Festiwal dostępności Salon VW Berdychowski Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Kowbojski modowy piknik w Starym Browarze w Poznaniu
Materiały partnera | piątek, 22 gru, 2023 |

Woda bez żelaza – jak osiągnąć ten stan w swoim domu?

Zażelaziona woda stanowi poważny problem w gospodarstwie domowym. Nie nadaje się bowiem ani do picia, ani do podlewania roślin, ponadto zawiera znaczne ilości równie szkodliwych związków manganu. Nadmiar żelaza w wodzie objawia się jej żółtawym zabarwieniem, charakterystycznym, metalicznym zapachem i posmakiem oraz ciemnobrunatnym osadem na armaturze. Jak odżelazić wodę w domu?

Żelazo w wodzie – przyczyny i skutki

Obecność żelaza w wodzie spowodowana jest procesem wypłukiwania go z gleby i skał. Może być także skutkiem przedostawania się do wód gruntowych zanieczyszczeń z położonych w pobliżu zakładów przemysłowych, ścieków lub skorodowanych zbiorników. W domach z własnym ujęciem (studnią) zażelaziona może być wydobywana z niej woda.

Wysoki poziom stężenia żelaza w wodzie powoduje szereg negatywnych skutków. Woda płynąca z kranu jest żółtawa lub jasnobrunatna, pozostawia brzydki osad na urządzeniach i naczyniach, smak i zapach gotowanych potraw jest zakłócony i nienaturalny, kawa i herbata również mają metaliczny posmak. Pranie z czasem traci naturalne kolory i nabiera szarobrunatnych odcieni, rzeczy białe tracą swoją biel. 

Oprócz tego żelazo, zalegające na wewnętrznych ściankach rur, odrywa się od nich co pewien czas pod wpływem ciśnienia wody i wypływa w postaci mechanicznych zanieczyszczeń. Im twardsza woda, tym więcej gromadzi się osadu w rurach. Z czasem zatyka się ich światło, co w konsekwencji prowadzi do zmniejszenia wydajności przepływu wody i awarii całego systemu, co wiąże się z koniecznością wykonywania kosztownych napraw.

Wreszcie, zażelaziona woda stanowi zagrożenie dla sprzętu AGD – pralek, zmywarek, czajników elektrycznych. Ich elementy grzejne szybciej ulegają korozji. Niektórzy producenci tych urządzeń zastrzegają możliwość utraty gwarancji przez nabywcę na skutek stosowania wody o nieodpowiednich parametrach, w związku z czym potrzebne będzie nie tylko odżelazianie, ale także np. zmiękczanie wody.

Jak pozbyć się nadmiaru żelaza z wody?

Dopuszczalna norma związków żelaza w wodzie wynosi 0,2 mg Fe/litr. Jest to ilość, która nie ma negatywnego wpływu na jakość i właściwości wody, natomiast wyższe stężenie powinno być sygnałem alarmowym. Dlatego w pierwszej kolejności, zanim zdecydujemy się na zainstalowanie systemu odżelaziania, należy wykonać badanie wody na zawartość związków żelaza i manganu. Badanie jest bezwzględnie konieczne, jeżeli dom jest nowy i posiada własne ujęcie wody, jeżeli studnia nie była używana przez dłuższy czas lub miało miejsce podtopienie bądź zalanie studni; wówczas prawdopodobnie niezbędna okaże się dezynfekcja wody.

Najlepiej, jeżeli zarówno badanie wody, jak i instalację odpowiedniego systemu jej uzdatniania, powierzymy tej samej firmie, np. granimex.com.pl. Być może samo odżelazianie wody nie wystarczy. Tak czy owak, można je przeprowadzić na dwa sposoby:

  • Ze wstępnym napowietrzaniem wody. Ten sposób jest wykorzystywany częściej, zarówno w gospodarstwach domowych, jak i w przemyśle. Wstępne napowietrzanie wykonywane jest z użyciem zewnętrznego aeratora, zanim żelazo zacznie wiązać się z tlenem i przybierać postać nierozpuszczalną w wodzie. Następnie, po wytrąceniu się związków żelaza, woda trafia na filtr z odżelaziaczem, który te związki zatrzymuje, a odżelaziona woda jest kierowana do konsumenta jako zdatna do użycia
  • Z komorą sprężonego powietrza. To sposób nieco rzadziej wykorzystywany, również polegający na napowietrzeniu wody, ale bez zastosowania zewnętrznego aeratora – cały proces przebiega we wnętrzu odżelaziacza. Wstępne utlenienie następuje w komorze sprężonego powietrza, do której kierowana jest woda, która w dalszej kolejności kierowana jest na złoże odżelaziające. Zachodzi tam proces katalizy, podczas którego cząsteczki żelaza pozostają w złożu, natomiast oczyszczona woda trafia do końcowego odbiorcy.

Jeżeli w wodzie znajdują się już wytrącone cząsteczki żelaza, wówczas optymalnym rozwiązaniem jest zastosowanie mechanicznych filtrów narurowych. Stosuje się je do ochrony pozostałych urządzeń uzdatniających, a ściślej – ich delikatnych części, np. głowic sterujących. Jeżeli w danym miejscu umieszczenie odżelaziacza nie jest możliwe, filtr narurowy należy wyposażyć we wkład odżelaziający; znajdujące się w nim złoże umożliwia znaczne zmniejszenie poziomu stężenia w wodzie nie tylko związków żelaza, ale i manganu.

Kobieta korzystająca z dyspenserwa do wody zainstaowanego w lodówce

Napisano przez Materiały partnera opublikowano w kategorii Aktualności

Tagi:

Skomentuj