Festiwal dostępności Salon VW Berdychowski Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Teatr na leżakach w Starym Browarze w Poznaniu
Redakcja GMP | sobota, 11 paź, 2014 |

Konkurs literacki rozstrzygnięty

Rozstrzygnięcie konkursu literackiego KRYMINAŁ Z MIECZEWEM Stowarzyszenia Miłośników Mieczewa miało miejsce podczas IV Festiwalu Wina w Mieczewie 4 października 2014 r.

Mosińska Biblioteka Publiczna objęła nas patronatem, za co jej serdecznie dziękujemy! Jury w składzie: Anna Kaleta, Jarosław Malesiński i Zofia Staniszewska przyznało 3 nagrody i jedno wyróżnienie. Poprzeczka konkursu została wysoko zawieszona: nie wystarczyło przysłać dowolnego opowiadania – określiliśmy gatunek: kryminał, objętość i miejsce akcji: oczywiście Mieczewo. Chwała więc wszystkim uczestnikom literackiej zabawy, że podjęli się tego niełatwego zadania! Nadesłane prace były bardzo różnorodne, zarówno jeśli chodzi o wykorzystane konwencje, tonacje, stylistykę, tematykę. Jedna praca przeniosła nas w XVII wiek, inne rozgrywały się współcześnie (lub prawie współcześnie), akcja oprócz naszej wioski obejmowała miejscowości sąsiednie, jak Rogalin czy bazę wojskową w Czołowie. Uwzględniały nasz lokalny koloryt i wydarzenia. Z ciekawostek: dla wielu autorów postać mieczewskiego sołtysa stała się prawdziwą inspiracją i nasz sołtys przewijał się, nie zawsze jako czarny charakter, w wątkach kryminalnych.
Choć to autorzy pisali kryminał, to jury przeżyło prawdziwy horror: pierwsza praca nadeszła stosunkowo wcześnie, potem długo nic, cisza, napięcie rosło i już myśleliśmy, że będziemy mieli mało pracy, przyznając jedną główną nagrodę, ale na szczęście w ostanie dni posypały się prace i było z czego wybierać i o czym dyskutować. Szczególnie, że każdy z jurorów zwracał uwagę na inne walory prac. I tak przyznaliśmy:
I nagrodę Wandzie Bech opowiadanie pt.”Człowiek znikąd”; II nagrodę Karolinie Talarczyk-Wieczorek; III nagrodę Maciejowi Rogalińskiemu; wyróżnienie Martynie Jakubowskiej. Dyplomy uczestnictwa otrzymali: Joanna Spigiel, Joanna Kaczmarek, Roman Brogul, Roman Kolankiewicz.
Dlaczego opowiadanie Wandy Bech otrzymało główną nagrodę? Spodobał się nam sam pomysł i zgrabne połączenie wątków i motywów (np. związanych z miejscami, czyli Mieczewo, Czołowo, a nawet „nasze panienki”), jak i sięgnięcie do historii. Bardzo autentycznie opisane wydarzenia w bazie rakietowej. Podkreślić należy dbałość o szczegóły i wiarygodność historyczną: przeciwlotniczy Zestaw Rakietowy S-125 NEWA , w który od 1986 wyposażony był 31 Dywizjon Rakietowy Obrony Powietrznej Kraju uzbrojony był w rakiety 5W27. Ujęła nas dbałość o szczegóły, choć autorka musiała wytłumaczyć się, dlaczego nie pokusiła się o sprawdzenie, co to za figurka stoi w Mieczewie – okazało, że pani Wanda wybierając się na rekonesans przed przystąpieniem do pracy, przejechała ulicą Szeroką, ale z powodu deszczu nie wysiadła z samochodu. W pracy Karoliny Talarczyk-Wieczorek punktowaliśmy aktualność i wyborcze odniesienia ujęte w nieco groteskowej, surrealistycznej stylistyce, czarny humor i brawurowy język. No i ta postać zadziornego sołtysa porwanego przez mafię z sąsiedniej wsi o wszystko mówiącej nazwie: Pruszkówki… „Wiejskie niebo” Macieja Rogalińskiego ukazuje mieszkańców Mieczewa w zupełnie innym, drastycznym świetle. Opowiadanie kojarzy się z klimatem amerykańskich miasteczek znanych z filmowych thrillerów. Pozostawia pole do wyobraźni. Co jeszcze? Wartka akcja i nieoczekiwane zakończenie. I takie fajne rodzynki jak np. „silnik wyrzucający z siebie spaliny, tak radośnie, jakby od tego zależało czyjeś być czy nie być”. Wyróżnienie otrzymała wyjątkowo uzdolniona literacko czternastolatka, Martyna Jakubowska. W opowiadaniu „Morderca w masce” doceniliśmy świetnie zarysowane postacie, piękny język i zaskakującą puentę. Wszystkim autorom życzymy nieustającej weny literackiej i dziękujemy za wzięcie udziału w naszej mieczewskiej zabawie! Wkrótce będzie można przeczytać na naszej stronie opowiadania nadesłane na konkurs!
Zofia Staniszewska, Anna Kaleta, Jarosław Malesiński

Napisano przez Redakcja GMP opublikowano w kategorii Aktualności, Mosina

Tagi: ,

Redakcja GMP

Autor: Redakcja Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej.

Skomentuj