, którego pan pułkownik udzielił mi w swoje urodziny. Nie zabrakło więc refleksji nad poprzednimi latami, oraz paru żartów.

Czytaj więcej

Mosiński teatr kurtyny nie potrzebuje – recenzja „Sługi dwóch Panów” Teatru bez Kurtyny

Zespół aktorów Teatru bez Kurtyny w Mosinie

Ile trzeba zapłacić za bilet by obejrzeć sztukę na wysokim poziomie? Sto złoty za gorsze miejsce? Czasami dwieście, w miejscu gdzie widzimy chociaż kawałek sceny? Albo… trzydzieści pięć (lub trzydzieści dla wtajemniczonych). Dokładnie tyle kosztował mnie bilet na „Sługę dwóch Panów” Teatru bez Kurtyny w Mosinie. Czy było warto?

Czytaj więcej

„Nauczono nas płakać bez łez” – historia pani Gertrudy Nowak i obozu na ulicy Przemysłowej w Łodzi.

Repliki akt osobowych dzieci- wystawa Muzeum Polskich Dzieci Ofiar Totalitaryzmu

W pewien poniedziałkowy mglisty poranek wsiadam do pociągu relacji Poznań Główny – Kraków Główny. Przedział jest prawie pusty, tylko jakieś dziewczyny, które wysiadają już po paru stacjach. Pogrążony w rozmyślaniach jadę, ale nie do Krakowa tylko do Łodzi – tej dużej. Dlaczego? Bo gna mnie tam sprawa Gertrudy Nowak i miejsca silnie z nią związanego – byłego nazistowskiego obozu dla polskich dzieci.

Czytaj więcej

Nadciąga fala! – dobrej energii: Puszczykowska Fala Artystów

Plakat pierwszej - pilotażowej - edycji Puszczykowskiej Fali Artystów

Puszczykowo, spokojne miasto pod Poznaniem otoczone lasami parku narodowego za niedługo stanie się miejscem, w którym rozbrzmi muzyka. To wszystko za sprawą inicjatywy jednego człowieka – Filipa Dydowicza. Jego pomysł,  Puszczykowska Fala Artystów wchodzi w życie już w tym miesiącu. Ale czego można się spodziewać po tym tajemniczo brzmiącym projekcie?

Czytaj więcej

35-letnia mieszkanka walczy o życie – potrzebne wsparcie na leczenie

Zbiórka charytatywna dla Ewy Siernickiej

Pani Ewa, 35-letnia mama 16-letniej córki, zmaga się z rzadkim i złośliwym nowotworem – międzybłoniakiem otrzewnej. Choroba nawraca od 10 lat, a obecnie jest w stadium rozsiewu. Jedyną szansą na zatrzymanie choroby jest zabieg PIPEC, dostępny w Izraelu, którego koszt wynosi 60 tysięcy złotych. – Chciałabym przeżyć chociaż do osiemnastki córki – mówi pani Ewa, prosząc o pomoc w sfinansowaniu leczenia. Zbiórka prowadzona jest na stronie: https://www.siepomaga.pl/ewa-siernicka oraz pomagam.pl/ewasiernicka

Czytaj więcej

Cisi zabójcy – jak zadbać o siebie w erze kryzysu zdrowia psychicznego

Jak wygląda osoba w depresji? Jest cały czas smutna, wiecznie płacze, ciągle okazuje swój smutek? Taki obraz mamy utrwalony w głowie. Prawda jest inna. Z pozoru wesoły człowiek, który zawsze potrafi pocieszyć i potrafi humor, ale wycofany społecznie i coraz gorzej radzący sobie z codziennymi obowiązkami; albo osoba, która zawsze tryskała energią nagle… po prostu wydaje się szara. To są oblicza człowieka w kryzysie zdrowia psychicznego. Co możemy zrobić by pomóc sobie – a może bliskim – cieszyć się pełnią …

Czytaj więcej

Koniec sierpnia – dożynki czas zacząć! [FOTOREPORTAŻ]

Trochę taki "Folwark Zwierzęcy" prawie

Na wsi czuć już zbliżający się koniec lata. Puste pola i zmagazynowane zbiory to znak że gospodarz może odetchnąć z ulgą. Ale nie tylko, bo może też świętować kolejny udany sezon. Dlatego, w okolicach święta św. Bartłomieja – patrona rolników – w wielu miejscach naszej gminy będzie dało słyszeć się gwar ludzi, muzykę oraz poczujemy zapach smażonej kiełbasy czy skoszonego siana, czyli rozpoczynające  się dożynki. Nieubłaganie łączą się one z koniecznością przyozdobienia miejscowości, a zgodnie z zasadą „postaw się, a …

Czytaj więcej

Nowa syrena na budynku OSP Czempiń

Zdjęcie budynku OSP Czempiń źródło: strona Facebook KSRG OSP Czempiń

Na budynku Ochotniczej Straży Pożarnej w Czempiniu zamontowano nowoczesną syrenę elektroniczną. Urządzenie zostało zainstalowane w ramach systemu obrony cywilnej województwa wielkopolskiego i ma za zadanie ostrzegać mieszkańców w sytuacjach zagrożenia.

Czytaj więcej

“Chaszcze perspektywy” – spotkaj Morfeusza w sercu natury

Muzeum Przyrodnicze WPN

W Wielkopolskim Parku Narodowym w Jeziorach można obecnie oglądać wyjątkową wystawę plenerową przygotowaną we współpracy z Uniwersytetem Artystycznym im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu. To efekt współdziałania młodych twórców ze światem przyrody – spotkania sztuki z lasem, przestrzenią i procesem przemiany. Jedną z prezentowanych prac jest intrygująca instalacja „Lot Morfeusza” autorstwa Stanisława Kontnego, inspirowana południowoamerykańskim motylem Morpho rhetenor, którego opalizujące skrzydła stały się symbolem przeobrażenia i nadziei.

Czytaj więcej

Weekend pośród historii – pierwszy piknik militarny w Nowinkach

Zastanawiacie się, co robić w ciepłe, weekendowe popołudnia, jeśli plażowanie to nie Wasza bajka? A może szukacie ciekawego miejsca na randkę, gdzie można też dobrze zjeść? Na szczęście w Centrum Szkoleniowym Drużyna–Nowinki w Nowinkach, przy ul. Powstańców Wielkopolskich 3, trwa właśnie pierwszy piknik militarny. Na miejscu czekają grupy rekonstrukcyjne z całej Polski, ciekawe pojazdy, umundurowanie i klimat jak z frontu historii.

Czytaj więcej

Więcej, tłoczniej, młodziej – czyli druga edycja Pecneńskiego Dnia Pasjonata

druga edycja Pecneńskiego Dnia Pasjonata

To już druga edycja Pecneńskiego Dnia Pasjonata, czyli imprezy – która jak nazwa sugeruje – jest miejscem na zaprezentowanie przeróżnych pasji i zainteresowań. Pogoda trafiła się w sam raz jak na taką imprezę. Ciepło i tylko lekko zachmurzone niebo. Od samego początku dało się słyszeć pozytywne opinie o tym co działo się dookoła – “Trzeba promować takie wydarzenia, bo może ktoś się zainteresuje a pasje zanikają”. I to prawda, w tym roku przybyło dużo więcej wystawców, a co najważniejsze – …

Czytaj więcej