Kłopoty sercowe, czyli kiedy potrzebny jest kardiolog?
Choć, jak mówi słynne porzekadło, serce nie sługa, to jednak warto zadbać o to, by służyło nam jak najdłużej i pozostawało we wzorowej kondycji. Ogromny wpływ na zdrowe serce ma nasz tryb życia, ale może się zdarzyć, że nawet pomimo starań pojawią się pewne nieprawidłowości. W takim wypadku szybka i trafna diagnoza często jest na wagę złota. Gdzie zatem znaleźć dobrego kardiologa w Poznaniu, kiedy trzeba się do niego wybrać i jak przebiega wizyta?
Kiedy do kardiologa?
W wielu przypadkach wizyty u kardiologa nie należy odkładać na później, ponieważ może się to skończyć dość dramatycznie. Jeżeli przez pewien czas powtarzają się takie objawy, jak:
- kołatanie serca (zmieniające się tempo, rytm i częstotliwość bicia serca) nawet podczas odpoczynku,
- nadmierna potliwość,
- coraz częstsze łapanie zadyszki nawet przy niewielkim wysiłku,
- duszności,
- ból lub kłucie w klatce piersiowej,
- bóle zamostkowe, które promieniują także na nadbrzusze, lewe ramię lub bark,
- podwyższone ciśnienie, przyspieszony puls,
- częste omdlenia,
wówczas trzeba jak najszybciej wybrać się do specjalisty. Poza tym konsultacja z kardiologiem bywa niezbędna w przypadku przedłużającego się osłabienia po grypie, a także wtedy, kiedy stresujący tryb życia i nadmiar obowiązków zawodowych powoduje uczucie nieustannego przemęczenia. Szczególną troską warto otoczyć swoje serce po 40 roku życia.
Dolegliwości sercowe
Jakie schorzenia mogą powodować dolegliwości opisane powyżej? Podczas badań kardiologicznych można zdiagnozować m.in. ostrą lub przewlekłą niewydolność serca (w tym przypadku wczesna diagnoza jest istotna, bo ta dolegliwość w konsekwencji może prowadzić do zawału), choroba wieńcowa (zwana też chorobą niedokrwienną), nadciśnienie, arytmia, kardiomiopatia, wada zastawki (nabyta lub wrodzona).
Warto pamiętać, że choroby serca to jedna z najczęstszych przyczyn zgonów, zwłaszcza te niewykryte i nieleczone w porę. W tzw. grupie podwyższonego ryzyka – oprócz osób z wadami wrodzonymi – znajdują się ci, którzy nie stronią od używek (zwłaszcza od alkoholu i papierosów), nie uprawiają żadnej aktywności fizycznej, borykają się z przewlekłym stresem i odżywiają się niezdrowo.
Wizyta u kardiologa w Poznaniu
Planując wizytę u kardiologa, warto najpierw zrobić rekonesans i zorientować się, który ze specjalistów rzeczywiście zasługuje na miano rzetelnego, sprawdzonego lekarza. Możemy zasięgnąć porady u znajomych, doświadczonych już w tym zakresie, lub też skorzystać z internetu, szukając pod hasłem „dobry kardiolog Poznań”. Co więcej, w niektórych przychodniach czy gabinetach możemy od razu zapisać się na wizytę przez internet – taka opcja jest dostępna np. na stronie centrum medycznego NeoMedica. Do kardiologa możemy zabrać aktualne wyniki podstawowych badań (krew, mocz); dobrze jest także spisać sobie wszystkie leki i suplementy, jakie zażywamy na co dzień (zarówno te przepisane przez lekarzy, jak i kupione bez recepty). W czasie wizyty przeprowadzany jest przede wszystkim wywiad lekarski oraz takie badania, jak: EKG (może być wykonane także z holterem, który towarzyszy nam przez całą dobę) i echo serca. Dzięki temu kardiolog może skutecznie ocenić, w jakim stanie jest nasze serce, i ewentualnie zadecydować o podjęciu dalszych kroków.
Tagi: Artykuł sponsorowany, Poznań
Wasze komentarze (4)
Czy taki artykuł nie powinien być oznaczony jako reklama lub sponsorowany? W Mosinie też mamy kardiologów więc dziwne jest reklamowanie jednego z Poznania.
NIE SŁYSZAŁEM JESZCZE O DOBRYM KARDIOLOGU Z PUSZCZYKOWA LUB Z MOSINY
Bez przesady
Dobre porady, szukam pomysłów przed remontem.