Nowy Tiguan Salon VW Berdychowski Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Wiosenny repertuar trendów w Starym Browarze
Redakcja GMP | poniedziałek, 15 cze, 2015 | komentarze 2

Zanim kupimy okap kuchenny

Okap jako uzupełnienie systemu wentylacji przyda się w każdej kuchni. Jego głównym zadaniem jest oczyszczanie powietrza z drobinek odparowanego w czasie gotowania tłuszczu i wody. Zapobiega w ten sposób utrzymywaniu się nadmiernej wilgotności w tym pomieszczeniu oraz tłustym osadom na meblach. Omawiamy tu podstawowe informacje na temat okapów, które należy wziąć pod uwagę przed zakupem.

Okap a pochłaniacz – różnice

Okap może działać w dwóch trybach – wyciągu i pochłaniacza. W tym pierwszy przypadku okap wydmuchuje powietrze na zewnątrz. Taki okap wymaga podłączenia do instalacji elektrycznej i do komina wywiewnego, ale uwaga – nie można go podłączyć do zbiorczych kanałów wentylacyjnych oraz przewodów pozbywających się spalin, np. z kominka, piecyka gazowego, etc. Działanie takie jest nie tylko niezgodne z prawem, ale przede wszystkim potencjalnie groźne dla zdrowia (ryzyko wystąpienia efektu cofki) i nieefektywne ze względu na ewentualne zaburzenia cyrkulacji powietrza w domu. Jeśli więc nie mamy wcześniej przygotowanego pod okap przewodu lub nie mamy możliwości dokonania przeróbek, należy zdecydować się na pochłaniacz. Urządzenie pracujące w tym trybie wydmuchuje powietrze z powrotem do pomieszczenia. Wymaga zatem podłączenia jedynie do prądu. Nie pozbywa się ono jednak wilgoci z pomieszczenia, a więc z parą wodną należy radzić sobie w inny sposób. Na szczęście na rynku wiele okapów może pracować w obu trybach, ale przed zamówieniem należy się upewnić, że rzeczywiście będzie się ono nadawało do naszych potrzeb.

Filtry

Zakup pochłaniacza wiąże się z dodatkowymi nakładami poniesionymi na filtry węglowe. Są one wymienne i ich zadaniem jest wychwytywanie zapachów powstałych w czasie gotowania oraz uzupełnienie dla pracy filtru przeciwtłuszczowego. Te ostatnie podzielić możemy na dwie główne grupy – filtry metalowe i pozostałe, głównie włókninowe. Filtry metalowe należy co jakiś czas zdejmować i oczyszczać. Można to zrobić ręcznie lub w zmywarce. W przypadku pozostałych filtrów, tak jak w przypadku filtrów węglowych, niezbędna jest ich okresowa wymiana. Czas ten może się różnić w zależności od producenta i materiału (np. papier, flizelina), ale dodatkowych kosztów nie unikniemy. Mogą się one wahać między kilkudziesięcioma a nawet kilkuset złotymi.

Instalacja okapu

Okap powinien móc przefiltrować w ciągu godziny powietrze równe od sześciu do dwunastokrotności kubatury pomieszczenia. Innymi słowy, jeśli kuchnia ma 30m3, to potrzebny będzie model o wydajności przynajmniej 180m3/h. Jeśli dysponujemy kuchenką gazową, okap nie może wymieniać więcej powietrza jak wspomniane 12 razy – może to powodować wystąpienie podciśnienia zakłócającego spalanie gazu. Ponadto, wyciąg powinien być o 15% bardziej wydajny od pochłaniacza przeznaczonego do pomieszczenia o tej samej wielkości.

Wydajność wiąże się oczywiście z większymi poborami prądu, ale warto zauważyć, że większość nowocześnie produkowanych okapów jest energooszczędna, a także pozwala na regulację zakresu pracy silnika (lub silników – niektóre modele mają więcej niż jeden). Ma to znaczenie także ze względu na hałas i dlatego dokonując zakupu warto zwrócić uwagę na ten parametr. Producenci nie zawsze eksponują wystarczająco wyraźnie głośność urządzenia przy największych obrotach. Okapy, które generują do 48 dB, to urządzenia bardzo ciche. Na głośność może mieć jednak wpływ także to, jak okap został przytwierdzony do mebli czy ściany. Dlatego też warto skorzystać z pomocy fachowca lub upewnić się, że – jakkolwiek to trywialnie nie zabrzmi – wszystkie śrubki są poprawnie dokręcone.

Najlepiej żeby sam okap bym umieszczony centralnie nad kuchenką na wysokości do około 75 centymetrów. Jeśli dysponujemy kuchenką gazową, to i w tym wypadku może dojść do zakłócenia spalania gazu, jeśli okap wisi nad płytą grzejną niżej niż 65 cm. Przewód, do którego jest podłączany, powinien mieć jak najmniej załamań i – jeśli mamy do czynienia z okapem wyspowym, do którego należy wyprowadzić je w suficie – nie powinien być w poziomie dłuższy niż 4-5 m.

Kwestia rodzaju okapu zależy już w większej mierze od naszych upodobań. Warto jednak nadmienić, że okapy do zabudowy – teleskopowe, uchylne, podszafkowe – lepsze będą do małych kuchni, gdzie liczy się każdy centymetr wolnego miejsca. W większych prym wiodły będą droższe okapy kominowe (zwłaszcza szczególnie popularne ostatnio okapy skośne) i wyspowe. Jeśli zależy nam na oryginalnym wzornictwie, warto skontaktować się lub sprawdzić internetową stronę producenta. Niektórzy wykonują okapy na zamówienie, a także pozwalają na personalizację tych urządzeń, dzięki czemu mogą one nadawać kuchni indywidualnego, unikatowego charakteru.

Artykuł przygotowany we współpracy z producentem okapów kuchennych, firmą Toflesz (www.toflesz.com)

okap kuchenny

okap kuchenny

Napisano przez Redakcja GMP opublikowano w kategorii Aktualności

Tagi:

Redakcja GMP

Autor: Redakcja Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej.

Wasze komentarze (2)

  • piątek, 17 mar, 2017, 13:22:46 |

    Przyjmuje się, że okap i pochłaniacz to w pewnym sensie to samo urządzenie. Ponieważ właściwie każdy okap może stać się pochłaniaczem. Musimy mu tylko zamontować filtry węglowe. Okap to urządzenie podłączone do wentylacji rurą (na zewnątrz lub do komina)
    a pochłaniacz to urządzenie, które ma założone filtry węglowe i jednocześnie nie jest podłączone do wentylacji

  • piątek, 28 lip, 2017, 17:48:00 |

    Tutaj przydtane info: okapykuchenne.pl/jak-zamontowac-okap-kuchenny.html

Skomentuj