Black Friday - Stary Browar Poznań Sprzedaż nieruchomości z wolnej ręki - Grupa Rolnik Berdychowski Volkswagen - id5
Redakcja GMP | poniedziałek, 12 sty, 2015 |

Czym kierować się przy doborze środków chwastobójczych?

Skuteczność zabiegów ochrony roślin, w tym herbicydów pozostawia czasem sporo do życzenia. W dużym stopniu zależy np. od terminu i pogody w czasie zabiegu, od precyzji naniesienia substancji aktywnych na chronione rośliny oraz od wyboru odpowiedniego środka. Skutki popełnionych błędów w tym zakresie mogą być kosztowne. Tymczasem przestrzeganie odpowiednich zaleceń pozwala osiągnąć zamierzony cel i odpowiednio ograniczyć, lub nawet uniknąć uszkodzeń w plantacji. Więc czym się kierować przy doborze herbicydu?

Herbicydy, jako środki chwastobójcze stosuje się w odpowiednim czasie i konkretnych sytuacjach. Za każdym razem rolnik musi również dokonać wyboru odpowiedniego preparatu, wiedząc przy tym, jak należy dopasować go do konkretnych w danym czasie potrzeb polowych swoich roślin uprawnych. Przy wyborze herbicydów należy kierować się odpowiednimi zasadami. Jeśli rolnik dokona złego wyboru, z pewnością odbije się to w plonie. Zachwaszczenie skutecznie ogranicza bowiem roślinom uprawnym pobieranie składników pokarmowych. Ma niekorzystny wpływ na dostępność światła i wody, a przy dużym nasileniu – powoduje obniżenie plonowania i to nawet do 30%. Ponadto, ma wpływ na termin zbioru i zwiększa jego koszt oraz pogarsza jakość ziarna.

Czym kierować się przy doborze herbicydu? Jak kupować odpowiednie środki chwastobójcze? Oto kilka cennych porad – dobierając odpowiedni preparat chwastobójczy rolnik powinien kierować się:

Stopień zachwaszczenia pól

Środki chwastobójcze stosuje się dopiero wtedy, gdy zostaną przekroczone progi szkodliwości chwastów. Czasem więc należy się dobrze zastanowić, czy w ogóle herbicyd jest potrzebny.

Gatunki chwastów występujące na danym polu

Dobierając preparat, rolnik musi sprecyzować przeciw jakim chwastom ma zostać użyty: jednoliściennym i/lub dwuliściennym.
Zobacz co powinieneś wiedzieć o chwastach w Twojej uprawie

Faza rozwojowa zbóż i chwastów

Trzeba mieć na uwadze, że niektóre herbicydy mają bardzo wąskie terminy stosowania. Nie miesza się też herbicydów z grupy regulatorów wzrostu z regulatorami wzrostu, ponadto, odstęp między zabiegami powinien wynieść co najmniej 7 dni.

Sposób działania herbicydu, jakiego rolnik oczekuje

Wybór preparatu chwastobójczego o działaniu doglebowym (są pobierane tylko przez korzenie chwastów), nalistnym (pobierane tylko przez liście) lub podwójnym (pobierane przez liście i korzenie).

stosowanie preparatów chwastobójczych

stosowanie preparatów chwastobójczych

Pogoda

Szczególnie wczesną wiosną, czynnikiem, który najbardziej wpływa na wykonanie zabiegu odchwaszczania, jest temperatura. Niektóre środki chwastobójcze można stosować w niższych temperaturach (powyżej 0oC), chodzi tu o preparaty z grupy sulfonylomoczników. Inne (z grupy regulatorów wzrostu) z kolei używa się w zdecydowanie wyższych temperaturach (powyżej 10oC, także przez kilka dni po zabiegu).

Różnicowanie substancji aktywnych

Należy różnicować substancje aktywne w herbicydzie w taki sposób, by nie dopuścić do szybkiego uodporniania się chwastów na te substancje. Nie warto więc używać zawsze tylko preparatów najmocniejszych. Jeśli zachwaszczenie nie jest zbyt intensywne – lepiej wybrać słabszy środek. Warto też zwrócić uwagę na przemienność stosowania substancji aktywnych. Stosowanie tego samego środka przez wiele lat (jednostronne stosowanie herbicydów), sprzyja uodparnianiu się chwastów. W taki sposób rozprzestrzeniły się na polach np. chaber bławatek i fiołek polny. Aby środki chwastobójcze były skuteczne, dowiedz się więcej o podstawach ich stosowania.

Wpływ substancji aktywnych na późniejsze następstwo roślin uprawnych

Środki chwastobójcze zawierają substancje, które źle wpłyną na roślinę uprawną, którą rolnik zasieje na polu w następnej kolejności. Może to zrujnować cały płodozmian. Dla przykładu: chlorosulfuron wyklucza późniejszą uprawę buraka cukrowego i lucerny, a propoksykarbazon – rzepaku.

Zastosowanie wspomagaczy

Technika stosowania herbicydów dąży co prawda do maksymalizacji pewności i skuteczności ich działania, dlatego obecnie często stosuje się tzw. wspomagacze, mające zwiększyć wydajność substancji aktywnych środka chwastobójczego oraz zmniejszyć straty wynikające z odbicia, spływania i utraty pewnej części kropli roztworu opryskowego.

Mieszanie środków chwastobójczych

Warto zwrócić uwagę przy doborze herbicydu na to czy dany środek możemy mieszać z innymi środkami chwastobójczymi lub nawozami. Pozwoli to zmniejszyć ilość potrzebnych oprysków i znacznie obniży koszty.
Zobacz więcej o mieszaniu środków chwastobójczych

Wybór herbicydów oraz możliwość stosowania różnych mieszanin pozwala ograniczyć praktycznie każdy typ zachwaszczenia. Pozostaje tylko je odpowiednio je dobrać, by uzyskać jak najlepszy efekt chwastobójczy.

>> Poznaj zbiór porad na naszym blogu o tym jak najlepiej stosować środki chwastobójcze <<

VN:F [1.9.22_1171]
Ocena artykułu: 9.7/10 (Głosujących: 7)
Napisano przez Redakcja GMP opublikowano w kategorii Aktualności

Redakcja GMP

Autor: Redakcja Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej.

Skomentuj


Ten wpis nie powstałby bez kawy. Jeśli uważasz, że to co robimy jest potrzebne, postaw nam małą czarną. Z przyjemnością i jeszcze większym zapałem opiszemy dla Ciebie coś ciekawego.

Postaw mi kawę na buycoffee.to Gazeta Mosińsko-Puszczykowska - logo