Festiwal dostępności Salon VW Berdychowski Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Teatr na leżakach w Starym Browarze w Poznaniu
Redakcja GMP | wtorek, 9 gru, 2014 |

Mieszkanie w dużym mieście, czy na prowincji?

Rynek nieruchomości w Polsce z pewnością jest rynkiem dynamicznym i jednocześnie również jest to rynek bardzo zróżnicowany. Te zróżnicowanie jest szczególnie widoczne jeśli weźmiemy pod lupę ceny mieszkań. Największy rozdźwięk jest oczywiście w cenach mieszkań w dużych miastach oraz na prowincji. Mowa nie tylko o Warszawie, ale także o innych miastach wojewódzkich. Weźmy za przykład województwo Dolnośląskie. Jeśli chodzi o jego stolicę, czyli Wrocław, to możemy mówić o bardzo wysokich cenach mieszkań.

Rynek pierwotny i wtórny

Zarówno jeśli chodzi o rynek pierwotny jak o ten wtórny, to średnia cena nieruchomości mieszkaniowych wynosi 5800 do 6000 złotych za metr powierzchni. Oczywiście jest to cena uśredniona, a więc jeśli ktoś wnikliwie poszuka, to ma szanse na to, aby znaleźć we Wrocławiu także tańsze mieszkania jak również i droższe od podanych powyżej kwot. Ktoś może się zatem zapytać czy to drogo, czy może nie nazbyt? Z pewnością jest to wysoka cena za mieszkanie i trzeba tym samym podkreślić, że kupno mieszkania w samym Wrocławiu to sporego kalibru wydatek. Z takim poziomem cen możemy zetknąć się nie tylko w samym Wrocławiu, ale ponadto również w promieniu około 15 kilometrów od tego miasta.

Niższe ceny

Czym dalej, tym sytuacja się już diametralnie zmienia i ceny kupna mieszkań lub też domu są znacząco niższe. Im mniejsze miasteczko, tym możemy liczyć na niższe ceny, aczkolwiek nawet w tych większych miast Dolnego Śląska, czyli Legnicy lub Wałbrzychu sytuacja jest diametralnie inna niż we Wrocławiu. Spojrzyjmy przykładowo na Legnicę, która jest jednym z większych miast na Dolnym Śląsku. Tutaj uśredniona cena za nieruchomości, mieszkania na sprzedaż, domu wynosi około 2600 złotych za metr powierzchni. Jak więc widać, mamy do czynienia ze znaczącym rozdźwiękiem pomiędzy stolicą województwa, a pozostałymi miastami. Jeśli chodzi o te jeszcze mniejsze miasteczka to ceny mieszkań są jeszcze niższe. W każdym z miast, czy to tych większych, czy mniejszych, znajdziemy jakieś mieszkania na sprzedaż. Mowa zarówno o mieszkaniach nowych jak i używanych.

Wielkie różnice cenowe

Takie same mieszkania, a jednak jeśli chodzi o cenę, to mamy ogromne różnice. Z czego to wynika? Oczywiście nie trudno jest się domyśleć, że w tym przypadku ogromną rolę odgrywa rynek pracy poszczególnych miast. Wrocław to jednak jest bardzo znane i bardzo duże miasto. Tutaj możliwości rozwoju i podjęcia pracy są znacznie większe. Jeśli chodzi o takie miasta jak Wałbrzych, Legnica czy też Jelenia Góra, to rynek pracy jest znacząco mniejszy.

Sytuacja na rynku

Tym samym można powiedzieć, że rynek mieszkaniowy w tych mniejszych miasteczkach jest odzwierciedleniem tego, co się dzieje na rynku pracy. Sytuacja taka nie jest oczywiście nowa, gdyż mamy z nią do czynienia od wielu lat. Można również podejrzewać, że taka sytuacja utrzyma się oczywiście i jeśli będziemy chcieli zakupić mieszkanie w którymś z miast Dolnego Śląska, to o wiele korzystniejsze będzie dla nas skorzystanie z którejś z ofert dotyczących innego niż Wrocław miasta. Sam Wrocław to pewien prestiż i dlatego trudno przypuszczać, aby średnia cena mieszkań w tym mieście diametralnie się zmieniła.

Chcesz dowiedzieć się więcej, sprawdź domy i mieszkania w Legnicy na Modernbud.pl

mieszkanie

mieszkanie – budynek

Napisano przez Redakcja GMP opublikowano w kategorii Aktualności

Redakcja GMP

Autor: Redakcja Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej.

Skomentuj