„Wychodzę z założenia, że wszyscy chcemy pomagać”
„Dobro ogrzewa serce” to jedno z ważniejszych haseł „Fundacji Niesiemy Nadzieję”. Rozmowa z Jackiem Koniecznym, wiceprezesem zarządu fundacji, pełna ciepła, uśmiechu i dobroci przekonuje, że to prawda. Pan Jacek jest przekonany, że wszyscy chcemy pomagać, tylko czasami nie wiemy, od czego zacząć. Jeśli potrzebujesz ciepła w sercu i wiary w ludzi, to ta rozmowa Ci je zapewni.
1 | 03.01.2023
„Potrafię łączyć ludzi dla wspólnej, lokalnej idei” – rozmowa z Marcinem Lisem, p.o. burmistrza gminy Mosina
W miejsce odwołanego przez mieszkańców burmistrza został nominowany przez premiera Marcin Lis. Pochodzącego ze Swarzędza samorządowca zapytaliśmy o kwestie najgorętsze w ostatnich miesiącach w gminie: sytuacji w magistracie, budowie obwodnicy i pływalni. Poruszyliśmy także kwestię najważniejszych zadań stojących przed nim oraz przynależność do partii politycznej. I najważniejsze: czy widzi siebie jako burmistrza Mosiny?
48 | 17.12.2022
Pierwsza Gala Sportów Walki w Mosinie! Rozmowa z Łukaszem Szulcem
15 października br. w Hali Widowiskowo-Sportowej OSiR w Mosinie odbędzie się historyczne wydarzenie – pierwsza Extra Gala “Mosina Fight Night”. Gala organizowana jest w celu uhonorowania 10-lecia działalności Klubu Shootboxer Mosina, a organizatorami są: Akademia Boksu Krzysztof Chudecki oraz Shootboxer – Klub Sportów Walki. O wydarzeniu i czekających nas emocjach rozmawiam z Łukaszem Szulcem – organizatorem, trenerem oraz utytułowanym zawodnikiem (w 2018 r. zdobył tytuł zawodowego Mistrza Świata w formule K1).
Kiedy droga jest celem…
Jedni w ramach wakacyjnego odpoczynku budują mikroapartamenty z parawanów na plaży, zaszywają się nad jeziorem z wędką lub lądują w hotelu z leżakiem, drinkiem i palmą nad głową. Inni w trakcie urlopu wybierają pot, błoto, zmęczenie i… ogrom satysfakcji.
2 | 17.09.2022
Ostatni budowniczy starego mostu w Rogalinku
Trwa demontaż stalowej konstrukcji mostu w Rogalinku. Usuwane są elementy jezdni. Tym samym charakterystyczny element krajobrazu nad Wartą, znika na naszych oczach bezpowrotnie. Zapraszamy do wspomnień mieszkańca Rogalinka, uczestniczącego we wznoszeniu odchodzącej do historii konstrukcji.
1 | 08.09.2022
„Chciałbym uczynić przestrzeń publiczną przyjemniejszą do życia” – wywiad z radnym, Ziemowitem Malągiem [audycja]
W jakim kierunku rozwija się gmina Mosina? Jakie inwestycje powinny być zrealizowane najpilniej? Te i wiele innych spraw poruszyliśmy z radnym mosińskiej Rady Miejskiej, Ziemowitem Malągiem, który pełni tę funkcję od stycznia br.
7 | 17.08.2022
Smak drożdżowego ciasta z kiełbasą – Zygmunt Pniewski we wspomnieniach prof. Krzysztofa Kasprzaka
Kierowana nieodpartą chęcią poznania, jak wspominają Zygmunta Pniewskiego jego współpracownicy, przyjaciele, znajomi, spotkałam się również z prof. Krzysztofem Kasprzakiem. Autor licznych publikacji naukowych i popularnonaukowych, w tym kilkunastu książek, głównie z zakresu ekologii, zoologii, ochrony wód i powierzchni ziemi, dał się poznać jako energiczny i pełen nieprzeciętnego poczucia humoru człowiek. O jego znajomości z Zygmuntem słuchałam tak, jak się słucha fascynującej, niespotykanej historii – bo też taka ona była. Sam profesor rozwinął później kilka wątków w oddzielnym artykule (który Czytelnicy również mieli okazję poznać), niemniej, postanowiłam podzielić się kilkoma fragmentami z tego niezapomnianego spotkania.
„Nie wszyscy umrzemy, ktoś musi przeżyć i wrócić”
Janina Juchacz – Sroczyńska była mieszkanką Rogalina. Należała do grupy konspiracyjnej „Dla Ciebie Polsko” Konrada Latanowicza, który był jej komendantem. Pomoc Anglikowi G. J. Pritchardowi kosztowała ją ponad 3,5 roczny pobyt w obozach. Wróciła do domu w 1945 roku.
7 | 17.06.2022
Zmęczyliśmy się pomaganiem. Brakuje podstawowych produktów dla Ukrainy
Czy zmniejszyły się potrzeby Ukraińców? – Nie, skończył się nasz zapał – odpowiada z goryczą Przemek. – Jesteśmy krótkodystansowcami: dajemy z siebie wszystko na starcie, ale nie możemy dobiec do mety. A problemy się piętrzą.
8 | 24.05.2022
Zdali test na człowieczeństwo celująco, choć zapłacili za to życiem. Historia rodziny Hoffów z Rogalinka
Część osób na zdjęciu szeroko się uśmiecha. U niektórych widać spore przejęcie – w końcu obecność aparatu fotograficznego w 1941 roku to nie codzienność. Patrząc na tą czarno-białą fotografię nikt by nie przypuszczał, jak straszną historię przeżyje chwilę później ta rodzina: Rozalia i Ignacy Hoffa z Rogalinka wraz z dziećmi.
1 | 04.05.2022