Nowy Tiguan Salon VW Berdychowski Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Wiosenny repertuar trendów w Starym Browarze
Redakcja GMP | środa, 9 wrz, 2009 |

Gitary lubią Wielkopolskę!

Jeszcze w sierpniu gitary z całego świata – Białorusi, Francji, Grecji, Hiszpanii, Niemiec, USA i Polski, przekroczyły granice Wielkopolski i rozpoczęły wielką muzyczną ucztę w ramach festiwalu  pod nazwą „Polska Akademia Gitary: Poznań-Jarocin 2009”.

Polska Akademia Gitary: Poznań-Jarocin 2009

Ich zadaniem było oczarowanie słuchaczy podczas 25. koncertów kameralnych i recitali gitarowych, trwających do 4 września w Poznaniu, Jarocinie, Kórniku, Szamotułach, Głuchowie, Pniewach, Turku, a także w Puszczykowie – mieście, które 23 sierpnia miało przyjemność gościć mistrzów gitary…

Z gitarą za pan brat od najmłodszych lat

Cztery gitary, to cztery kryjówki dla wybitnych kompozytorów oraz ulubionych bohaterów bajek. Na początek z pudeł rezonansowych wyskoczyło coś poważniejszego, I i II cz. „Koncertu Brandenburskiego” Jana Sebastiana Bacha. Tuż po nim nadszedł czas na zagadki słowno-muzyczne. Dzieci wraz ze swoimi rodzinami powitały mieszkających w gitarach: Kubusia Puchatka, okrąglutką Pyzę, skocznego Koziołka Matołka oraz rudowłosą, piegowatą i dynamiczną dziewczynkę  Pippi Langstrumpf. Poźniej walc, bosanowa i „tańce-tupańce” małych i tych większych stóp przybyłych na godz. 16 do Salonu Artystycznego, na koncert kwartetu „Poznań Guitar Quartet”, w którego skład wchodzą studenci poznańskiej Akademii Muzycznej: Igor Dzedusenka, Tomasz Fechner, Tomasz Kandulski, Tomasz Radys. Na zakończenie świat cyganek i torreadorów, czyli opracowania Fantazji „Carmen” G. Bizeta. Koncert poprowadzili aktorzy poznańskiego Teatru Animacji – Mariola Ryl-Krystianowska oraz Marcin Ryl-Krystianowski.

.. tu nagle gitara zamienia się w harfę

Tylko jedna kobieta, jedna gitara klasyczna, dziesięć palców, a tyle nieskończonych i barwnych dźwięków. Tu zaangażowane są obie dłonie oraz każdy palec, tu każda struna wydaje precyzyjne dźwięki, tu nagle „gitara zamienia się w harfę”. Wielki talent, doskonała technika i dostrzegalny spokój ducha. Wszystko to jest charakterystyczne dla Maud Laforest, klasycznej gitarzystki z Francji, która tuż po godz. 19 w kościele pw. Matki Boskiej Wniebowziętej w Puszczykowie oczarowała zgromadzoną publiczność. Artystka m.in. odwołała się do takich kompozytorów jak Jan Sebastian Bach czy Kaspar Mertz.

Zuzanna Bijaczewska

Redakcja GMP

Autor: Redakcja Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej.

Skomentuj