Rzepecki Mroczkowski - serwis Volkswagen Wiosenne moda - Stary Browar Berdychowski VW - T-Roc
Redakcja GMP | poniedziałek, 12 sty, 2015 |

Czym kierować się przy doborze środków chwastobójczych?

Skuteczność zabiegów ochrony roślin, w tym herbicydów pozostawia czasem sporo do życzenia. W dużym stopniu zależy np. od terminu i pogody w czasie zabiegu, od precyzji naniesienia substancji aktywnych na chronione rośliny oraz od wyboru odpowiedniego środka. Skutki popełnionych błędów w tym zakresie mogą być kosztowne. Tymczasem przestrzeganie odpowiednich zaleceń pozwala osiągnąć zamierzony cel i odpowiednio ograniczyć, lub nawet uniknąć uszkodzeń w plantacji. Więc czym się kierować przy doborze herbicydu?

Herbicydy, jako środki chwastobójcze stosuje się w odpowiednim czasie i konkretnych sytuacjach. Za każdym razem rolnik musi również dokonać wyboru odpowiedniego preparatu, wiedząc przy tym, jak należy dopasować go do konkretnych w danym czasie potrzeb polowych swoich roślin uprawnych. Przy wyborze herbicydów należy kierować się odpowiednimi zasadami. Jeśli rolnik dokona złego wyboru, z pewnością odbije się to w plonie. Zachwaszczenie skutecznie ogranicza bowiem roślinom uprawnym pobieranie składników pokarmowych. Ma niekorzystny wpływ na dostępność światła i wody, a przy dużym nasileniu – powoduje obniżenie plonowania i to nawet do 30%. Ponadto, ma wpływ na termin zbioru i zwiększa jego koszt oraz pogarsza jakość ziarna.

Czym kierować się przy doborze herbicydu? Jak kupować odpowiednie środki chwastobójcze? Oto kilka cennych porad – dobierając odpowiedni preparat chwastobójczy rolnik powinien kierować się:

Stopień zachwaszczenia pól

Środki chwastobójcze stosuje się dopiero wtedy, gdy zostaną przekroczone progi szkodliwości chwastów. Czasem więc należy się dobrze zastanowić, czy w ogóle herbicyd jest potrzebny.

Gatunki chwastów występujące na danym polu

Dobierając preparat, rolnik musi sprecyzować przeciw jakim chwastom ma zostać użyty: jednoliściennym i/lub dwuliściennym.
Zobacz co powinieneś wiedzieć o chwastach w Twojej uprawie

Faza rozwojowa zbóż i chwastów

Trzeba mieć na uwadze, że niektóre herbicydy mają bardzo wąskie terminy stosowania. Nie miesza się też herbicydów z grupy regulatorów wzrostu z regulatorami wzrostu, ponadto, odstęp między zabiegami powinien wynieść co najmniej 7 dni.

Sposób działania herbicydu, jakiego rolnik oczekuje

Wybór preparatu chwastobójczego o działaniu doglebowym (są pobierane tylko przez korzenie chwastów), nalistnym (pobierane tylko przez liście) lub podwójnym (pobierane przez liście i korzenie).

stosowanie preparatów chwastobójczych

stosowanie preparatów chwastobójczych

Pogoda

Szczególnie wczesną wiosną, czynnikiem, który najbardziej wpływa na wykonanie zabiegu odchwaszczania, jest temperatura. Niektóre środki chwastobójcze można stosować w niższych temperaturach (powyżej 0oC), chodzi tu o preparaty z grupy sulfonylomoczników. Inne (z grupy regulatorów wzrostu) z kolei używa się w zdecydowanie wyższych temperaturach (powyżej 10oC, także przez kilka dni po zabiegu).

Różnicowanie substancji aktywnych

Należy różnicować substancje aktywne w herbicydzie w taki sposób, by nie dopuścić do szybkiego uodporniania się chwastów na te substancje. Nie warto więc używać zawsze tylko preparatów najmocniejszych. Jeśli zachwaszczenie nie jest zbyt intensywne – lepiej wybrać słabszy środek. Warto też zwrócić uwagę na przemienność stosowania substancji aktywnych. Stosowanie tego samego środka przez wiele lat (jednostronne stosowanie herbicydów), sprzyja uodparnianiu się chwastów. W taki sposób rozprzestrzeniły się na polach np. chaber bławatek i fiołek polny. Aby środki chwastobójcze były skuteczne, dowiedz się więcej o podstawach ich stosowania.

Wpływ substancji aktywnych na późniejsze następstwo roślin uprawnych

Środki chwastobójcze zawierają substancje, które źle wpłyną na roślinę uprawną, którą rolnik zasieje na polu w następnej kolejności. Może to zrujnować cały płodozmian. Dla przykładu: chlorosulfuron wyklucza późniejszą uprawę buraka cukrowego i lucerny, a propoksykarbazon – rzepaku.

Zastosowanie wspomagaczy

Technika stosowania herbicydów dąży co prawda do maksymalizacji pewności i skuteczności ich działania, dlatego obecnie często stosuje się tzw. wspomagacze, mające zwiększyć wydajność substancji aktywnych środka chwastobójczego oraz zmniejszyć straty wynikające z odbicia, spływania i utraty pewnej części kropli roztworu opryskowego.

Mieszanie środków chwastobójczych

Warto zwrócić uwagę przy doborze herbicydu na to czy dany środek możemy mieszać z innymi środkami chwastobójczymi lub nawozami. Pozwoli to zmniejszyć ilość potrzebnych oprysków i znacznie obniży koszty.
Zobacz więcej o mieszaniu środków chwastobójczych

Wybór herbicydów oraz możliwość stosowania różnych mieszanin pozwala ograniczyć praktycznie każdy typ zachwaszczenia. Pozostaje tylko je odpowiednio je dobrać, by uzyskać jak najlepszy efekt chwastobójczy.

Napisano przez Redakcja GMP opublikowano w kategorii Aktualności

Redakcja GMP

Autor: Redakcja Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej.

Skomentuj