Niezwykła wystawa w Mosinie. Dzieła można oglądać nawet w… sklepie mięsnym
Na oryginalny pomysł wpadły osoby z mosińskiej Jadłodzielni. – To będzie wystawa z największą liczbą odwiedzających w Polsce – uśmiechają się organizatorzy. Obrazy już dziś można oglądać w pięciu miejscach w Mosinie.
10 | 12.12.2020
„Demagog poznański”. Rzecz o Jakubie Krauthoferze-Krotowskim
Przed nami wyjątkowy, historyczny moment. „Demagog poznański” to książka traktująca o życiu i działalności jednego z bohaterów wydarzeń 1848 roku, Jakuba Krauthofera-Krotowskiego, autorstwa naszego redakcyjnego kolegi, mieszkańca Mosiny, Wojciecha Czeskiego. Autor opisuje fakty dotąd nieznane, szokujące, wprawiające w zdumienie nawet znawców biografii Krotowskiego.
2 | 28.09.2020
20-lecie Pracowni Artystycznej w Rogalinku
Jaką nadać formę swojej pracy? Jaką zastosować technikę, jak zaplanować kompozycję, aby najlepiej przekazać treść? Takie pytania zadaje sobie z pewnością wielu artystów, stojąc przed sztalugą ubraną w śnieżnobiałe płótno. W takich sytuacjach, na dobrą radę ze strony pani Lucyny Smok, już od dwudziestu lat, mogą liczyć wszyscy tworzący w Pracowni Artystycznej w Rogalinku.
„Prawda oczyszcza” Natalia i Tomasz Budzyńscy w Radio MPL
„Dzieci nie płakały” oraz „Apel cieni” to książka i płyta, które opowiadają o przerażającej rzeczywistości obozowej panującej w czasie II wojny światowej. Natalia i Tomasz Budzyńscy poprzez swoją twórczość przybliżają nam tą trudną prawdę, o której mówili w dzisiejszej audycji Radia MPL.
9 | 08.12.2019
Pierwszy Burmistrz Mosiny – Wojciech Rost
W tym roku wyszła kolejna już 16 moneta okolicznościowa przedstawiająca tym razem postać nauczyciela i Burmistrza Mosiny Wojciecha (Adalberta) Rosta. Nowa moneta zostanie wystawiona 15 sierpnia 2019 r. na festynie „Szeroko na Wąskiej”, gdzie kolekcjonerzy będą mogli nie tylko uzupełnić swoją kolekcję o brakujące monety, ale również nabyć nową monetę, a osoby zainteresowane będą miały możliwość za darmo wybić dla siebie zeszłorocznego 1 Mosina.
„Wszystko przyszło we właściwym momencie” – rozmowa z Romanem Czeskim
Artysta niezwykły – tak go nazywam, choć każde określenie wydaje mi się w sposób niewystarczający opisywać tego nieprzeciętnie utalentowanego, wrażliwego i nadzwyczaj skromnego człowieka. Prezentowana rozmowa z artystą to nie tylko chęć przedstawienia bliżej jego osoby (choć myślę, że przedstawiać go nie trzeba). Jestem pod ogromnym wrażeniem procesu tworzenia, którego właściwie nie sposób oddzielić od reszty życia pana Romana, jego spojrzenia na świat, sposobu patrzenia na spotykające go życiowe zdarzenia… Myśląc o nim czuję ogromne wzruszenie, a jednocześnie mam w sobie wielki szacunek i podziw dla człowieka, który – żyjąc skromnie i cicho – tak wiele może dać nam wszystkim.
Zbigniew Bogucki: „Malowanie jest formą medytacji”
Na rozmowę umawiam się w domu, który jest jednocześnie pracownią i galerią, miejscem do mieszkania, ale też chętnie przyjmującym gości, ludzi wrażliwych na sztukę. Już od progu jestem zaskoczona niezwykłą otwartością i gościnnością gospodarzy. Zbigniew Bogucki opowiada o sztuce wraz ze swoją życiową partnerką, Igą Brzeskot-Nowak. A jest to spotkanie niezwykłe…
Świąteczne inspiracje w twórczości Romana Czeskiego
W niedzielę, 3 grudnia br., w Izbie Muzealnej w Mosinie odbył się wernisaż prac znanego artysty, Romana Czeskiego, inspirowanych tematyką bożonarodzeniową.
Od Salvadora Dali do Podkowińskiego – dzieła znanych twórców w każdym domu
Dzisiaj w naszej Galerii Lokalnych Twórców prezentujemy mieszkańca Pecnej: Sławomir Salamon, artysta wszechstronny (choć sam siebie artystą nie nazywa). Przedstawiamy twórcę, a do obejrzenia jego prac zapraszamy do naszej galerii!
„Jest dobrze, jak jest – to według mnie i tak bardzo dużo”
W Galerii Lokalnych Twórców od czasu do czasu robi się… wesoło. A to za sprawą pojawiających się tam baranków, aniołków, kurek, serduszek itp. Te kolorowe figurki, wykonane z masy solnej, z pasją tworzy pani Agnieszka Deker – od 1995 roku mieszkanka Mosiny, która razem z mężem prowadzi Pracownię Plastyczną „Goya”. Wyroby z masy solnej to jednak tylko niewielki fragment jej twórczości.
1 | 28.09.2017
Artyści mają wrażliwe dusze
Galeria Lokalnych Twórców, mimo, że niewielkich rozmiarów, kryje w sobie ogromne bogactwo różnorodnych dzieł. Tym razem przedstawiamy artystę, który nie tylko tworzy piękne obrazy, ale także potrafi w sposób niezwykle ciekawy opowiadać o sztuce.
Sylwetki naszych artystów: „Ożywić metal” Radosław Senftleben
Znajdująca się w siedzibie redakcji Galeria Lokalnych Twórców powiększa się o nowe dzieła. I nie są to już tylko obrazy, ale także inne, ciekawe prace. Od niedawna podziwiać można metaloplastykę – metalowe postacie i kwiaty zadziwiają delikatnością, jakby na przekór ciężarowi materiału, z którego zostały wykonane.
Sylwetki naszych artystów – Maria Silska
Wiemy już, że w Galerii Lokalnych Twórców znajdują się dzieła artystów z Mosiny i okolic. Tym razem postanowiliśmy przybliżyć Państwu sylwetki naszych twórców. Dziś przedstawiamy autorkę wielu ciekawych prac, panią Marię Silską.
Świątecznie w Galerii
Zbliżają się Święta Wielkanocne. Przygotowujemy się do nich w różny sposób i każdy z nas przeżywa ten czas inaczej. Jednak z pewnością wszyscy czekamy na te wyjątkowe, szczególne dni. W Galerii Lokalnych Twórców również mamy coś świątecznego – dla różnych oczekiwań i potrzeb.
1 | 05.04.2017
Wiosna w Galerii
Jest coraz cieplej. Kwitną pierwsze kwiaty. Na drzewach pojawiają się pąki. Zieleni się. W Galerii Lokalnych Twórców także nie brakuje wiosennych klimatów.
Nowe dzieła w Galerii Lokalnych Twórców!
Galeria Lokalnych Twórców wciąż wzbogaca się o nowe obrazy. Dołączają do nas kolejni artyści, którzy eksponują tu swoje dzieła.
1 | 01.03.2017
„Troszeczkę ziemi, troszeczkę nieba” – galeria w redakcji
Jak wiadomo, w siedzibie Gazety Mosińsko–Puszczykowskiej znajduje się galeria lokalnych twórców, a w niej między innymi prace artystów skupionych w Pracowni Artystycznej Pod Patronatem Przyjaciół Dębów Rogalińskich, prowadzonej przez Lucynę Smok.
2 | 13.12.2016
Poruszam się po dwóch stronach tęczy
Z Bogdanem Warownym, który od 20 lat z pasją maluje Rogalin: dęby rogalińskie, pałac, aleję grabowo – lipową, powozownię, łęgi rogalińskie, rozlewiska, rozmawia Dorota Lisiak.
Bogdan Warowny, ur. w 1957 roku w Warszawie malarz, uczeń Jana Tarasina, twórca obrazu Chrystusa Miłosiernego w kościele Św. Krzyża w Warszawie, autor wystawy indywidualnej i kilku wspólnych zorganizowanych w Mosińskim Ośrodku Kultury. Jest jednym z niewielu malarzy, którzy utrzymują się z realizacji swojej pasji.
3 | 24.08.2016
Bogdan Warowny
Dopiero przy bliższej obserwacji można zobaczyć niezwykle precyzyjne dotknięcia pędzla, dziesiątki, ba, nawet setki drobnych plamek barwnych, oddziałujących zgodnie z zamierzeniem autora.
1 | 07.08.2016