Festiwal dostępności Salon VW Berdychowski Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Teatr na leżakach w Starym Browarze w Poznaniu
Redakcja GMP | środa, 1 lis, 2017 | komentarze 3

Jak wygląda kanalizacja w domku jednorodzinnym

W domu jednorodzinnym o wszystko powinniśmy zatroszczyć się sami. To od nas zależy, na jakie zdecydujemy się ogrzewanie oraz w jaki sposób będziemy odprowadzać ścieki. Warto więc dowiedzieć się, w jaki sposób odprowadzać zanieczyszczoną już wodę z urządzeń sanitarnych, zainstalowanych na terenie domu.

Na czym polega odprowadzanie zanieczyszczonej wody?

To, jak funkcjonują instalacje sanitarne, wcale nie jest takie skomplikowane, jak mogłoby się wydawać. Najważniejsze jest oczywiście zdanie sobie sprawy z tego, że zawsze opierają się one o układ grawitacyjny.

Zanieczyszczona woda, czyli ścieki, przelewa się pod wpływem własnego ciężaru z poszczególnych urządzeń aż do przewodów odpływowych. W międzyczasie pokonują jednak skomplikowaną drogę przez podejścia oraz piony kanalizacyjne.

Musisz też wiedzieć, że ważnymi elementami takiej instalacji są również syfony, wywiewki wentylacyjne, rewizje, zwane też czyszczakami, a także wpusty podłogowe.

Konstrukcja domowej instalacji

Żeby dowolne instalacje sanitarne, również te, zakładane w domach jednorodzinnych, mogły sprawnie działać, konieczne jest właściwe podłączenie poszczególnych urządzeń do pionu.

Domownicy widzą tak naprawdę wyłącznie przybory sanitarne, na które składają się: zlewozmywaki, umywalki czy miski ustępowe. Szczególnie ważna natomiast okazuje się sieć wewnętrzna.

W jej skład wchodzą podejścia kanalizacyjne, piony kanalizacyjne i poziomy kanalizacyjne. Przy każdym urządzeniu sanitarnym należy też zainstalować syfon, który uniemożliwi wydostawanie się nieprzyjemnych zapachów z wnętrza sieci.

Każdy z pionów kanalizacyjnych należy wyprowadzić ponad dach (musi to być wysokość co najmniej od 50 cm do 100 cm) i zakończyć lekko wygiętą rurą. Ona także, podobnie jak syfon, musi być stale wypełniona wodą.

Co ważne, wentylacja całej instalacji kanalizacyjnej nigdy nie powinna być łączona z wentylacją grawitacyjną pomieszczeń, w których na co dzień mieszkają ludzie. W przeciwnym razie bardzo prawdopodobne, że odory, pochodzące z kanalizacji, będą docierać do domowych wnętrz.

Co najlepsze do domku jednorodzinnego?

Jeśli planuje się założenie kompletnej instalacji sanitarnej do domku jednorodzinnego, trzeba zwrócić uwagę na parametry podejścia. Do zlewozmywaka i wanny najlepsze okażą się rury o średnicy 0,05 m, a do umywalki – 0,04 m.

W przypadku misek ustępowych sprawdzą się odpływy o średnicy 0,1 m. Same podejścia muszą być jak najkrótsze (w większości nie powinny przekraczać 3m). Naturalnie, do każdego projektu trzeba podchodzić indywidualnie, jednak takie rozwiązania są zdecydowanie stosowane najczęściej.

Napisano przez Redakcja GMP opublikowano w kategorii Aktualności

Tagi:

Redakcja GMP

Autor: Redakcja Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej.

Wasze komentarze (3)

Skomentuj