Nowy Tiguan Salon VW Berdychowski Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Wiosenny repertuar trendów w Starym Browarze
Materiały partnera | poniedziałek, 6 maj, 2019 |

Uprawa lilii

Lilie nie są roślinami należącymi do łatwych w uprawie, warto jednak podjąć trud ich pielęgnacji, aby cieszyć się ich niezwykłymi kwiatami i pięknym zapachem. Ich kolekcja będzie bardzo wytworną ozdobą naszego ogrodu, aby jednak tak się stało, warto poznać ich wymagania i preferencje, żeby uprawa się powiodła.

Gdzie najlepiej założyć rabatę z liliami?

Lilie lubią stanowiska dobrze nasłonecznione, choć niektóre odmiany dobrze radzą sobie także w półcieniu. Najlepiej posadzić je w towarzystwie innych roślin, których liście zacienią cebule lilii, pozwalając jednocześnie ich kwiatom wygrzewać się w pełnym słońcu. Podłoże do uprawy tych wymagających kwiatów powinno być żyzne i wilgotne, nie może w nim jednak zalegać woda. Dobrze jest zatem sadzić je na niewielkich wzniesieniach, które zapewnią odpływ nadmiaru wody, nawet po obfitych opadach deszczu. Rabatę przeznaczoną pod uprawę lilii powinniśmy przygotować około 2 tygodnie przed planowanym terminem umieszczenia w ziemi cebul. Glebę należy dokładnie przekopać i oczyścić z chwastów. Dobrze jest także wzbogacić ją odkwaszonym torfem, który pomoże nam zachować jego właściwą wilgotność w przyszłości, piaskiem dla lepszej wentylacji oraz przekompostowaną korą, aby podnieść zawartość próchnicy. Ziemia do uprawy lilii powinna mieć lekko kwaśny odczyn. Jeśli gleba w naszym ogrodzie jest zbyt kwaśna, możemy użyć wapna jednak niezbyt dużo, ponieważ kwiaty te źle znoszą podłoże o odczynie zasadowym. Ciekawe lilie do nabycia w tym sklepie.

Lilie drzewiaste

Lilie drzewiaste

Termin sadzenia i wykopywania lilii

Optymalnym terminem sadzenia lilii jest przełom września i października, choć niektóre odmiany, szczególnie te późno wytwarzające kwiaty, można sadzić także wiosną. Głębokość, na jakiej umieszczamy cebule lilii, powinna być równa jej średnicy. Jeśli ziemia w naszym ogrodzie należy do cięższych, wówczas cebule sadzimy nieco płycej, jeśli natomiast podłoże jest lekkie i piaszczyste przysypujemy je grubszą warstwą ziemi, aby zapewnić roślinie stabilność. Tworząc rabatę, nie możemy zapominać o zachowaniu odpowiednich odstępów. Zazwyczaj sadzimy cebule w odległości 25-30 cm od siebie, jednak w przypadku odmian charakteryzujących się bujnym wzrostem, należy je zwiększyć do nawet 50 cm. Lilie mogą pozostać na tym samym miejscu 2-3 lat, po tym czasie należy je jednak wykopać, usunąć martwe korzenie, a pozostałe skrócić do długości 1-2 cm i umieścić w nowym miejscu. Możemy także przechować je w suchym i chłodnym miejscu do wiosny.

Jak właściwie pielęgnować lilie?

Jednym z najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych, jakich wymagają lilie, jest podlewanie, ponieważ nie tolerują one suszy. Należy przy tym jednak stale monitorować wilgotność podłoża, gdyż kwiaty te źle znoszą przelewanie. Ważne jest także to, aby wodę dostarczać bezpośrednio do ziemi, nie mocząc przy tym liści lilii, ponieważ może to spowodować rozwój chorób grzybowych. Poza tym przez cały sezon wegetacyjny należy starannie usuwać chwasty, ostrożnie używając przy tym narzędzi, aby nie uszkodzić, płytko znajdujących się pod ziemią cebul. Lilie mają dosyć duże wymagania pokarmowe, dlatego nie możemy zapominać także o nawożeniu. Stosując preparat wieloskładnikowy, powinniśmy je zasilić przed rozpoczęciem kwitnienia, czyli na początku czerwca, następnie w jego trakcie i trzeci, ostatni raz po jego zakończeniu, czyli w lipcu lub sierpniu. Bardzo ważne jest także usuwanie przekwitłych kwiatów, aby nie dopuścić do wytworzenia nasion, ponieważ to bardzo osłabia cebule. Przed zimą nie możemy zapomnieć o okryciu lilii, gdyż są one wrażliwe na niskie temperatury. Po pierwszych przymrozkach należy okryć cebule ok. 10 cm warstwą kory lub trocin. W przypadku większych mrozów możemy dołożyć stroisz z gałązek drzew iglastych. Wiosną, kiedy ziemia zacznie się nagrzewać, zdejmujemy część okrycia, a dopiero po ok. tygodniu resztę, aby lilie zdążyły się zahartować. Ciekawą odmianą lilii są tzw. lilie drzewiaste.

Napisano przez Materiały partnera opublikowano w kategorii Aktualności

Tagi: ,

Skomentuj