Nowy Tiguan Salon VW Berdychowski Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Wiosenny repertuar trendów w Starym Browarze
Justyna Bryske | niedziela, 22 lis, 2015 | 1 Komentarz

Strefę Płatnego Parkowania w Mosinie przejmie ZUK

Burmistrz Mosiny zdecydował, aby Zakładowi Usług Komunalnych powierzyć administrowanie Strefą Płatnego Parkowania. Propozycję tą przedstawił na sesji Rady Miejskiej 5 listopada.

Za tym, aby wprowadzić te zmiany do uchwały z 2010 r. (o utworzeniu spółki ZUK) zagłosowali wszyscy radni. Zanim jednak do tego doszło mieli do burmistrza wiele pytań.

Czy gmina zarobi na tych zmianach, czy straci?

Najpierw głos zabrał radny Ł. Kasprowicz: – Dotarła do mnie informacja, że ZUK nie będzie sam obsługiwał Strefy Płatnego Parkowania, ale w porozumieniu z podmiotem, który ma w tym doświadczenie.

Zastępca burmistrza P. Mieloch odpowiedział, że nie ma wiedzy na ten temat. „Póki co” ZUK będzie to prowadził, a także dbał o strefę zimą. Wspomniał też, że będą montowane nowe parkometry.

zuk mosina

ZUK Mosina

Radny M. Kleiber zapytał o koszty, jakie poniesie ZUK w związku z wymianą parkometrów. Według burmistrza nowe parkometry będą dzierżawione przez cztery lata, a w piątym roku zostaną wykupione za jedną piątą wartości. Burmistrz zapewnił, że Gmina z tytułu zmian nie będzie musiała dopłacać do przedsięwzięcia.

Z kolei radny Andrzej Raźny spytał o to, czy Gmina będzie miała jakieś zyski z tego tytułu, czy wszystko zostanie w Zakładzie Usług Komunalnych? Głos zabrała też radna Małgorzata Kaptur:

– Im bardziej wydłuża się droga od wykonawcy do podmiotu zlecającego, tym trudniej jest zarządzać. Czy zastosowanie rozwiązania, w którym ZUK podnajmie sobie firmę jest dobre? W moim odczuciu nie.

Burmistrz stwierdził, że „nie ma wiedzy o tym, że jakaś inna firma będzie podnajmowana. Nawet gdyby tak było to ZUK przewiduje dla siebie zysk”.

-Ale czy dla Gminy będzie zysk? – dopytywała radna.

– Jeżeli ZUK ma zyski to z własnych środków, na przykład, wymienia autobusy – odpowiedział burmistrz. – ZUK będący własnością Gminy w stu procentach jest jej częścią.

Przewodnicząca Rady M. Kaptur podsumowała dotychczasową dyskusję:

– Nasza rozmowa jest o tyle istotna, że wynika z niej, iż radni oczekiwaliby raczej rozwiązania tego problemu bez dodatkowego podmiotu pośredniczącego.

Następnie głos zabrał radny M. Kleiber:

– Ważne jest to, na jakiej zasadzie odbędą się rozmowy między Gminą a ZUK-iem tak, żeby Gmina skorzystała na tej zmianie, czy to „w sprzęcie” czy finansowo. Trudno mi zakładać, że ZUK podejmie decyzje niekorzystne dla niego finansowo. Dlatego uważam, że nie leży w naszej gestii decyzja o tym, czy ma wykonać powierzone mu zadanie własnym sumptem.

Justyna Bryske

Wasze komentarze (1)

  • RaV
    wtorek, 24 lis, 2015, 12:55:24 |

    Czy nadal będzie możliwość płacenia za pomocą aplikacji „Mobilet”?

Skomentuj