T-Roc Salon VW Berdychowski Łukasz Grabowski radny w sejmiku woj. wielkopolskiego Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Wielkanoc w Starym Browarze w Poznaniu - złap zająca w apce

Siła wieku, czyli o dojrzałej kobiecości i sile marzeń

Krystyna Fiedler, to kobieta, którą mieszkańcy Puszczykowa i okolic kojarzą przede wszystkim z Muzeum Arkadego Fiedlera, gdzie mieszka i tworzy. Dziś spotykamy się, aby porozmawiać o kobiecości, która w każdym wieku jest piękna, i o marzeniach, które zawsze warto spełniać.

Krystyna Fiedler w obiektywie Małgorzaty Sobczak.

„Mama była urodzonym liderem” – Dorota Domagała we wspomnieniach córek

„Była wierna swoim poglądom i przekonaniom. W imię swoich zasad potrafiła toczyć długie dyskusje”. Dziś mijają dwa miesiące od śmierci Doroty Domagały – Sołtys Rogalinka.

Ś.p. Dorota Domagała

Nas nie będzie, a one tu będą… O dębach, pszczołach i wielkiej pasji do natury

To miał być krótki materiał o nasadzeniach drzew na rogalińskich łęgach. Ot, pięć zdań, kilka zdjęć. Ale przyglądanie się nasadzeniom stało się tylko punktem wyjścia do dłuższej historii. Bo za tymi chuderlawymi kijeczkami, wsadzonymi w ziemię, stoi szczęście, pasja, rodzina i ogromna wytrwałość.

Rozładunek dębów na łęgach rogalińskich.

„Nie można grać tylko w garażu”, czyli muzyczna droga klubu mollDur

MollDur to klub muzyczny w Mosinie, który w marcu tego roku obchodził swoje drugie urodziny. Dwudniowy festiwal pełen muzyki i koncertów to efekt działań, które zaczęły się jakiś czas temu. O tym, jakie były jego początki, aby znaleźć się dokładnie w tym miejscu, w którym jest teraz, rozmawiam z Piotrem Selke, który wkłada w to miejsce swoje serce i energię. Pojawiają się kolejne pomysły i inicjatywy, a klub tworzy w Mosinie wyjątkową społeczność muzyczną.

Wywiad z Dominikiem Michalakiem, burmistrzem gminy Mosina

Zapraszamy do zapoznania się z całą treścią wywiadu z burmistrzem gminy Mosina, Dominikiem Michalakiem, gdzie poruszamy temat priorytetów dla gminy, planów związanych z basenem, działalnością TBS i zmianami w transporcie publicznym. Poniższa rozmowa przeprowadzona była jeszcze z kandydatem, a nie burmistrzem – odbyła się w styczniu, dwa tygodnie przed przedterminowymi wyborami.

Zaprzysiężenie nowego burmistrza Mosiny, Dominika Michalaka - 10.02.2023r. - Dominik Michalak składa przysięgę w Mosińskim Ośrodku Kultury

„Zapominając o naszych przodkach, żyjemy w stanie nieważkości” – rozmowa z Reginą Zajączek i Bogdanem Anioła

Szuflady pełne archiwów i bezcenne zbiory zdjęć. Do tego przywiązanie do swojej małej ojczyzny, czyli Rogalinka. W ten sposób Regina Zajączek i Bogdan Anioła – autorzy „Kroniki Rogalinka” i „Nasze matki i ojcowie. Żyli tutaj przed nami” – określają swoją inspirację do napisania dwóch książek opisujących dzieje wioski.

„Nasze matki i ojcowie. Żyli tutaj przed nami” - okładka książki Reginy Zajączek i Bogdana Anioła

„Wychodzę z założenia, że wszyscy chcemy pomagać”

„Dobro ogrzewa serce” to jedno z ważniejszych haseł „Fundacji Niesiemy Nadzieję”. Rozmowa z Jackiem Koniecznym, wiceprezesem zarządu fundacji, pełna ciepła, uśmiechu i dobroci przekonuje, że to prawda. Pan Jacek jest przekonany, że wszyscy chcemy pomagać, tylko czasami nie wiemy, od czego zacząć. Jeśli potrzebujesz ciepła w sercu i wiary w ludzi, to ta rozmowa Ci je zapewni.

Jacek Konieczny z „Fundacji Niesiemy Nadzieję”

„Potrafię łączyć ludzi dla wspólnej, lokalnej idei” – rozmowa z Marcinem Lisem, p.o. burmistrza gminy Mosina

W miejsce odwołanego przez mieszkańców burmistrza został nominowany przez premiera Marcin Lis. Pochodzącego ze Swarzędza samorządowca zapytaliśmy o kwestie najgorętsze w ostatnich miesiącach w gminie: sytuacji w magistracie, budowie obwodnicy i pływalni. Poruszyliśmy także kwestię najważniejszych zadań stojących przed nim oraz przynależność do partii politycznej. I najważniejsze: czy widzi siebie jako burmistrza Mosiny?

Marcin Lis - pełniący funkcję burmistrza gminy Mosina

Pierwsza Gala Sportów Walki w Mosinie! Rozmowa z Łukaszem Szulcem

15 października br. w Hali Widowiskowo-Sportowej OSiR w Mosinie odbędzie się historyczne wydarzenie – pierwsza Extra Gala “Mosina Fight Night”. Gala organizowana jest w celu uhonorowania 10-lecia działalności Klubu Shootboxer Mosina, a organizatorami są: Akademia Boksu Krzysztof Chudecki oraz Shootboxer – Klub Sportów Walki. O wydarzeniu i czekających nas emocjach rozmawiam z Łukaszem Szulcem – organizatorem, trenerem oraz utytułowanym zawodnikiem (w 2018 r. zdobył tytuł zawodowego Mistrza Świata w formule K1).

Gala Sportów Walki w Mosinie Boks/MMA/K-1 - Łukasz Szulc

Kiedy droga jest celem…

Jedni w ramach wakacyjnego odpoczynku budują mikroapartamenty z parawanów na plaży, zaszywają się nad jeziorem z wędką lub lądują w hotelu z leżakiem, drinkiem i palmą nad głową. Inni w trakcie urlopu wybierają pot, błoto, zmęczenie i… ogrom satysfakcji.

Ostatni budowniczy starego mostu w Rogalinku

Trwa demontaż stalowej konstrukcji mostu w Rogalinku. Usuwane są elementy jezdni. Tym samym charakterystyczny element krajobrazu nad Wartą, znika na naszych oczach bezpowrotnie.  Zapraszamy do wspomnień mieszkańca Rogalinka, uczestniczącego we wznoszeniu odchodzącej do historii konstrukcji.

Rozbiórka starego mostu w Rogalinku

„Chciałbym uczynić przestrzeń publiczną przyjemniejszą do życia” – wywiad z radnym, Ziemowitem Malągiem [audycja]

W jakim kierunku rozwija się gmina Mosina? Jakie inwestycje powinny być zrealizowane najpilniej? Te i wiele innych spraw poruszyliśmy z radnym mosińskiej Rady Miejskiej, Ziemowitem Malągiem, który pełni tę funkcję od stycznia br.

Ziemowit Maląg - radny gminy Mosina

Smak drożdżowego ciasta z kiełbasą – Zygmunt Pniewski we wspomnieniach prof. Krzysztofa Kasprzaka

Kierowana nieodpartą chęcią poznania, jak wspominają Zygmunta Pniewskiego jego współpracownicy, przyjaciele, znajomi, spotkałam się również z prof. Krzysztofem Kasprzakiem. Autor licznych publikacji naukowych i popularnonaukowych, w tym kilkunastu książek, głównie z zakresu ekologii, zoologii, ochrony wód i powierzchni ziemi, dał się poznać jako energiczny i pełen nieprzeciętnego poczucia humoru człowiek. O jego znajomości z Zygmuntem słuchałam tak, jak się słucha fascynującej, niespotykanej historii – bo też taka ona była. Sam profesor rozwinął później kilka wątków w oddzielnym artykule (który Czytelnicy również mieli okazję poznać), niemniej, postanowiłam podzielić się kilkoma fragmentami z tego niezapomnianego spotkania.

Zygmunt Pniewski, 1972 r. Instytut Zoologiczny PAN w Poznaniu

„Nie wszyscy umrzemy, ktoś musi przeżyć i wrócić”

Janina Juchacz – Sroczyńska była mieszkanką Rogalina. Należała do grupy konspiracyjnej „Dla Ciebie Polsko” Konrada Latanowicza, który był jej komendantem. Pomoc Anglikowi G. J. Pritchardowi kosztowała ją ponad 3,5 roczny pobyt w obozach. Wróciła do domu w 1945 roku.