„Tuż obok nas” – wschodzi nowa gwiazda

Ostatnia pogoda nie jest zbyt przyjemna. Mokro, zimno – czyli w skrócie, idealna pogoda na pechowy dzień piątku trzynastego. Okazuje się jednak, że nie wszystkich te jesienne zawieruchy trzymały w domach. Właśnie trzynastego września, w piątek, na sali kolumnowej Mosińskiego Ośrodka Kultury odbyło się otwarcie wystawy młodego fotografa-artysty z Puszczykowa, Franciszka Popławskiego, pod tytułem “Tuż obok nas”.

Zakulisowe rozmowy z młodym fotografem.

Szeroko w Pecnej? Pierwsza edycja dnia pasjonatów!

Pecna, niby zwykła miejscowość na drodze między Mosiną a Czempiniem. A jednak 13 kwietnia tego roku cała wypełniła się zapachem ogniska, wikingami oraz ludźmi, którzy o swoim hobby potrafią rozmawiać godzinami. Wszystko to z powodu Pierwszego Pecneńskiego Dnia Pasjonatów, organizowanego w tamtejszej szkole podstawowej.

Grupa rekonstrukcyjna w akcji

“Te emocje wciąż są we mnie” – Mosina ’43

Ustawa z dnia 13 lipca 2023 roku ustanowiła nowe święto w kalendarzu, Narodowy Dzień Polskich Dzieci Wojny. Dokument ten zaznacza że powstało ono „w hołdzie Polskim Dzieciom Wojny, które mimo traumy, jakiej doświadczyły za przyczyną hekatomby II wojny światowej, zbrodniczych działań okupantów niemieckich i sowieckich, potrafiły dźwigać ze zgliszcz naszą wspólną Ojczyznę oraz w dowód respektu i wdzięczności za ich wysiłek.”. Miniony weekend minął pod znakiem uroczystości związanych z nowym świętem.

Niezwykła wystawa w Mosinie. Dzieła można oglądać nawet w… sklepie mięsnym

Na oryginalny pomysł wpadły osoby z mosińskiej Jadłodzielni. To będzie wystawa z największą liczbą odwiedzających w Polsce uśmiechają się organizatorzy. Obrazy już dziś można oglądać w pięciu miejscach w Mosinie.

“W stronę Biszkeku” praca kirgiskiego artysty – Omurkula uulu Bazarkula w jednym ze sklepów w Mosinie

„Demagog poznański”. Rzecz o Jakubie Krauthoferze-Krotowskim

Przed nami wyjątkowy, historyczny moment. „Demagog poznański” to książka traktująca o życiu i działalności jednego z bohaterów wydarzeń 1848 roku, Jakuba Krauthofera-Krotowskiego, autorstwa naszego redakcyjnego kolegi, mieszkańca Mosiny, Wojciecha Czeskiego. Autor opisuje fakty dotąd nieznane, szokujące, wprawiające w zdumienie nawet znawców biografii Krotowskiego.

Książka "Demagog poznański"

20-lecie Pracowni Artystycznej w Rogalinku

Jaką nadać formę swojej pracy? Jaką zastosować technikę, jak zaplanować kompozycję, aby najlepiej przekazać treść? Takie pytania zadaje sobie z pewnością wielu artystów, stojąc przed sztalugą ubraną w śnieżnobiałe płótno. W takich sytuacjach, na dobrą radę ze strony pani Lucyny Smok, już od dwudziestu lat, mogą liczyć wszyscy tworzący w Pracowni Artystycznej w Rogalinku.

Jubileusz pracowni artystycznej w Rogalinku

„Prawda oczyszcza” Natalia i Tomasz Budzyńscy w Radio MPL

Dzieci nie płakały” oraz „Apel cieni” to książka i płyta, które opowiadają o przerażającej rzeczywistości obozowej panującej w czasie II wojny światowej. Natalia i Tomasz Budzyńscy poprzez swoją twórczość przybliżają nam tą trudną prawdę, o której mówili w dzisiejszej audycji Radia MPL.

Natalia i Tomasz Budzyńscy goścmi audycji Radia MPL

Pierwszy Burmistrz Mosiny – Wojciech Rost

W tym roku wyszła kolejna już 16 moneta okolicznościowa przedstawiająca tym razem postać nauczyciela i Burmistrza Mosiny Wojciecha (Adalberta) Rosta. Nowa moneta zostanie wystawiona 15 sierpnia 2019 r. na festynie „Szeroko na Wąskiej”, gdzie kolekcjonerzy będą mogli nie tylko uzupełnić swoją kolekcję o brakujące monety, ale również nabyć nową monetę, a osoby zainteresowane będą miały możliwość za darmo wybić dla siebie zeszłorocznego 1 Mosina.

„Wszystko przyszło we właściwym momencie” – rozmowa z Romanem Czeskim

Artysta niezwykły – tak go nazywam, choć każde określenie wydaje mi się w sposób niewystarczający opisywać tego nieprzeciętnie utalentowanego, wrażliwego i nadzwyczaj skromnego człowieka. Prezentowana rozmowa z artystą to nie tylko chęć przedstawienia bliżej jego osoby (choć myślę, że przedstawiać go nie trzeba). Jestem pod ogromnym wrażeniem procesu tworzenia, którego właściwie nie sposób oddzielić od reszty życia pana Romana, jego spojrzenia na świat, sposobu patrzenia na spotykające go życiowe zdarzenia… Myśląc o nim czuję ogromne wzruszenie, a jednocześnie mam w sobie wielki szacunek i podziw dla człowieka, który – żyjąc skromnie i cicho – tak wiele może dać nam wszystkim.

Zbigniew Bogucki: „Malowanie jest formą medytacji”

Na rozmowę umawiam się w domu, który jest jednocześnie pracownią i galerią, miejscem do mieszkania, ale też chętnie przyjmującym gości, ludzi wrażliwych na sztukę. Już od progu jestem zaskoczona niezwykłą otwartością i gościnnością gospodarzy. Zbigniew Bogucki opowiada o sztuce wraz ze swoją życiową partnerką, Igą Brzeskot-Nowak. A jest to spotkanie niezwykłe…

Świąteczne inspiracje w twórczości Romana Czeskiego

W niedzielę, 3 grudnia br., w Izbie Muzealnej w Mosinie odbył się wernisaż prac znanego artysty, Romana Czeskiego, inspirowanych tematyką bożonarodzeniową.

Od Salvadora Dali do Podkowińskiego – dzieła znanych twórców w każdym domu

Dzisiaj w naszej Galerii Lokalnych Twórców prezentujemy mieszkańca Pecnej: Sławomir Salamon, artysta wszechstronny (choć sam siebie artystą nie nazywa). Przedstawiamy twórcę, a do obejrzenia jego prac zapraszamy do naszej galerii!