T-Roc Salon VW Berdychowski Łukasz Grabowski radny w sejmiku woj. wielkopolskiego Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Wielkanoc w Starym Browarze w Poznaniu - złap zająca w apce
Ewa Kazimierska | poniedziałek, 3 lut, 2020 | komentarzy 6

Ruszył nabór wniosków na wymianę pieców

Świadomość Polaków dotycząca dbania o środowisko rośnie z roku na rok coraz bardziej. Dzisiaj większości z nas zależy na tym, aby oddychać czystym i świeżym powietrzem. Wiemy jak duży wpływ ma to na nasze zdrowie. W internecie możemy obserwować pomiary czystości powietrza, sprawdzić czy zimowy spacer po mieście to na pewno dobry pomysł. Sklepy oferują szeroki wachlarz oczyszczaczy powietrza czy masek do biegania. O smogu mówi się teraz bardzo dużo. Na szczęście powoli za słowami idą czyny.

Smog wfot. Czytelnik GMP

Mamy nadzieję, że niedługo takie widoki całkowicie znikną z naszego otoczenia

Jednym z podstawowych elementów walki ze smogiem jest zmniejszenie ilości dymiących kominów. Znajomość prawidłowych metod rozpalania i dobrej jakości opał to podstawa. W tym roku możemy w łatwy sposób uzyskać dotację na wymianę pieca ze środków budżetu Powiatu Poznańskiego. Nabór wniosków na likwidację źródeł niskiej emisji i zastąpienie ich rozwiązaniami proekologicznymi trwa od 3 do 24 lutego br. Dotacja będzie udzielana w formie wypłaty przyznanej kwoty po realizacji wymiany pieca. Może być to zwrot 80% kosztów (netto). Wniosek musimy złożyć osobiście w kancelarii Starostwa Powiatowego w Poznaniu przy ul. Jackowskiego 18.  Bardzo ważne jest, abyśmy dopilnowali wszystkich formalności i prawidłowo go wypełnili. Jest to stosunkowo prosta procedura jednak na początku ilość dokumentów może nam się wydać przytłaczająca. Nie jesteśmy jednak pozostawieni z tym sami sobie. Pomoc możemy uzyskać w Referacie Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa Urzędu Miejskiego w Mosinie. Zachęcamy do skorzystania z tej możliwości aby w prosty sposób poradzić sobie z dotacyjnym wnioskiem.  Po złożeniu formularza rozliczenia dotacji będzie przeprowadzona kontrola powykonawcza. Niestety czeka nas też kilka wypraw do Poznania jednak jest to cena, którą warto zapłacić za odzyskanie nawet do 7 tysięcy złotych.

Jeżeli nie wiemy jaki piec wybrać to na stronie https://powietrze.malopolska.pl/ekoprojekt/.  znajdziemy dokładną listę niskoemisyjnych urządzeń grzewczych spełniających kryteria ekoprojektu.  Drodzy Czytelnicy, zachęcamy do głębszego zapoznania się z tym tematem. Możemy w łatwy sposób odzyskać pieniądze i wnieść swoją cegiełkę do polepszania jakości powietrza.ogrzewanie nabór wniosków

Napisano przez Ewa Kazimierska opublikowano w kategorii Aktualności, Mosina, Puszczykowo

Tagi: ,

Wasze komentarze (6)

 • Roman
  poniedziałek, 3 lut, 2020, 18:15:48 |

  Wszystko fajnie, tylko czemu tak późno – takie dotacje powinny zaczynać się przed rozpoczęciem sezonu grzewczego, a nie na jego koniec.

  • Gość
   poniedziałek, 3 lut, 2020, 21:11:38 |

   Dotacje Powiat przyznaje co roku.

  • Lucek
   wtorek, 4 lut, 2020, 0:11:46 |

   I tu jest pies pogrzebany.

  • mieszaniec
   wtorek, 4 lut, 2020, 8:23:45 |

   Nie, źle to interpretujesz. To jest przed rozpoczęciem sezonu grzewczego – ale następnego. Ot taka logika :/

 • Gość
  poniedziałek, 3 lut, 2020, 18:20:38 |

  W Mosinie tną drzewa na potęgę, a mówi się, że to zielona gmina. Może warto byłoby ten trend odwrócić i tworzyć nowe parki i tereny zielone, zamiast usuwać…

 • mieszaniec
  wtorek, 4 lut, 2020, 8:21:59 |

  Nie piszecie całej prawdy. Ten program jest dla tych którzy ewentualnie chcieliby zmienić źródło ogrzewania w przyszłym sezonie. Podpisywanie umów będzie dopiero w lipcu a do tego czasu nie można nawet palcem kiwnąć w tej sprawie. Tak samo nie wiadomo nadal nic na temat gminnego programu wymiany piecy na 2020 rok.
  Tak się szeroko mówi o programach wspierających wymianę kotłów, ale jak faktycznie ktoś się za to bierze bo chce/musi to tak naprawdę na żaden z programów się nie łapie. No bo tak, Czyste Powietrze to fikcja i łapią się na nie jedynie Ci którzy mają minimalne dochody (lub nawet i nie). Każdy uczciwie pracujący dostanie tak niski procent zwrotu, że cała papierologia i bieganie po wszystkich nie jest tego warte. Program gminny kuleje – a w sumie go nie ma. Program powiatowy – ok, jest, ale do realizacji na kiedyś tam.
  Niestety – chce się ograniczać niską emisje, ale programy nie są dostosowane do normalnego życia. Komuś np. padł piec w połowie sezonu grzewczego i musi za swoje wymieniać (w sensie że nie załapie się na żaden program) i wymieni na co? Na najtańszą opcję – nie koniecznie najbardziej ekologiczną.
  Szkoda, wielka szkoda.

Skomentuj