Salon VW Berdychowski Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Wiosenny repertuar trendów w Starym Browarze
Redakcja GMP | środa, 14 lip, 2021 | komentarzy 14

Będą surowsze kary dla kierowców: Mandaty nawet do 5 tysięcy złotych

Rząd poinformował o planowanych zmianach w prawie o ruchu drogowym. Wzrosnąć ma wysokość mandatów, ale surowsze kary czekają także na jeżdżących na podwójnym gazie, zmienią się także zasady dotyczące punktów karnych.

– Zgodnie z policyjnymi danymi w 2020 roku zgłoszono 23 540 wypadków drogowych mających miejsce na drogach publicznych, w strefach zamieszkania lub strefach ruchu, w wyniku których 2 491 osób poniosło śmierć, a ranne zostały 26 463 osoby, w tym 8 805 ciężko. Co istotne, prawie 90 proc. z nich wydarzyło się z winy kierujących. W 2020 roku z winy pijanych kierowców doszło do 1 656 wypadków, w których zginęło 216 osób, a rannych zostało 1 847 osób. W odniesieniu do ogólnej liczby wypadków spowodowanych przez kierujących, sprawcy pod wpływem alkoholu stanowili 7,9 proc – przekazuje Centrum Informacyjne Rządu.

Teraz rząd chce pójść na wojnę z piratami drogowymi i planuje zwiększenie kar m.in. za przekroczenie prędkości. Podwyższona ma zostać wysokość grzywny z z 5 tys. zł do 30 tys. zł w przypadku wykroczeń drogowych oraz do 3,5 tys. zł w postępowaniu mandatowym. Wyższe będą także mandaty karne za przekroczenie dopuszczalnej prędkość jazdy o ponad 30 km/h – mandat będzie mógł wynosić do 5 tys. złotych, a nie, jak do tej pory, 500 zł. W przypadku recydywy grzywna mandatu będzie wynosiła od 3 tys. zł do 5 tys. zł.

Wpływy z grzywien będą przekazywane do Krajowego Funduszu Drogowego.

Rząd uzgodnił także zmiany w zakresie orzekania przez sądy wyższych kar pozbawienia wolności przez kierowców prowadzących w stanie nietrzeźwości. Zaostrzenie kar ma dotyczyć prowadzenia pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości, przestępstw drogowych popełnionych w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego oraz przestępstw drogowych popełnionych w stanie nietrzeźwości po raz kolejny (recydywa).

Umożliwione ma być także orzeczenie o przyznaniu renty poszkodowanemu przez pijanego kierowcę, bezpośrednio w postępowaniu karnym. Obowiązek wypłacania renty będzie ciążył na kierowcy, który w stanie nietrzeźwości spowodował wypadek ze skutkiem śmiertelnym. Przyznanie renty przez sąd ma mieć miejsce z urzędu, bez jakiegokolwiek wniosku osoby uprawnionej lub prokuratora.

Surowsze kary czekają także na kierujących, którzy nie posiadają uprawnień: Wprowadzona ma być instytucja czasowego niedopuszczenia do ruchu pojazdu, jeśli kierowała nim osoba nie posiadająca wymaganego uprawnienia. W takim przypadku będzie mogło być orzeczona decyzja o czasowym niedopuszczeniu pojazdu do ruchu na okres 3 miesięcy oraz kara pieniężna w wysokości 10 tys. zł.

Zmiany mają dotyczyć systemu punktów karnych – rząd planuje, by punkty „zerowały” się po upływie dwóch lat, a nie po roku. Za naruszenie przepisów ruchu drogowego kierowca będzie mógł dostać nawet 15 punktów karnych, obecnie maksymalna liczba punktów za niektóre wykroczenia to 10. Znikną także szkolenia, po odbyciu których liczba punktów ulegała zmniejszeniu.

Rząd chce umożliwić także udostępnienie podmiotom ubezpieczeniowym danych z CEPiK i dostosowanie stawek ubezpieczeń komunikacyjnych do historii wykroczeń kierowcy oraz otrzymanych przez niego punktów karnych.

Teraz propozycje trafią do ministrów: sprawiedliwości i infrastruktury, którzy przedstawią na następnym posiedzeniu rządu ewentualne poprawki. Następnie rząd przyjmie projekt uchwały, który trafi do sejmu.

Napisano przez Redakcja GMP opublikowano w kategorii Aktualności

Tagi:

Redakcja GMP

Autor: Redakcja Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej.

Wasze komentarze (14)

 • H.
  środa, 14 lip, 2021, 17:57:42 |

  Wladzy ludowej kasa się kończy to szukają gdzie mogą. A rozstrzeliwać też będą?

 • Qwerty
  środa, 14 lip, 2021, 22:22:26 |

  Bardzo dobry krok. Choć kary powinny byc jeszcze wyższe. Jeszcze nadzieja w wysokich stawkach OC jakie będą za pkt. Jak Mirek dostanie za kilka pkt+1000 do starej polisy to może otrzeźwieje.
  Przyda sie tez o wiele więcej foto radarów. Tak aby kara była nieuchronna i szybka.

  • Gość
   czwartek, 15 lip, 2021, 16:42:12 |

   Odezwał się święty co nie łamie przepisów. Pewnie jesteś jednym z tych wszędobylskich, cwanych pedalarzy co mu zawsze samochody przeszkadzają. Powiem jedno – proponuje wymienić siodełko w rowerze bo chyba coś cię w d…pe za bardzo uwiera…

   • Pseudokolarz od Ixi
    niedziela, 18 lip, 2021, 14:40:42 |

    O jaki Ty mądry jesteś Anonimie. Widzę że kolejny taki psychol jak pan Ixi co nienawidzi rowerzystów. Zdradzę Ci pewną tajemnicę. 90 procent środowiska rowerowego posiada prawo jazdy i go tez używa poruszając się samochodem naprzemiennie z rowerem. Sam do takich należę. Zapewniam pana Anonima, że nikt rozsądny z rowerzystów nie jest wrogiem kierowców, niestety odwrotnie już bardzo często tak. Zacznij jeździć rowerem to zrozumiesz jaką mamy kulturę na drodze. Zrozumiesz ile warte są te pseudo ścieżki rowerowe budowane przez gamoni urzędowych za Twoje i moje podatki. Pojedź na zachód Europy i zobaczysz przepaść. Na osłodę powiem ci tylko że owszem środowisko rowerowe kryształowe nie jest i parę czarnych owiec tam znajdziesz. Najgorsi są nastolatkowie, ale to wynika z wieku i ignorancji wszelkich norm. Napisz mi tylko mądrali ile osób ginie pod kołami rowerów a ile pod kołami samochodów?

    • Gość
     niedziela, 18 lip, 2021, 22:28:39 |

     No pięknie manipulujesz. Przejedź się choć raz mostem w Rogalinku z rowerzystami i Twoje 90 procent zmienia się w 10 procent – zobaczysz jak koledzy tamują ruch na wahadle…
     Jeździcie w tych przymaławych leginsach i jak wam ktoś zwróci uwagę to wykrzykujecie jakieś bluźnierstwa (zawsze starsi nigdy nastolatek), że niby chodnik nierówny na te cienkie kółka – nie ma tygodnia, żebym nie widział rowerzysty na ulicy Poznańskiej w Puszczykowie choć bokiem biegnie ścieżka dla rowerzystów.
     Nie płacicie ubezpieczeń, podatków (paliwo) a wymagacie zmian w architekturze pod pedałowanie…
     Najgorsi są koledzy rowerzyści – niczym papużki nierozłączki – zawsze obok nigdy w szeregu bo w du..pi mają, że dwie tony muszą zwolnić, manewrować liczy się tylko miła pogawędka – https://www.youtube.com/watch?v=NPudauld4ME
     I a koniec to bezrefleksyjne pakowanie się na pasy – nie zejdzie z roweru, bo mu nogi odpadną jak będzie musiał przejść kilka metrów.
     Ostatnie pytanie to parszywa manipulacja? Równie dobrze mogę zapytać ile świat zawdzięcza rowerom a ile samochodom.
     Nawet nie ma co dyskutować bo trend jest taki, żeby promować życie zdrowe i ekologiczne. Każda próba krytyki rowerzystów automatycznie skazana jest na porażkę bo nie wypada.

     • M.
      poniedziałek, 19 lip, 2021, 16:46:08 |

      Uspokój się trochę bo ty też nieźle manipulujesz. Nie wiem co jest w Rogalinku bo tam dawno nie byłem, ale zdaje się drogi rowerowej tam nie ma. Co do blokady wahadła jechałem tylko raz i widziałem że blokowali kierowcy co jechali na czerwonym. Znam za to doskonale sprawę Puszczykowa i ulicy Poznańskiej. Ta droga rowerowa jest nielegalna! Tak zadzwoń sobie do urzędu w Puszczykowie. Chyba od trzech lat burmistrz ma nakaz zdjęcia oznakowania i tego nie robi. Żeby coś mogło być droga rowerowa musi spełniać standardy prawne. Ta w Puszczykowie tego nie spełnia. Natomiast zgodzę się z Tobą że karygodne jest jeżdżenie po pasach. Powiem ci że są jeszcze gorsze rzeczy. Jeżdżenie bez świateł i z telefonem w reku. to jest patologia. Potwierdzam. Ty natomiast zabrobniłbyś jeżdżenia w ogóle. Przypominam ci że rower jest pojazdem. A podatki płacimy tak samo jak ty. Wielu płaci nawet większe niż Ty pity czy city bo to majętne osoby. Powtarzasz utarte frazesy. Podatki, OC, może jeszcze tablice rejestracyjne? Tłuściochu w przepoconym podkoszulku w stanien przedzawalowym. Idź do Żabki kup sobie żubra.

     • Kanarek
      poniedziałek, 19 lip, 2021, 17:41:01 |

      To ja jako mieszkaniec Puszczykowa tylko potwierdze, że faktycznie ta drogą była wielokrotnie kontrolowana i jest zlikwidowana tylko tablic nie zdjęto. Bardzo dobrze że ją zlikwidowano bo była niebezpieczna dla pieszych. Rowery niech jadą po jezdni z autami. Dziwi tylko ignorowanie przez burmistrza decyzji Policji o zdjęciu znaków.

 • Daniel
  środa, 14 lip, 2021, 22:34:52 |

  Teraz wielki krzyk podniosą Ci którzy piractwo mają we krwi i łamanie przepisów jest dla nich norma, myślą że mogą pokonać prawa fizyki i przecież auto w leasingu nie może się marnowac

 • Obiektywny
  czwartek, 15 lip, 2021, 12:57:22 |

  Karać,i jeszcze raz karać trzoda powinna być trzymana krótko za ryj. My rasa Panów i tak jesteśmy nietykalni,a wy pleps i tak macie za dobrze.

 • Obiektywny
  czwartek, 15 lip, 2021, 14:03:41 |

  Minusujecie Mnie, to tylko świadczy o tym, że mam rację , macie za dobrze, śrubę przykręcimy wam bardziej, bo nie zasługujecie, by godnie żyć.

  • orient
   czwartek, 15 lip, 2021, 22:08:20 |

   Obiektywny frustrat znowu w natarciu :-) Człowieczku ośmieszasz sam siebie tym co wypisujesz. Znajdź sobie lepsze zajęcia niż trollowanie normalnej dyskusji. A co do zmiany przepisów to jeśli dzięki temu mniej osób zginie na drogach to jestem za. W krajach, gdzie surowo karze się surowców problem piratów drogowych praktycznie nie istnieje.

   • orient
    czwartek, 15 lip, 2021, 22:08:55 |

    * kierowców

   • Gość
    czwartek, 15 lip, 2021, 22:17:28 |

    „W krajach, gdzie surowo karze się surowców/kierowców problem piratów drogowych praktycznie nie istnieje.”
    To dawaj przykłady takich krajów i sprawdzimy czy masz rację!

 • Obiektywny
  piątek, 16 lip, 2021, 10:28:41 |

  Orient – muszę cię pochwalić, takich jak ty nam potrzeba, należysz do rasy niewolniczej i znasz swoje miejsce. My rasa Panów takich potrzebujemy.

Skomentuj