T-Roc Salon VW Berdychowski Łukasz Grabowski radny w sejmiku woj. wielkopolskiego Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Wielkanoc w Starym Browarze w Poznaniu - złap zająca w apce
Czytelnicy GMP | wtorek, 8 sty, 2013 | komentarze 4

List do redakcji – PER RP

Partia Emerytów Rencistów Rzeczypospolitej Polskiej (PER RP) stwierdza, iż najniższe emerytury powinny być w sposób znaczący podnoszone, jednak nie można tego czynić łamiąc prawo i zabierając część świadczeń tym, którym się słusznie one należą.

Metoda waloryzacji kwotowej

W środę (19.12.2012r.), po ośmiogodzinnej rozprawie, Trybunał Konstytucyjny uznał,  że przepisy wprowadzające metodę waloryzacji kwotowej są zgodne z konstytucją.

Andrzej Rzepliński:

Uzasadniając wyrok, Andrzej Rzepliński przypomniał, że „zabezpieczenie społeczne, w tym świadczenia emerytalno-rentowe, są gwarantowane przez konstytucję, a ich formę w całości określa ustawodawca„. Oznacza to – podkreślił – że „ustawodawca ma znaczną swobodę w kształtowaniu mechanizmu waloryzacji i może wybrać sposób optymalny do bieżących potrzeb„.

Sędzia podkreślił jednocześnie, że państwo, oprócz zapewnienia obywatelom zabezpieczenia społecznego, musi uwzględniać sytuację gospodarczą w kraju, szczególnie teraz, w czasie kryzysu. „Wynika to z konstytucyjnej zasady równowagi budżetowej państwa, od której zależy zdolność kraju do rozwiązywania odległych w czasie interesów różnych pokoleń” – wyjaśnił Andrzej Rzepliński.

Andrzej Rzepliński sędzia TK

Andrzej Rzepliński były sędzia TK

Pięciu sędziów Trybunału zgłosiło jednak zdania odrębne. Byli to: Zbigniew Cieślak, Maria Gintowt-Jankowicz, Mirosław Granat, Marek Kotlinowski oraz Marek Zubik.

Sędzia Maria Gintowt-Jankowicz stwierdziła, że „waloryzacja kwotowa narusza zasadę równości wobec prawa i zaufania obywateli do państwa”. Wskazywała, że 71 zł, czyli kwota, o którą zwaloryzowano tegoroczne emerytury i renty, nie jest tak naprawdę waloryzacją, lecz jedynie dodatkiem do tych świadczeń. Podobnego zdania był sędzia TK Zbigniew Cieślak.

Partia Emerytów Rencistów Rzeczypospolitej Polskiej

PER RP

Partia Emerytów Rencistów Rzeczypospolitej Polskiej (PER RP) kategorycznie stwierdza, iż orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego w przedmiotowej sprawie łamie zapisy Konstytucji, powoduje, iż miliony emerytów i rencistów straciło zaufanie do Polski jako państwa prawa. Orzeczenie to zaprzecza innemu orzeczeniu sprzed 10 lat w takiej samej sprawie.

Orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego powoduje, iż wśród emerytów niepotrzebnie zaostrzają się podziały między tymi, którzy zyskali na podwyżce kwotowej, a tymi, którzy stracili. PER RP stwierdza, iż najniższe emerytury powinny być w sposób znaczący podnoszone, jednak nie można tego czynić łamiąc prawo i zabierając część świadczeń tym, którym się słusznie one należą.

Obniżyć wynagrodzenia sędziom TK

PER RP kategorycznie protestuje przeciwko językowi uzasadnienia niniejszego orzeczenia. Powoływanie się na kryzys i w związku z tym zgodne z prawem zabieranie najbiedniejszym środków do życia, świadczy o pogardzie, braku szacunku i kompletnego niezrozumienia sytuacji, w jakiej znajdują się miliony emerytów i rencistów w Polsce. Takie uzasadnienie jest niedopuszczalne, gdyż równie dobrze można stwierdzić, iż w związku z kryzysem należy w sposób zdecydowany poobniżać wynagrodzenia tym sędziom TK (w tym Andrzejowi Rzeplińskiemu), którzy podpisali się pod takim uzasadnieniem. Nie do przyjęcia jest uzasadnienie TK, które stwierdza, że rząd może właściwie w dowolny sposób kształtować sposób  i wysokość rewaloryzacji świadczeń emerytalnych i rentowych. Pojęcie kryzysu jest względne, może ten kryzys wynika głównie  z jak najgorszego rządzenia Polakami, może Ci co mogą w dowolny sposób określać wysokość świadczeń sami są winni w dużej mierze zaistniałemu kryzysowi.

Uznanie dla sędziów TK

PER RP pragnie wyrazić swój szacunek i słowa uznania dla tych sędziów TK, którzy nie są dyspozycyjni wobec rządu sprawowanego przez PO i PSL i rozumiejąc, że prawo nie jest dla jednej partii, lecz ma służyć Państwu i Obywatelom, nie zgodzili się z pozostałymi dziewięcioma sędziami TK.  Partia Emerytów Rencistów RP prosi wszystkich zainteresowanych i nie zgadzających się z orzeczeniem TK by na naszej stronie internetowej www.perrp.pl w zakładce forum podawali swoje nazwisko, imię i adres z poparciem wystąpienia naszej partii z odpowiednim wnioskiem do Europejskiego Trybunału  w Strasburgu. Jednocześnie zwracamy się z gorącą prośbą do wszystkich prawników, którzy chcieliby pomóc nam w tej sprawie, jak i innych, o kontakt (kontakt na stronie PER RP).

W imieniu PER RP

Wojciech Kornowski

Napisano przez Czytelnicy GMP opublikowano w kategorii Aktualności

Tagi:

Wasze komentarze (4)

 • zibi
  poniedziałek, 28 sty, 2013, 9:01:19 |

  zapomnieliscie panstwo orencistach ktorzy dostali 75%kwoty 71zl 3 gr. i czesciowo niezdolni do pracy

 • emerytyka
  wtorek, 29 sty, 2013, 22:42:35 |

  Jako emerytowany prawnik wyrażam głęboki szacunek dla tych Sędziów Trybunału Konstytucyjnego, którzy mieli odwagę wyrazić swoje odrębne inne zdanie! Pozostali – niestety – potwierdzają niechlubne określenie, że jest to Trybunał „Prostytucyjny”. Gdy trzeba było – Trybunał poparł rewaloryzację procentową! Ostatnio – gdy rząd przykazał – ten sam Trybunał poparł waloryzacje kwotową! Wstyd i hańba! Czy mogę ten Trybunał zaskarżyć do Strasburga? Będę wdzięczna za rzetelną informację.

 • Gość
  poniedziałek, 2 wrz, 2013, 21:21:36 |

  Moje zdanie jest takie nie gadac a zabrac sie do pracy. Zebrac sie wspolnie wszyscy OSZUKANI, prog.p.JAWOROWICZ i pozostali KAZDY w swojej sprawie jak chociazby DZIALKOWCY, zebrac sie przy parti P E R RP i zaczac dzialac tworzac BARDZO SILNA PARTIE samodzielna a wybory beda wygrane.Jesli bedzie trzeba to pomoge zrealizowac ten plan.Apotrzeba do dzialania wszystkich.Od mlodej MAMY doINWALIDY kto ma pomysl dzialania.W Poznaniu szukajcie p,AUMILERA gdyz jest przewodniczacym w Poznaniu.Zycze powodzenia.DO PRACY RODACY GDYZ KRAJ GINIE.

 • Nostradamus64
  czwartek, 12 lut, 2015, 19:10:35 |

  Emerytów w tym dzikim kraju jest 2 miliony, większość z nich to słabi, chorzy i biedni ludzie. Posiadana wiedza i doświadczenie życiowe właściwie wykorzystane przez mądre władze partii to potęga. Doprowadzenie do zmian w ustawie emerytalnej (składka emerytalna dla pracujących emerytów, składka rentowa), powinno być na początku głównym zadaniem rządzących, a nie kumanie się ze szmeranymi partiami, które już naród doprowadził do stanu wojennego, a wcześniej pod 60 letnią okupację sowietów.

Skomentuj