Festiwal dostępności Salon VW Berdychowski Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Teatr na leżakach w Starym Browarze w Poznaniu
Materiały partnera | środa, 17 sty, 2024 |

Hale dla bydła – wady i zalety różnych rodzajów hal

Podczas planowania inwestycji w halę dla bydła należy uwzględnić wszelkie czynniki związane z potrzebami hodowli oraz celami danego gospodarstwa rolnego. Wybór odpowiedniego projektu zależy też od możliwości finansowych inwestora i czasu, w jakim ma zostać zrealizowana inwestycja. Istnieje kilka rodzajów hal dla bydła, z których każda ma swoje wady i zalety. Co warto na ten temat wiedzieć? Zapraszamy do lektury!

Wybór hali dla bydła ma ogromne znaczenie

Dobrostan zwierząt definiuje stan, w którym potrzeby fizjologiczne i behawioralne zwierząt są zaspokojone. Oczekiwania dotyczące warunków utrzymania inwentarza, systemów chowu oraz sposobów żywienia zwierząt stale rosną. Konsumentom również zależy na świadomości warunków, w jakich hodowlane zwierzęta są utrzymywane ze względu na produkty, które później trafiają do sklepów.

Hala dla hodowli zwierząt musi być odpowiednio dostosowana do wielkości gospodarstwa oraz preferowanego systemu hodowli. Istnieje kilka typów hal hodowlanych, takich jak obory wolnostanowiskowe z indywidualnymi boksami, wolnostanowiskowe w formie grupowych kojców oraz obory uwięziowe z wyznaczonymi miejscami dla zwierząt.

Aktualnie, odchodzi się też od tradycyjnych murowanych budynków na rzecz bardziej praktycznych konstrukcji stalowych. Takie rozwiązanie jest bardziej ekonomiczne, łatwiejsze w montażu oraz późniejszych modyfikacjach, a także charakteryzuje się wytrzymałością i zapewnia bezpieczeństwo zwierzętom.

Profesjonalne hale dedykowane rolnictwu dostępne są na stronie: https://www.borga.pl/hale-stalowe/rolnictwo/

Obory wolnostanowiskowe — wady i zalety

Obecnie istnieją dwa główne typy obór: wolnostanowiskowe (bezuwięziowe) oraz stanowiskowe (uwięzione). Obory wolnostanowiskowe posiadają wiele zalet, ponieważ warunki bytowe zwierząt są w tym przypadku zbliżone do warunków naturalnych. Krowy trzymane w tego typu oborach rzadziej cierpią na choroby kończyn czy wymion, wykazują też większą płodność.

Zwierzęta w oborze wolnostanowiskowym mają swobodę poruszania się, co pozwala im spełniać naturalne potrzeby, utrzymując kontakt z innymi osobnikami w stadzie. Proces dojenia odbywa się w oddzielnych pomieszczeniach, co sprzyja wydajności oraz utrzymaniu odpowiednich warunków czystości. Obory wolnostanowiskowe zalecane są w przypadku hodowli większych niż 25 krów. 

Wady takiego rozwiązania to:

  • Wyższe koszty produkcji — cena takiej inwestycji jest zazwyczaj wyższa niż w przypadku innych rozwiązań.
  • Trudniejsze zarządzanie zdrowiem — większych przestrzeniach trudniej jest kontrolować zdrowie poszczególnych zwierząt, co może utrudniać opiekę weterynaryjną.
  • Większe ryzyko kontaminacji — ze względu na większą ilość miejsca, w którym poruszają się zwierzęta, istnieje większe ryzyko kontaminacji mikroorganizmami czy pasożytami.
  • Potrzeba większej ilości miejsca — hodowla w systemie wolnostanowiskowym wymaga większej ilości przestrzeni w porównaniu z tradycyjnymi systemami, co może być ograniczeniem w przypadku niewielkich gospodarstw.

Szczegółowe informacje znajdziesz na stronie: https://www.borga.pl/hale-stalowe/rolnictwo/obory/

Obory stanowiskowe — wady i zalety 

Obory stanowiskowe, czyli uwięziowe to obiekty hodowlane, które posiadają wydzielone niewielkie przestrzenie. Taki sposób hodowli może nie spełniać w pełni naturalnych potrzeb behawioralnych zwierząt, szczególnie w przypadku dużych gospodarstw mlecznych. Wadą tego rozwiązania jest również duża ilość pracy ręcznej, co ogranicza możliwości automatyzacji procesów i mechanizacji pracy. Ten sposób hodowli jest zazwyczaj tańszy w kwestii kosztów budowy i wyposażenia oraz pozwala na lepszą kontrolę nad zwierzętami.

Sprawdź ofertę na stronie: https://www.borga.pl/blog/rodzaje-hal-dla-bydla/

rolnik i krowa w hali dla bydła

Napisano przez Materiały partnera opublikowano w kategorii Aktualności

Tagi:

Skomentuj