Nowy Tiguan Salon VW Berdychowski Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Wiosenny repertuar trendów w Starym Browarze
Redakcja GMP | wtorek, 16 kwi, 2024 |

Wiosenny sezon grzybowy. Co warto wiedzieć?

Internauci publikują zdjęcia z wiosennego grzybobrania. Trwa wymiana informacji na temat miejsc i czasów zbiorów. Do tematu wiosennego grzybobrania odniósł się poznański Sanepid. Co warto wiedzieć na temat zbierania grzybów wiosną?

Jakie grzyby jadalne znajdziemy wiosną w polskich lasach?

Grzyby są organizmami, które pojawiają w określonej porze roku i kojarzone są główne z jesienią, ich „owocowanie” jest związane z temperaturą i oczywiście wilgotnością ściółki. Są to warunki konieczne aby z grzybni zawiązywały się owocniki zwane popularnie „grzybami”. Różnorodność leśnych darów natury, którymi wiosną możemy delektować się w kuchni, jest bardzo szeroka.

– Tak naprawdę grzyby owocują przez cały rok – zwraca uwagę Wiesława Kostuj, Rzecznik Prasowy WSSE w Poznaniu . – Ale najczęściej ożywienie następuje w okresie wiosennym kwiecień- maj. Rzeczywiście wtedy pojawiają się w naszych ogródkach przydomowych grzyby, które budzą zainteresowanie bo mają nietypową budowę, nie posiadają charakterystycznego dla popularnych gatunków grzybów kapelusza. Zamiast tego posiadają tzw. główkę która osiąga wysokość do 10 centymetrów oraz średnicę 7 centymetrów – tłumaczy rzecznik.

– Pod kapeluszem nie znajdziemy rurek lub blaszek, natomiast po przekrojeniu zobaczymy, że wnętrze grzyba jest puste – są to jadalne smardze. Należy jednak pamiętać, że to grzyby, które objęte są częściową ochroną co oznacza, że możemy je zbierać tylko na przydomowych działkach, nie można ich pozyskiwać ze stanu naturalnego – zaznacza.

Warto wiedzieć, że wiosną pojawia się również trujący grzyb, którego można pomylić ze smardzem jest to piestrzenica kasztanowata posiadająca główkę i pusty trzon jest ona gatunkiem silnie trującym.  – Pod żadnym pozorem nie należy jej zbierać – apeluje Wiesława Kostuj.

Nie są to oczywiście jedyne grzyby, które możemy spotkać. Popularnym grzybem, który rośnie w lasach od kwietnia do września, jest boczniak topolowy. Można je panierować w taki sam sposób, jak kotlety. Te grzyby rosną od jesieni do wczesnej wiosny, a więc teraz także można je spotkać w lasach. Najlepiej zbierać je, gdy kapelusze zaczną się prostować.

W okresie wiosennym można znaleźć m.in. pieczarkę łąkową, łuskwiaka zmiennego czy okazy borowików ceglastoporych, gaśnicę wiosenną, żółciaka siarkowego, żagwiaka łuskowatego.

Kolejnym wiosennym łupem są pieczarki polne, czyli popularny gatunek dostępny na polach. W dojrzałym stadium grzyby wyróżnia jasny, rozpostarty i wypukły kapelusz z drobnymi łuskami o brązowym zabarwieniu. Warto jednak pamiętać, że młode okazy łatwo pomylić z muchomorem jadowitym, który swoim wyglądem przypomina pieczarkę polną w pierwszych fazach jej życia.

Jak podkreśla rzeczniczka poznańskiego Sanepidu, przygodę ze zbieraniem grzybów można rozpocząć już wiosną ale jeżeli pojawiają się wątpliwości czy zebrane grzyby są trujące czy też jadalne, można skorzystać z porady grzybowej w WSSE w Poznaniu. Porady takie są bezpłatne. Specjaliści przeglądają dostarczone grzyby i dokonują oceny gatunkowej owocnika.

Smardz Jadalny - Morchella esculenta

Smardz Jadalny. Grzyby, które objęte są częściową ochroną; fot. Wikipedia.org

Boczniak Topolowy - Pleurotus_calyptratus_Bykivnya3

Boczniak Topolowy rośnie w lasach od kwietnia do września. Jest to grzyb jadalny; fot. Wikipedia.org

Grzyby - pieczarki

Pieczarki

Napisano przez Redakcja GMP opublikowano w kategorii Aktualności

Tagi: , ,

Redakcja GMP

Autor: Redakcja Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej.

Skomentuj