Rzepecki Mroczkowski - serwis Volkswagen Wiosenne moda - Stary Browar Berdychowski VW - T-Roc
Redakcja GMP | piątek, 17 paź, 2014 |

Jednoosobowa działalność gospodarcza – FAQ

Pierwsza firma to ogromna odpowiedzialność. Nic dziwnego, że pytania rodzą się na każdym etapie załatwiania firmowych formalności. Które z nich zadajemy najczęściej? Oto zebrane w jednym miejscu – pytania dotyczące działalności gospodarczej, składek, wniosków i dotacji.

Możesz tutaj sięgnąć zawsze wtedy, kiedy w Twojej głowie urodzą się nowe wątpliwości.

1. W jakich sytuacjach mogę się starać o dofinansowanie z Urzędu Miasta?

Przede wszystkim o wsparcie finansowe mogą ubiegać się osoby, które aktualnie posiadają status osoby bezrobotnej i są zarejestrowane w Urzędzie Pracy. Osoby te, mogły być właścicielami innej działalności gospodarczej, ale nie później niż na dwa lata przed złożeniem wniosku do Urzędu.

Dofinansowanie można otrzymać po złożeniu wniosku oraz biznes planu wraz z kosztorysem określającym to, na co wydamy naszą dotację.

Zwykle na rozpatrzenie wniosku czeka się około 2 miesięcy. Jeśli wniosek zostanie rozpatrzony pozytywnie pieniądze w ciągu kilku dni wpłyną na nasze konto, a my będziemy mieli 30 dni na to, by rozdysponować pieniądze na materiały zawarte z biznes planie.

2. Zakładanie działalności – jakie Urzędy muszę odwiedzić?

Najpierw udajemy się do Urzędu Miasta, w którym jesteśmy zameldowani. Tam wypełniamy wniosek CEIDG i zakładamy działalność (pobierz przydatne dokumenty). Następnie udajemy się do ZUS-u w celu rejestracji zarówno do składek społecznych jak i składki zdrowotnej .

Wreszcie, jeśli zdecydujemy się odprowadzać podatki, powinniśmy udać się także do Urzędu Skarbowego. Wówczas składamy tam formularz vat-r oraz dokonujemy opłaty rejestracyjnej, która wynosi wynosi 170 zł.

Jednoosobowa działalność gospodarcza – FAQ

3. Kiedy płacimy ZUS preferencyjny?

ZUS preferencyjny to zbawienie dla nowych właścicieli działalności gospodarczych. Dlaczego? Płacimy wówczas połowę kwoty, którą odprowadza się normalnie. Z takiego ZUS-u mogą skorzystać osoby, które nie prowadzą i nie prowadziły pozarolniczej działalności gospodarczej w okresie ostatnich 60 miesięcy kalendarzowych. Umowa zlecenia, czy też umowa o dzieło nie wyłącza nas z możliwości skorzystania z preferencji.

W praktyce wygląda to tak, że jeśli rozpoczniemy naszą działalność 1 lutego 2015to ”mały zus” przysługuje nam do stycznia 2017.

4. Która forma opodatkowania będzie dla mnie najlepsza?

Forma opodatkowania działalności to jedna z najważniejszych decyzji. Do wyboru mamy 5 opcji, niestety każda z nich ma wady i zalety.

Jakie opcje mamy do wyboru:

Karta podatkowa – najprostsza spośród wszystkich form opodatkowania, polega na miesięcznym wpłacaniu określonej kwoty do US,

Ryczałt ewidencjonowany – nie opłaca się przy wysokich kosztach działalności, księgowanie ryczałtu również jest uproszczone,

Podatkowa Księga Przychodów i Rozchodów – czyli rozliczanie na zasadach ogólnych, płacimy podatek od dochodu,

Podatek liniowy – prowadzimy KPIR, ale dochody są opodatkowane liniowo 19% nieważne jakie odnotowujemy dochody,

Pełna księgowość – podatek dochodowy od osób fizycznych i prawnych.

O to jaką formę opodatkowania wybrać, najlepiej zapytać księgowej lub pracowników biura rachunkowego.

Napisano przez Redakcja GMP opublikowano w kategorii Aktualności

Tagi:

Redakcja GMP

Autor: Redakcja Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej.

Skomentuj