Nowy Tiguan Salon VW Berdychowski Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Wiosenny repertuar trendów w Starym Browarze
Redakcja GMP | poniedziałek, 15 paź, 2018 |

Jak pozbyć się zabrudzeń i plam z dywanu?

Dywan nie jest elementem wystroju, który wymieniamy na nowszy bardzo często. Zazwyczaj staramy się skomponować go z wystrojem całego wnętrza i zależy nam na tym, by służył nam co najmniej przez kilka lat – a nawet dłużej. Jak zatem zadbać o to, aby dywan nawet po paru latach użytkowania prezentował się wciąż efektownie?

Regularne czyszczenie to podstawa

Cotygodniowe odkurzanie (lub częstsze, w razie potrzeby) dywanu czy trzepanie go przynajmniej raz na kilka miesięcy to podstawa, co do której nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Podczas odkurzania warto pamiętać o tym, by nie „trzeć” dywanu zbyt intensywnie, można by rzec – wściekle. Czasem lepiej przytrzymać końcówkę odkurzacza przez dłuższą chwilę w jednym miejscu, by skutecznie usunąć kurz czy okruchy. Skoro mowa o końcówkach: jeżeli odkurzacz jest wyposażony w typową końcówkę ssawkowo-szczotkową, wówczas do odkurzania dywanów część szczotkowa powinna być schowana. Oprócz odkurzania i trzepania, warto także raz na jakiś czas wyczyścić dywan przy użyciu specjalnego szamponu, który bez problemu znajdziemy w drogeriach lub hipermarketach, wraz z instrukcją użytkowania.

Domowe sposoby na plamy na dywanie

Każdemu czasem zdarza się coś rozlać czy upuścić. Co zatem zrobić, gdy na dywan wyleje się wino lub spadnie talerz z resztkami tłuszczu po obiedzie? Przede wszystkim musimy reagować szybko. Rozlanego płynu lepiej nie wycierać od razu, ponieważ wówczas jeszcze bardziej wniknie we włókna dywanu: zamiast tego przykładamy np. ręcznik papierowy. Dopiero później można przystąpić do bardziej intensywnego czyszczenia, pamiętając, by nie zaczynać od środka plamy, tylko od jej brzegów – dzięki temu nie rozmażemy jej jeszcze bardziej.

Do wywabiania plam możemy użyć podstawowych środków, jakie znajdują się prawdopodobnie w każdej kuchni. Może to być płyn do mycia naczyń wymieszany z wodą, ocet połączony z solą lub krochmalem, soda oczyszczona czy spirytus salicylowy. Jeżeli natomiast na dywan kapnie wosk ze świec, należy odczekać chwilę, aż zastygnie całkowicie, a następnie przyłożyć do niego papier i przez kilkadziesiąt sekund prasować średnio rozgrzanym żelazkiem. Roztopiony w ten sposób wosk zostanie niejako „wyciągnięty” z dywanu przez papier.

Profesjonalne czyszczenie – gdzie je zamówić?

Niezależnie od tego, czy mamy do czynienia z trudnymi do usunięcia plamami, czy po prostu chcemy odświeżyć dywan, warto od czasu do czasu poddać go profesjonalnemu czyszczeniu. Poszukując firmy świadczącej taką usługę, możemy skorzystać z portalu Blisco, który szybko i sprawnie skontaktuje nas z rzetelnymi fachowcami. Nie musimy zakładać konta ani podawać szczegółowych informacji –procedura zamówienia polega jedynie na wypełnieniu krótkiego formularza na stronie Blisco.pl. Zamówienie zostanie przekazane do konkretnej firmy, działającej w naszej okolicy, a następnie fachowcy osobiście skontaktują się z nami, by ustalić dogodny termin i koszt. Zlecając czyszczenie dywanu za pośrednictwem Blisco, zyskujemy nie tylko czas (nie musimy sami wyszukiwać i porównywać różnych ofert), ale także pewność, że usługa zostanie wykonana przez rzetelną, sprawdzoną firmę – portal bowiem dba o to, by w swojej bazie mieć tylko wykwalifikowanych fachowców.

Napisano przez Redakcja GMP opublikowano w kategorii Aktualności

Tagi:

Redakcja GMP

Autor: Redakcja Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej.

Skomentuj