Black Friday - Stary Browar Poznań Sprzedaż nieruchomości z wolnej ręki - Grupa Rolnik Berdychowski Volkswagen - id5
Redakcja GMP | czwartek, 29 paź, 2020 | komentarze 4

Pałac w Sowińcu o wartości 50 mln euro został zabezpieczony przez sąd!

Luksusowa posiadłość w Sowińcu (gmina Mosina) została zabezpieczona przez Sąd Okręgowy w Poznaniu. Objęta zabezpieczeniem rezydencja obejmuje 279-hektarowy park oraz pałac o powierzchni ponad 3000 metrów. Całość została wyceniona na 50 mln euro.

Na terenie objętej  zabezpieczeniem sądowym posiadłości w Sowińcu znajduje się pałac, który mieści 14 sypialni, 24 łazienki, kryty basen i kort tenisowy. Znajduje się tam również lądowisko dla helikopterów, pas startowy, stajnia, dwa pełnowymiarowe boiska do gry w polo oraz ujeżdżalnia. Właścicielem posiadłości jest Mariusz Świtalski, twórca marek Elektromis, Eurocash, Biedronka, Żabka, Małpka Express. Biznesmen toczy obecnie spór z amerykańską spółką Forteam Investments Limited.

Jak poinformował Głos Wielkopolski tłem tego sporu jest sprzedaż sklepów sieci Małpka, która należała do Mariusza Świtalskiego (formalnie sprzedawcą Małpki była spółka Czerwona Torebka kontrolowana przez Świtalskiego). Małpka została sprzedana  w 2015 roku na rzecz spółki Forteam Investments Limited, której właścicielem jest Delta Capital Partners. Natomiast Mariusz Świtalski oraz Sowiniec Group mieli zagwarantować nowemu właścicielowi minimalną kwotę sprzedaży, za jaką w przyszłości można będzie sprzedać sieć sklepów. Jednak, gdy w 2018 roku amerykanie próbowali sprzedać sieć Małpka, nie byli w stanie uzyskać co najmniej takiej samej ceny, za jaką kupili sieć od Mariusza Świtalskiego. Ostatecznie sklepy Małpka Express zostały zamknięte, a spółka rok temu zażądała od poznańskiego biznesmena zwrotu 300 milionów złotych.  Na wniosek amerykańskiej spółki sprawa trafiła do poznańskiego sądu.

– Postanowieniem sądu udało zająć się najważniejsze aktywa Mariusza Świtalskiego, a także powstrzymać przed dalszym ukrywaniem i wyprowadzaniem majątku. To kolejny krok, który znacznie przybliża nas do sprawiedliwego rozstrzygnięcia sporu i egzekucji należności wynikających z gwarancji udzielonych przez pana Świtalskiego – mówił Christopher DeLise, prezes funduszu Delta Capital Partners, który jest właścicielem spółki Forteam.

Sprawę skomentował Krystian Czarnota, prezes spółek z Grupy Sowiniec – Działania Forteam Investments stanowią wyłącznie grę w procesie cywilnym oraz próbę wywarcia wpływu na opinię publiczną za pośrednictwem mediów. Forteam kontynuuje instrumentalne działania mające na celu wytworzenie zniekształconego obrazu rzeczywistości. Jesteśmy przekonani, że w toku procesu cywilnego wykazany zostanie brak podstaw zgłaszanych roszczeń, co umożliwi dochodzenie odszkodowania od spółki Forteam Investmens i jej właściciela – informuje Krystian Czarnota.

Po pierwszej decyzji Sądu Okręgowego w Poznaniu z lutego 2020 roku o zabezpieczeniu majątku Świtalskiego, sąd kilka dni temu zadecydował o zabezpieczeniu pałacu w Sowińcu.

Pałac w Sowińcu

Pałac w Sowińcu fot. Pinterest

VN:F [1.9.22_1171]
Ocena artykułu: 7.6/10 (Głosujących: 9)
Napisano przez Redakcja GMP opublikowano w kategorii Aktualności

Tagi:

Redakcja GMP

Autor: Redakcja Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej.

Wasze komentarze (4)

 • karp
  czwartek, 29 paź, 2020, 16:03:47 |

  Trochę szkoda, że aktualnie nie mam przy sobie 50 mln euro.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Popularność: +17 (Głosujących: 23)
  • wiórecki
   piątek, 30 paź, 2020, 14:22:01 |

   Pożycz od złotej rybki.

   VA:F [1.9.22_1171]
   Popularność: -3 (Głosujących: 11)
 • Gość
  czwartek, 29 paź, 2020, 19:27:49 |

  Pamietam jak pan świtalski sprzedawał w Ogrąglaku lakiery w sprayu.Ciekawa kariera finasowa..

  VA:F [1.9.22_1171]
  Popularność: +13 (Głosujących: 23)
 • Gość
  niedziela, 7 lis, 2021, 20:50:57 |

  Ze słupa na biskupa

  VA:F [1.9.22_1171]
  Popularność: +5 (Głosujących: 7)

Skomentuj


Ten wpis nie powstałby bez kawy. Jeśli uważasz, że to co robimy jest potrzebne, postaw nam małą czarną. Z przyjemnością i jeszcze większym zapałem opiszemy dla Ciebie coś ciekawego.

Postaw mi kawę na buycoffee.to Gazeta Mosińsko-Puszczykowska - logo