Zofia Staniszewska | czwartek, 4 Paź, 2012 | 1 Komentarz

Z Mosiny na oceany

Jego ostatnie publiczne wystąpienie w Mosinie przypada na lata powojenne. Jako chłopczyk 70 lat temu recytował wierszyk na szkolnej akademii. Mowa o profesorze Jerzym Derze, który 25 września zaszczycił rodzinne miasto wykładem „O roli oceanu w kształtowaniu klimatu Ziemi” na zaproszenie Mosińskiej Biblioteki. Profesor, który specjalizuje się w oceanologii i fizyce morza, za wybitny dorobek naukowy zdobył wiele nagród i odznaczeń, najbardziej dumny jest z faktu, że przyczynił się do powstania pierwszego w Polsce kierunku studiów – oceanografii na Uniwersytecie Gdańskim.

profesor Jerzy Dera

Rok temu profesor Jerzy Dera podarował naszej bibliotece autobiograficzną książkę „Przez Sopot na oceany” – non stop wypożyczaną i omawianą na Dyskusyjnym Klubie Książki. To właśnie z inicjatywy naszych czytelników narodził się pomysł zorganizowania spotkania ze znakomitym uczonym.

Po interesującej prezentacji o wpływie oceanów na klimat Ziemi, słuchacze obstąpili profesora – wielu z nich rozmawiało ze wzruszeniem na „mosińskie” tematy. Oficjalnie wydarzenie miało charakter stricte naukowy, po którym pozostał oczywisty niedosyt. Mamy wielką nadzieję, że zaowocuje on następnym, już towarzyskim spotkaniem wspomnieniowym, a profesor Dera wystąpi na nim jako mosiniak i autor autobiograficznej książki, w której ze swadą prawdziwie gawędziarską snuje opowieści o dzieciństwie i wczesnej młodości, spędzonej w naszym mieście.

Zofia Staniszewska

VN:F [1.9.22_1171]
Ocena artykułu: 6.2/10 (Głosujących: 19)

Komentarze (1)

 • Tomasz
  wtorek, 17 Gru, 2019, 23:57:05 |

  Proponuję promować wartościowe autorytety !!!
  nie wszystko co się świeci jest złotem:)

  VA:F [1.9.22_1171]
  Popularność: +3 (Głosujących: 3)

Skomentuj