Nowy Tiguan Salon VW Berdychowski Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Wiosenny repertuar trendów w Starym Browarze
Redakcja GMP | wtorek, 30 maj, 2017 |

Uwaga – burze!

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega: w naszym regionie spodziewane są burze z porywistym wiatrem i ulewnym deszczem. Apelujemy o zachowanie ostrożności.

Uwaga – nadciągają burze!

W ostatnich dniach doświadczyliśmy prawdziwie letniej pogody. Warunki sprzyjały plażowaniu i wszelkim formom aktywności na świeżym powietrzu. Pogoda jednak załamuje się z godziny na godzinę, a co za tym idzie – pojawiają się niebezpieczeństwa związane z występowaniem burz i opadów deszczu. Publikujemy ostrzeżenia i apelujemy o zachowanie ostrożności.

Komunikat: prognozuje się wystąpienie silnych burz z opadami deszczu do 50 mm oraz porywami wiatru do 100 km/h. Lokalnie grad.

Ważność komunikatu: od 2017-05-30 12:00:00 do 2017-05-31 02:00:00.

W tym czasie spodziewane są miejscowe burze o dużym natężeniu, podczas których deszcz może być ulewny oraz połączony z porywistym wiatrem i gradem. Podczas burz może spaść do 50 mm deszczu, grad o średnicy do 5 cm, a wiatr w porywach osiągać do 100 km/h. Możliwe są trąby powietrzne. Gwałtowne zjawiska mogą powodować zniszczenia w energetyce, rolnictwie, budownictwie, leśnictwie i utrudniać ruch na drogach. Ulewy mogą powodować podtopienia.

Błyskawice na nocnym niebie. Wyładowania atmosferyczne

Błyskawice na nocnym niebie. Wyładowania atmosferyczne

Jak zachować się podczas burzy?

Należy pamiętać, by przed burzą właściwie zabezpieczyć drzwi i okna, uprzątnąć meble ogrodowe i inne przedmioty znajdujące się na zewnątrz, np. na balkonach. Osoby, które burza zastanie w aucie, powinny natychmiast zjechać na parking lub pobocze drogi z dala od pojedynczych drzew, tablic reklamowych i linii energetycznych. Należy uważać, by nie parkować nad studzienkami ściekowymi. Nie należy też opuszczać samochodu, sprawdzić tylko, czy drzwi i okna są w nim szczelnie zamknięte. Amatorzy sportów wodnych powinni zejść na ląd, gdy tylko pojawią się pierwsze symptomy burzy. Biwakujący nad brzegami jezior czy rzek powinni natychmiast przenieść obóz w bezpieczniejsze miejsce. Zagrożeniem dla życia i zdrowia jest też schronienie się przed burzą np. pod drzewem, w pobliżu wysokiego masztu i komina oraz przebywanie pod linią tramwajową i linią wysokiego napięcia.

www.gismeteo.pl

źródło: IMGW-PIB, TwojaPogoda.pl

Napisano przez Redakcja GMP opublikowano w kategorii Aktualności, Mosina, Puszczykowo

Tagi: ,

Redakcja GMP

Autor: Redakcja Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej.

Skomentuj