Black Friday - Stary Browar Poznań Sprzedaż nieruchomości z wolnej ręki - Grupa Rolnik Berdychowski Volkswagen - id5
Redakcja GMP | środa, 20 maj, 2020 | komentarzy 10

Prawdziwa, francuska piekarnia w sercu Puszczykowa. Czyli zdrowe wypieki z troską o środowisko

Francuskie pieczywo słynie ze swojego niepowtarzalnego smaku na całym świecie. Jak się okazuje, nie trzeba jednak jechać ponad tysiąca kilometrów, by zasmakować pieczywa jak w Paryżu. Od początku kwietnia prawdziwe francuskie wypieki i słodycze możemy znaleźć w Puszczykowie.

Pieczywo to nieodłączny element zdrowej diety. Wraz z nim, do organizmu dostarczamy niezbędnych składników dla jego prawidłowego funkcjonowania. Trzeba tylko umieć wybrać właściwe pieczywo. Ale oprócz bycia zdrowym, wypieki muszą być smaczne i świeże. Czy do tego da się dołączyć jeszcze wsparcie dla lokalnych rzemieślników i dbałość o środowisko?

Spełnione marzenia

To wie Victor Chudziński, współwłaściciel i piekarz w piekarni Big Bonjour. Pochodzi z Paryża, gdzie spędził całe dzieciństwo i młodość. Tam też rozpoczęła się jego fascynacja pieczywem i cukiernictwem. Jego matka jest Polką i to dzięki jej korzeniom trafił do Poznania.

– W dzieciństwie często przyjeżdżałem do Polski na wakacje, zawsze lubiłem tu być. Kilka lat temu postanowiłem spełnić swoje marzenie, jakim od zawsze jest własna piekarnia. Postanowiłem to zrobić tu, w Polsce, gdzie odnalazłem spokój – mówi Victor.

Piekarnictwo Victor traktuje nie tylko jako pracę i pasję, ale też misję. Gdy otworzymy kartę Big Bonjour, oprócz licznych wypieków, także słodkich, jak croissanty czy tradycyjne francuskie ślimaki, znajdujemy swego rodzaju „manifest” piekarni. „Czas położyć kres konsumpcji żywności pochodzącej z masowych upraw, które to od rewolucji przemysłowej, niszczą nasze życie na ziemi” – czytamy.

– Swój zawód traktuję również jako misję. Planetę możemy ocalić jedynie cofając się do sposobu, w jaki chleb wypiekano kiedyś. – mówi Victor – Sprzeciwiamy się masowemu produkowaniu żywności i chcemy pokazać, że nasze pieczywo oprócz tego, że jest pyszne, może być bezpieczne dla środowiska i bardzo wysokiej jakości – tłumaczy.

Lokal Big Bonjour przy ul. Poznańskiej 56 w Puszczykowie. Niedługo zostanie otwarty punkt w Mosinie przy ul. Poznańskiej 2

Wszystko od rolnika

W piekarni Big Bonjour wszystkie wypieki są przygotowywane na bazie naturalnych składników pochodzących od rolników z Francji, których uprawy są w całości ekologiczne. Wśród oznaczeń znajdziemy znak CRC – racjonalnych upraw kontrolowanych, AB – rolnictwa ekologicznego, czy Label Rouge – sklasyfikowany we Francji jako znak najwyższej jakości.

– Wszystkie składniki, jakich używamy, pochodzą z naturalnych upraw. Mąkę sprowadzamy z Francji, gdzie niektórzy rolnicy używają nadal młynów wodnych. Jajka mamy od polskich hodowców, oczywiście z wolnego wybiegu. Co ciekawe, sól sprowadzamy z Bretanii, regionu, w którym leży miasto partnerskie Puszczykowa – Chateaugiron. – opowiada Victor.

Wszystko w Big Bonjour jest wypiekane na bazie naturalnych zakwasów. Victor opowiada, że nie wyobraża sobie piec inaczej, bo zakwas w jego pieczywie jest absolutnie niezbędny. Dzięki niemu wypieki zyskują niepowtarzalny smak i aromat. Zakwas ułatwia naszemu organizmowi także odpowiednie trawienie. To pozwala po spróbowaniu wypieków czuć się najedzonym i jednocześnie lekko.

– Najbardziej lubię ten niepowtarzalny zapach, jaki zawsze unosi się w naszej piekarni – opowiada Karolina Wrona, która pracuje w punkcie Big Bonjour przy ul. Poznańskiej w Puszczykowie. – Wśród klientów mamy nawet kilku Francuzów. Chwalą naturalny smak i świeżość pieczywa, że jest zupełnie jak we Francji. Słodkich wypieków czasami nie ma już po południu, wciąż muszę prosić Victora o więcej słodkości – śmieje się pani Karolina.

Słodkie wypieki Big Bonjour cieszą się ogromną popularnością.

Nadszedł czas świadomego odżywiania

– Daję ludziom takie pieczywo, jakie sam chciałbym jeść. Śpię spokojnie, bo wiem, że nie okłamuję ludzi, mówiąc, że mój chleb czy bagietki są dla nich zdrowe i będą smaczne – zapewnia Victor. – Chciałbym, żeby taki sposób patrzenia na odżywianie był powszechny, żebyśmy wrócili do korzeni i jedli zdrowo, ale też z szacunkiem do Ziemi – dodaje.

Jak mówi Victor, działalność Big Bonjour to swojego rodzaju manifest. Razem ze współpracownikami, wypiekając w naturalny sposób, chcą sprzeciwić się masowej produkcji żywności, która później zalega na śmietnikach. Wybierając produkty od lokalnych wytwórców chcą swoim klientom dać pieczywo o wysokiej jakości i wytworzone z pasją.

Dziś już wiadomo, że idea świadomego, zdrowego, przyjaznego planecie i lokalnym rolnikom odżywiania pójdzie dalej. Na początku czerwca powstanie nowy punkt Big Bonjour w Mosinie przy ul. Poznańskiej 2. W planach jest także stworzenie francuskich delikatesów, w których będzie można nabyć naturalne produkty. Podobnie, jak w przypadku składników do pieczywa, pochodzących od prywatnych producentów, mających certyfikaty jakości.

Victor zapowiada, że jego sposób wypieku się nigdy nie zmieni. – Jeśli kiedykolwiek powodziłoby nam się gorzej i, by przetrwać, musiałbym zmienić sposób wypieku, nie zrobiłbym tego – zapewnia – zamknąłbym wtedy piekarnię, nie wyobrażam sobie w inny sposób piec, to nie byłoby w zgodzie z naszą filozofią i podejściem do życia – kończy.

Artykuł Sponsorowany

VN:F [1.9.22_1171]
Ocena artykułu: 9.4/10 (Głosujących: 12)

Redakcja GMP

Autor: Redakcja Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej.

Wasze komentarze (10)

 • pyra
  środa, 20 maj, 2020, 20:48:15 |

  Najlepsze bagietki i croissanty jadłem we Francji. Spróbujemy rodzinnie w Puszczykowie. Może są równie dobre?

  VA:F [1.9.22_1171]
  Popularność: 0 (Głosujących: 18)
 • Jp
  czwartek, 21 maj, 2020, 11:05:05 |

  Trzeba koniecznie spróbować. Szkoda tylko, że nie otworzyli w Mosinie. Byłoby bliżej:)

  VA:F [1.9.22_1171]
  Popularność: 0 (Głosujących: 18)
  • Jacek
   czwartek, 21 maj, 2020, 16:38:48 |

   W Mosinie też będzie. A piekarnia bardzo dobra, największym plusem, że jest naturalnie i zdrowo a nie masówka jak w Auchan

   VA:F [1.9.22_1171]
   Popularność: -1 (Głosujących: 15)
 • Gość
  czwartek, 21 maj, 2020, 11:09:20 |

  Jeśli croissanty to delikatnie z dżemem figowym,pycha.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Popularność: +1 (Głosujących: 17)
 • MZ
  czwartek, 21 maj, 2020, 12:55:59 |

  Czynne dopiero od 9:00. Czyli niezupełnie jak we Francji…

  VA:F [1.9.22_1171]
  Popularność: +8 (Głosujących: 16)
 • Gość
  czwartek, 21 maj, 2020, 16:00:18 |

  Znowu „dyskretny” artykulik promujący…dno.A wypieki wolę nasze z naszej mąki.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Popularność: 0 (Głosujących: 20)
 • Gość
  czwartek, 21 maj, 2020, 20:35:10 |

  To nie lata 90 gdy wmawiano nam że wszystko Made in Poland jest gorsze.Niemiec kupuje swoje,Francuz swoje i ja ja wolę pieczywo z polskiej mąki.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Popularność: +5 (Głosujących: 15)
 • Gość
  czwartek, 21 maj, 2020, 20:41:51 |

  „Piekarnictwo Victor traktuje nie tylko jako pracę i pasję, ale też misję”.I dlatego szukając pracowników oferuje AŻ 14 zł BRUTTO !!! Hehehe..dobre !

  VA:F [1.9.22_1171]
  Popularność: +7 (Głosujących: 19)
 • pyra
  niedziela, 24 maj, 2020, 9:49:18 |

  Nie zaglądając do receptury stwierdziliśmy,że świetnie smakuje. A konkurencji nigdy nie jest za dużo.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Popularność: +3 (Głosujących: 7)
  • smakosz
   piątek, 5 cze, 2020, 12:00:34 |

   Jak widać po niektórych komentarzach to faktycznie widać konkurencji nie brakuje :) Szkoda, że niezdrowej tylko.

   VA:F [1.9.22_1171]
   Popularność: +1 (Głosujących: 1)

Skomentuj


Ten wpis nie powstałby bez kawy. Jeśli uważasz, że to co robimy jest potrzebne, postaw nam małą czarną. Z przyjemnością i jeszcze większym zapałem opiszemy dla Ciebie coś ciekawego.

Postaw mi kawę na buycoffee.to Gazeta Mosińsko-Puszczykowska - logo