T-Roc Salon VW Berdychowski Łukasz Grabowski radny w sejmiku woj. wielkopolskiego Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Wielkanoc w Starym Browarze w Poznaniu - złap zająca w apce
Redakcja GMP | wtorek, 11 gru, 2018 | komentarze 2

Talenty w Puszczykowie

Pierwsza połowa grudnia to czas, kiedy społeczność Domu Pomocy Maltańskiej w Puszczykowie zaprasza swoich przyjaciół na dorocznie organizowany „Wieczór z Aniołami”. Wydarzenie to każdego roku cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem, a talenty aktorskie i wokalne osób z niepełnosprawnością skłaniają do zadumy oraz refleksji nad pięknem ukrytym w ludzkim wnętrzu.

Wieczór z Aniołami

6 grudnia 2018 roku salka parafialna przy kościele pw. św. Józefa Oblubieńca w Puszczykowie szybko wypełniła się gośćmi. W role aniołów wcieliły się osoby z niepełnosprawnościami przypominając, że warto bezinteresownie czynić dobro. Przedstawienie teatralne pod tytułem: „Pięć aniołów w niebie mieszkało” niosło ważną myśl: każdy, nawet najbardziej ubogi człowiek, posiada coś, czym może podzielić się z innymi. Bóg rodzi się w każdym człowieku, który okazuje życzliwość bliźniemu.

Przedstawienie teatralne: „Pięć aniołów w niebie mieszkało”

Przedstawienie teatralne: „Pięć aniołów w niebie mieszkało”

W tym wydarzeniu uczestniczę po raz pierwszy. Muszę przyznać, że jestem zaskoczony poziomem prezentacji teatralnych i uzdolnień aktorskich osób z niepełnosprawnościami. Zdrowi ludzie powinni się od nich uczyć. Niepełnosprawni mają w sobie dużo miłości, którą chętnie obdarzają innych – stwierdził Antoni Kalisz, członek Zarządu Powiatu w Poznaniu.

Życzenia świąteczne tradycyjnie złożył Andrzej Balcerek, burmistrz Puszczykowa, a ojciec Marek Smyk, proboszcz parafii pw. św. Józefa Oblubieńca, poświęcił opłatki. Na „Wieczorze z Aniołami” nie mogło zabraknąć również Elżbiety Bijaczewskiej, dyrektora Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Poznaniu, Andrzeja Baehra, dyrektora Zarządu Fundacji Polskich Kawalerów Maltańskich „Pomoc Maltańska”, Tomasza Potockiego, przewodniczącego Rady Miasta Puszczykowa, przedstawicieli instytucji pomocy społecznej i organizacji pozarządowych oraz wszystkich, którzy angażują się w rehabilitację społeczną osób z niepełnosprawnościami.

Marek Smyk, proboszcz parafii pw. św. Józefa Oblubieńca w Puszczykowie

Marek Smyk, proboszcz parafii pw. św. Józefa Oblubieńca w Puszczykowie

Mieszkańcy powiatu mogli zobaczyć, jakie interesujące dzieła twórcze wychodzą spod rąk osób z niepełnosprawnościami. Spotkanie podsumowało kilkumiesięczną pracę artystów prezentujących swój dorobek w kilku kategoriach.

Zadaniem konkursowym było m.in. wykonanie świątecznego wieńca na drzwi. Tu jury oceniało oryginalność, zastosowane materiały i estetykę wykonania. Uczestnicy placówek rehabilitacyjno-terapeutycznych wzięli również udział w konkursie plastycznym „Girlanda”, gdzie zadaniem było wykonanie pracy w formie przestrzennej, z wykorzystaniem materiałów ekologicznych jak szyszki, zboża, pióra, gałązki, liście i inne. Były też prace wykonane farbami, kredkami czy technikami łączonymi – „Malowana kolęda”, „Betlejemska stajenka”, „Świąteczne duchy” (ilustracja do opowiadania Karola Dickensa „Opowieść wigilijna”). Wszystkie urzekały starannością, precyzją i pięknem, odzwierciedlając jednocześnie indywidualny styl twórczej pracy autora. Nagrodzono je dyplomami i upominkami.

Kolędy i pastorałki zaśpiewało 11 artystów z niepełnosprawnością. Paulina Przebitkowska ze Stowarzyszenia Pomocy Osobom Niepełnosprawnym „Wspólna Droga” w Luboniu oraz Jarosław Trepto, uczestnik Warsztatu Terapii Zajęciowej w Owińskach wykonali wzruszającą „Kolędę dla nieobecnych”. Te prezentacje pokazały, jak różne, a jednocześnie na bardzo dobrym poziomie wokalnym, może być wykonanie tej samej piosenki przez dwie osoby. Mikołaj Lambryczak, uczestnik WTZ „Promyk” w Konarzewie, przed swoim występem przyznał, że możliwość publicznych prezentacji jest dla niego wielką radością, szczególnie gdy jest oklaskiwany przez słuchaczy.

Kolędy i pastorałki wykonali także soliści Teatru Muzycznego w Poznaniu – Karolina Garlińska-Ferenc i Klaudiusz Kapłon. „Wieczór z Aniołami” został zrealizowany dzięki organizacyjnemu i finansowemu wsparciu Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, Powiatu Poznańskiego, Miasta Puszczykowa, Zgromadzenia Ducha Świętego oraz Fundacji Polskich Kawalerów Maltańskich.

Karolina Kasprzak, Powiat Poznański

Wieczór z Aniołami - publiczność

Wieczór z Aniołami – publiczność

Napisano przez Redakcja GMP opublikowano w kategorii Aktualności, Puszczykowo

Redakcja GMP

Autor: Redakcja Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej.

Wasze komentarze (2)

  • janina34
    wtorek, 11 gru, 2018, 10:06:16 |

    Niestety nie mogłam uczestniczyć w tym wyjątkowym wydarzeniu, ale mogę śmiało stwierdzić, zarówno po relacji znajomych, jak i zdjęć, jakie Państwo ukazaliście, że aż miło robi się na sercu, kiedy wśród naszych mieszkańców możemy poszczycić się takimi talentami. Coś pięknego!

  • Piotr
    piątek, 14 gru, 2018, 20:24:10 |

    Zaangażowanie osób niepełnosprawnych nie przestaje mnie zaskakiwać. Tak jak wspomniała Pani redaktor, wielu mogłoby się uczyć od takich osób. Fajnie, że organizowane są takie przedsięwzięcia, bo to korzyść dla każdej ze stron. Niepełnosprawni – często traktowani stereotypowo, wykluczeni, mogą poczuć się potrzebni, a i ludzie w pełni sprawni mają szansę dostrzec, że nie należy nikogo odsuwać ze względu na to, jaki jest. Przedstawienie, wystawa prac – to z pewnością bardzo buduje pewność i przynosi odrobinę szczęścia osobom, które najbardziej tego potrzebują. Tak trzymać!

Skomentuj