Strona główna / Aktualności / Ruszył nabór wniosków na wymianę pieców

Ruszył nabór wniosków na wymianę pieców

Świadomość Polaków dotycząca dbania o środowisko rośnie z roku na rok coraz bardziej. Dzisiaj większości z nas zależy na tym, aby oddychać czystym i świeżym powietrzem. Wiemy jak duży wpływ ma to na nasze zdrowie. W internecie możemy obserwować pomiary czystości powietrza, sprawdzić czy zimowy spacer po mieście to na pewno dobry pomysł. Sklepy oferują szeroki wachlarz oczyszczaczy powietrza czy masek do biegania. O smogu mówi się teraz bardzo dużo. Na szczęście powoli za słowami idą czyny.

Smog wfot. Czytelnik GMP
Mamy nadzieję, że niedługo takie widoki całkowicie znikną z naszego otoczenia

Jednym z podstawowych elementów walki ze smogiem jest zmniejszenie ilości dymiących kominów. Znajomość prawidłowych metod rozpalania i dobrej jakości opał to podstawa. W tym roku możemy w łatwy sposób uzyskać dotację na wymianę pieca ze środków budżetu Powiatu Poznańskiego. Nabór wniosków na likwidację źródeł niskiej emisji i zastąpienie ich rozwiązaniami proekologicznymi trwa od 3 do 24 lutego br. Dotacja będzie udzielana w formie wypłaty przyznanej kwoty po realizacji wymiany pieca. Może być to zwrot 80% kosztów (netto). Wniosek musimy złożyć osobiście w kancelarii Starostwa Powiatowego w Poznaniu przy ul. Jackowskiego 18.  Bardzo ważne jest, abyśmy dopilnowali wszystkich formalności i prawidłowo go wypełnili. Jest to stosunkowo prosta procedura jednak na początku ilość dokumentów może nam się wydać przytłaczająca. Nie jesteśmy jednak pozostawieni z tym sami sobie. Pomoc możemy uzyskać w Referacie Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa Urzędu Miejskiego w Mosinie. Zachęcamy do skorzystania z tej możliwości aby w prosty sposób poradzić sobie z dotacyjnym wnioskiem.  Po złożeniu formularza rozliczenia dotacji będzie przeprowadzona kontrola powykonawcza. Niestety czeka nas też kilka wypraw do Poznania jednak jest to cena, którą warto zapłacić za odzyskanie nawet do 7 tysięcy złotych.

Jeżeli nie wiemy jaki piec wybrać to na stronie https://powietrze.malopolska.pl/ekoprojekt/.  znajdziemy dokładną listę niskoemisyjnych urządzeń grzewczych spełniających kryteria ekoprojektu.  Drodzy Czytelnicy, zachęcamy do głębszego zapoznania się z tym tematem. Możemy w łatwy sposób odzyskać pieniądze i wnieść swoją cegiełkę do polepszania jakości powietrza.ogrzewanie nabór wniosków

Autor Ewa Kazimierska

Sprawdź również

Widok z Mosiny na Krosinko, w tle Wielkopolski Park Narodowy

Senator apeluje do minister klimatu i środowiska w sprawie smogu

Mieszkańcy Mosiny i Puszczykowa niezmiennie zmagają się z problemem zanieczyszczonego powietrza. Fatalna jakość powietrza notowana …

Powiat Poznański ogłasza konkursy sportowe i artystyczne – nagrody dla najlepszych!

Zarząd Powiatu w Poznaniu ogłosił dwa prestiżowe konkursy, w ramach których wyróżnione zostaną osoby, które …

6 komentarzy

  1. Wszystko fajnie, tylko czemu tak późno – takie dotacje powinny zaczynać się przed rozpoczęciem sezonu grzewczego, a nie na jego koniec.

  2. W Mosinie tną drzewa na potęgę, a mówi się, że to zielona gmina. Może warto byłoby ten trend odwrócić i tworzyć nowe parki i tereny zielone, zamiast usuwać…

  3. Nie piszecie całej prawdy. Ten program jest dla tych którzy ewentualnie chcieliby zmienić źródło ogrzewania w przyszłym sezonie. Podpisywanie umów będzie dopiero w lipcu a do tego czasu nie można nawet palcem kiwnąć w tej sprawie. Tak samo nie wiadomo nadal nic na temat gminnego programu wymiany piecy na 2020 rok.
    Tak się szeroko mówi o programach wspierających wymianę kotłów, ale jak faktycznie ktoś się za to bierze bo chce/musi to tak naprawdę na żaden z programów się nie łapie. No bo tak, Czyste Powietrze to fikcja i łapią się na nie jedynie Ci którzy mają minimalne dochody (lub nawet i nie). Każdy uczciwie pracujący dostanie tak niski procent zwrotu, że cała papierologia i bieganie po wszystkich nie jest tego warte. Program gminny kuleje – a w sumie go nie ma. Program powiatowy – ok, jest, ale do realizacji na kiedyś tam.
    Niestety – chce się ograniczać niską emisje, ale programy nie są dostosowane do normalnego życia. Komuś np. padł piec w połowie sezonu grzewczego i musi za swoje wymieniać (w sensie że nie załapie się na żaden program) i wymieni na co? Na najtańszą opcję – nie koniecznie najbardziej ekologiczną.
    Szkoda, wielka szkoda.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *