Nowy Tiguan Salon VW Berdychowski Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Wiosenny repertuar trendów w Starym Browarze Krzysztof Hetman - do Parlamentu Europejskiego
Redakcja GMP | czwartek, 29 paź, 2020 | komentarzy 8

Pałac w Sowińcu o wartości 50 mln euro został zabezpieczony przez sąd!

Luksusowa posiadłość w Sowińcu (gmina Mosina) została zabezpieczona przez Sąd Okręgowy w Poznaniu. Objęta zabezpieczeniem rezydencja obejmuje 279-hektarowy park oraz pałac o powierzchni ponad 3000 metrów. Całość została wyceniona na 50 mln euro.

Na terenie objętej  zabezpieczeniem sądowym posiadłości w Sowińcu znajduje się pałac, który mieści 14 sypialni, 24 łazienki, kryty basen i kort tenisowy. Znajduje się tam również lądowisko dla helikopterów, pas startowy, stajnia, dwa pełnowymiarowe boiska do gry w polo oraz ujeżdżalnia. Właścicielem posiadłości jest Mariusz Świtalski, twórca marek Elektromis, Eurocash, Biedronka, Żabka, Małpka Express. Biznesmen toczy obecnie spór z amerykańską spółką Forteam Investments Limited.

Jak poinformował Głos Wielkopolski tłem tego sporu jest sprzedaż sklepów sieci Małpka, która należała do Mariusza Świtalskiego (formalnie sprzedawcą Małpki była spółka Czerwona Torebka kontrolowana przez Świtalskiego). Małpka została sprzedana  w 2015 roku na rzecz spółki Forteam Investments Limited, której właścicielem jest Delta Capital Partners. Natomiast Mariusz Świtalski oraz Sowiniec Group mieli zagwarantować nowemu właścicielowi minimalną kwotę sprzedaży, za jaką w przyszłości można będzie sprzedać sieć sklepów. Jednak, gdy w 2018 roku amerykanie próbowali sprzedać sieć Małpka, nie byli w stanie uzyskać co najmniej takiej samej ceny, za jaką kupili sieć od Mariusza Świtalskiego. Ostatecznie sklepy Małpka Express zostały zamknięte, a spółka rok temu zażądała od poznańskiego biznesmena zwrotu 300 milionów złotych.  Na wniosek amerykańskiej spółki sprawa trafiła do poznańskiego sądu.

– Postanowieniem sądu udało zająć się najważniejsze aktywa Mariusza Świtalskiego, a także powstrzymać przed dalszym ukrywaniem i wyprowadzaniem majątku. To kolejny krok, który znacznie przybliża nas do sprawiedliwego rozstrzygnięcia sporu i egzekucji należności wynikających z gwarancji udzielonych przez pana Świtalskiego – mówił Christopher DeLise, prezes funduszu Delta Capital Partners, który jest właścicielem spółki Forteam.

Sprawę skomentował Krystian Czarnota, prezes spółek z Grupy Sowiniec – Działania Forteam Investments stanowią wyłącznie grę w procesie cywilnym oraz próbę wywarcia wpływu na opinię publiczną za pośrednictwem mediów. Forteam kontynuuje instrumentalne działania mające na celu wytworzenie zniekształconego obrazu rzeczywistości. Jesteśmy przekonani, że w toku procesu cywilnego wykazany zostanie brak podstaw zgłaszanych roszczeń, co umożliwi dochodzenie odszkodowania od spółki Forteam Investmens i jej właściciela – informuje Krystian Czarnota.

Po pierwszej decyzji Sądu Okręgowego w Poznaniu z lutego 2020 roku o zabezpieczeniu majątku Świtalskiego, sąd kilka dni temu zadecydował o zabezpieczeniu pałacu w Sowińcu.

Pałac w Sowińcu

Pałac w Sowińcu fot. Pinterest

Napisano przez Redakcja GMP opublikowano w kategorii Aktualności

Tagi:

Redakcja GMP

Autor: Redakcja Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej.

Wasze komentarze (8)

 • karp
  czwartek, 29 paź, 2020, 16:03:47 |

  Trochę szkoda, że aktualnie nie mam przy sobie 50 mln euro.

  • wiórecki
   piątek, 30 paź, 2020, 14:22:01 |

   Pożycz od złotej rybki.

 • Gość
  czwartek, 29 paź, 2020, 19:27:49 |

  Pamietam jak pan świtalski sprzedawał w Ogrąglaku lakiery w sprayu.Ciekawa kariera finasowa..

 • Gość
  niedziela, 7 lis, 2021, 20:50:57 |

  Ze słupa na biskupa

 • Gigi
  piątek, 15 wrz, 2023, 16:46:59 |

  Świtalski nie jest biznesmenem tylko złodziejem ,na czym się dorobił ?!!!! Nielegalna sprzedaż alkoholu i papierosów i nie tylko ,a za co zginął redaktor Ziętara !!?? .W praworządnym kraju na takie miliony musi pracować kilka generacji .A co na to urząd skarbowy !!?? Za brudne pieniądze w Polsce ludzie kupują pałace i robią fortuny .To jest praworządność, a ja rozliczam się z każdego centa .

 • wiórecki
  piątek, 15 wrz, 2023, 19:14:56 |

  Gigi – pozwól sobie powiedzieć, że rozliczanie się z każdego centa nie jest niczym niezwykłym. Wydaje mi się, że Pan Ś. jest dobroczyńcą naszej Gminy. Oczywiście pod warunkiem, że płaci uczciwie podatek od nieruchomości. Mam co do tego spore wątpliwości i byłoby ze wszech miar pożądane aby stosowne organy prześwietliły zgodność Decyzji ze stanem faktycznym.
  Nasza Gmina nie jest na tyle bogata by lekceważyć takie wpływy.
  O ile wiem Mosina jest udziałowcem Aquanetu. Może więc zadba o swoje interesy w tej spółce. Potężna inwestycja w kanalizację jest gotowa i mogła by przynosić ogromne zyski. Czemu do diabła nikt o to nie dba, czemu urzędasy przez maleńki odcineczek nie podłączają od pół roku tysięcy odbiorców? Mosino upomnij się – nie musisz zawsze skomleć na kolanach. Albo wyjaśnij w czym rzecz. Czy same niemrawe dupy są w tym magistracie?

 • Gość
  sobota, 16 wrz, 2023, 18:28:53 |

  Switalski próbował wyrolować mieszkańców Mosiny podczas gazyfikacji.Mosinian uratował poseł Libicki z Radzewic…

 • wiórecki
  niedziela, 17 wrz, 2023, 12:22:15 |

  Moim zdaniem Pan Świtalski, obdarzony niewątpliwie wieloma talentami, nie wykorzystuje szansy danej mu przez łaskawy dlań los. Łatwość z jaką potrafi mnożyć majątek, gdyby obrócić w filantropię, za przykładem dziedzica z drugiej strony Warty, przydała by Jemu walor nieśmiertelności. Zamiast miana pospolitaka o mizernej reputacji byłby człowiekiem wielkim i niezapomnianym. Dobroć, wspaniałomyślność i wrażliwość społeczna w każdej chwili mogłyby górować nad małością, prywatą i zaściankowością tego zdolnego człowieka. Zostanie zapomniany jako jeden z wielu pospolitych, bezczelnych geszefciarzy. Wydaje się, że ten człowiek nie zadaje sobie trudu intelektualnego by rozpoznać drogę chluby, którą mógłby zapisać się w historii. Wielka szkoda Panie Świtalski – tracisz Pan szansę, a na tym naszym mosińskim ugorze jest się czym popisać. Z Pana talentem…! Niech się Pan nie rozmienia na drobne, niedługo wybory samorządowe, może to Pana zainteresuje, może słowo Świtalskiego o pływalni będzie słowem rzetelnego człowieka, nie cynicznego hochsztaplera. Życzę Panu przebudzenia i pięknych, odważnych inicjatyw.

  1
  2

Skomentuj