Festiwal dostępności Salon VW Berdychowski Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Teatr na leżakach w Starym Browarze w Poznaniu
Redakcja GMP | środa, 28 sie, 2019 |

Zaćma u dziecka. Co powinno cię zaniepokoić?

Zaćma jest chorobą ludzi starszych. Jednak wiadomo, że nie jest to regułą. Czasami dotyka również młodsze osoby. Co zrobić, kiedy zaćma wystąpi u dziecka? Jakie są jej objawy i czy można jej zapobiec?

Zaćma powstaje wówczas, gdy soczewka oka pokrywa się plamkami i zmętnieniami. Do głównych zadań soczewki należą załamywanie promieni świetlnych, co umożliwia powstawanie odwróconego i pomniejszonego obrazu, a także umożliwienie ostrego widzenia rzeczy, które znajdują się w różnych odległościach, zjawisko akomodacji, czyli dostosowywania się oka do wyraźnego widzenia zarówno z bliska, jak i z daleka. Powstałe męty uniemożliwiają z czasem przepływ promieni świetlnych do siatkówki oka, co źle wpływa na ostrość wzroku. Nieleczona katarakta może doprowadzić nawet do całkowitej i trwałej ślepoty.

kto jest najbardziej narażony na jaskrę

Zaćma wrodzona rozpoczyna się tuż po narodzinach dziecka – zdarza się czasem, że zaczyna powstawać już w okresie płodowym. Około 30% przypadków zachorowań występuje w wyniku obciążeń dziedzicznych, uwarunkowań genetycznych czy aberracje chromosomowe – zespół Downa. Schorzenia gałek ocznych, zakażenia okresu noworodkowego, zaburzenia metaboliczne oraz czynniki toksyczne działające na płód, zakażenia wewnątrzmaciczne w pierwszym trymestrze czy różyczka ciężarnej również zalicza się do czynników zwiększających ryzyko zachorowania. Wśród czynników zagrażających znajdują małoocze, rak tęczówki, urazy mechaniczne, retinopatia wcześniaków, odwarstwienie siatkówki czy zapalenie błony naczyniowej.

Objawy i leczenie

Najbardziej widocznym symptomem zaćmy wrodzonej jest biała źrenica oraz występujący u dzieci odruch palcowo – oczny, czyli zjawisko polegające na częstym pocieraniu lub uciskaniu piąstką bądź palcami oczu przez dziecko. Źrenice malucha nie reagują odpowiednio na światło, jest on osowiały, powolny i nie wykazuje specjalnego zainteresowania otoczeniem.

Gdy dziecko cierpi na zaćmę całkowitą, zaleca się poddanie już kilkutygodniowego niemowlęcia operacji usunięcia zajętej soczewki – najczęściej metodą laserową. Sprawdź, na czym dokładnie polega operacja zaćmy: https://www.kardiotel.pl. Niestety, taki zabieg niesie ze sobą ryzyko wystąpienia wielu komplikacji i często konieczna jest wtórna operacja. Mniejsze ryzyko niesie za sobą inne leczenie – korekcja bezsoczewkowości pooperacyjnej za pomocą gazoprzepuszczanych soczewek kontaktowych. W przypadku podjęcia takiego leczenia nową soczewkę wszczepia się w późniejszym czasie – kiedy dziecko ma około 7 lat. Wtedy jego oko jest dojrzałe na tyle, że przybiera zbliżone wartości do gałki ocznej osoby dorosłej, co zmniejsza znacznie ryzyko późniejszych komplikacji.

Napisano przez Redakcja GMP opublikowano w kategorii Aktualności

Tagi:

Redakcja GMP

Autor: Redakcja Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej.

Skomentuj