T-Roc Salon VW Berdychowski Łukasz Grabowski radny w sejmiku woj. wielkopolskiego Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Wielkanoc w Starym Browarze w Poznaniu - złap zająca w apce
Materiały partnera | środa, 17 paź, 2018 | 1 Komentarz

Elektryczne czy pneumatyczne? Które narzędzia stanowią lepszy wybór w profesjonalnych pracach?

Skomplikowane prace wymagają profesjonalnych narzędzi. Te dzielimy na dwie podstawowe grupy – elektronarzędzia, które znane są z usprawniania i ułatwiania większości trudnych prac oraz narzędzia pneumatyczne funkcjonujące na zasadzie posiadania instalacji powietrza sprężonego w warsztacie. Które z nich stanowią obecnie lepszy wybór? Sprawdźmy!

Zalety narzędzi pneumatycznych

Narzędzia pneumatyczne są znacznie bardziej efektywne, co świadczy o tym, że dysponują znacznie większą mocą przy stosunkowo niewielkich wymiarach oraz masie. Aby objaśnić owe zalety warto wspomnieć, iż narzędzie napędzane powietrzem sprężonym jest statystycznie o 50% lżejsze od elektronarzędzia spełniającego pokrewne funkcje. W konsekwencji praca jest nie tylko bardziej komfortowa, ale także bardziej wydajna.

wiertarka udarowa GSB elektronarzędzia

Na korzyść narzędzi pneumatycznych przemawia także walor bezpieczeństwa. Narzędzia pneumatyczne nie wydzielają iskier, co jest istotne przede wszystkim w warsztatach zajmujących się montażem LPG, bowiem ryzyko wystąpienia pożaru jest znacznie niższe w przeciwieństwie do elektronarzędzi wykorzystujących zjawisko tzw. komutacji, czyli mówiąc prościej – występowania iskier na skutek tarcia.

Z czego zbudowane są narzędzia pneumatyczne?

Głównym elementem narzędzi pneumatycznych jest bardzo prosty silnik napędowy. Do najczęściej stosowanych silników zaliczamy silnik łopatkowy, bądź turbinowy. Napęd od silnika jest przekazywany bezpośrednio na wrzeciono, bądź pośrednio poprzez przekładnie, co jest bardzo popularnym rozwiązaniem w przypadku szlifierek kątowych. Warunkiem uruchomienia urządzenia jest również wykorzystanie zaworu otwierającego przepływ powietrza. W konsekwencji narzędzia pneumatyczne są znacznie bardziej proste w budowie, a co za tym idzie – mniej awaryjne oraz prostsze w naprawie. Konkretne modele narzędzi pneumatycznych mogą Państwo sprawdzić w sklepie techniczno-narzędziowym EBMiA.plhttps://www.ebmia.pl/pneumatyka-hydraulika-narzedzia-pneumatyczne-c-1452_3519.html

wkrętarka BOSCHGSR18V-LI

Dla niektórych wadą może być fakt, iż stosowane w tytułowych narzędziach silniki łopatkowe wymagają cyklicznego smarowania. Z tej przyczyny bardzo często narzędziom pneumatycznym towarzyszą specjalne naolejacze dozujące stosowne dla każdego odbiornika ilości oleju. Nieco inaczej rzecz się ma w silnikach turbinowych, bowiem w silnikach turbinowych nie występuje styk pomiędzy elementami ruchomymi, a więc smarowanie jest w tym przypadku zbędne.

O trudnej sztuce wyboru

Wybór dotyczący rodzaju narzędzi jest niewątpliwie trudny, ponieważ to co dla jednych bywa walorem, dla innych może stanowić wadę. Na korzyść elektronarzędzi przemawia fakt, iż ich ceny są znacznie niższe, jednak nie zawsze jest to reguła. Osoby wybierające elektronarzędzia twierdzą, że są one znacznie tańsze jednak nie biorą pod uwagę producentów – ci renomowani potrafią się wysoko cenić. Klienci nie biorą także pod uwagę kosztów wynikających z eksploatacji na którą składają się nie tylko koszty utrzymania, ale także serwisowanie. W przypadku elektronarzędzi odgrywa ono rolę szczególną, bo i same elektronarzędzia są bardziej podatne na usterki. Owa awaryjność to konsekwencja skomplikowanej budowy – w elektronarzędziach znajduje się wiele części współpracujących ze sobą mechanicznie, których działanie jest od siebie zależne.

profesjonalna mechanika samochodowa - elektronarzędzia

Narzędzia pneumatyczne rzeczywiście są nieco droższe od narzędzi elektrycznych, ale jest to tylko tak zwana oszczędność pozorna. Ceny poszczególnych elektronarzędzi można sprawdzić pod adresem: https://www.ebmia.pl/narzedzia-elektronarzedzia-c-1805_4698.html Dzieje się tak z przyczyny prostej zależności – budowa instalacji sprężonego powietrza nie należy do najtańszych, jednak koszta wygenerowane z jej eksploatacji stanowią realne oszczędności, dlatego warto przeanalizować dokładnie wszelkie za oraz przeciw.

Wysokiej jakości narzędzi i elementy wyposażenia warsztatów dostępne są w sklepie EBMiA.pl.

elektronarzędzia

Napisano przez Materiały partnera opublikowano w kategorii Aktualności

Tagi:

Wasze komentarze (1)

Skomentuj