Berdychowski Volkswagen - Nowy T-Roc WGN Nieruchomości
Redakcja GMP | piątek, 9 sie, 2013 | komentarzy 6

Pływamy na Gliniankach

Tak upalnego lata już dawno nie było. Ostatnie dni z temperaturami powyżej 30 stopni spowodowały, że mieszkańcy Mosiny i okolic wybrali jako jedną z form spędzania wolnego czasu – wypoczynek nad wodą, a konkretnie nad mosińskimi „Gliniankami”.

Kąpiel na Gliniankach

Jeszcze do niedawna wydawało się to niemożliwe, aby w sposób bezpieczny, pod okiem ratownika na tym zbiorniku pływać. A jednak. Przystosowanie tego miejsca jako wykorzystywanego do kąpieli było oczekiwaniem wielu od dawna. Wreszcie się udało. Od 14 lipca 2013 roku  oficjalnie „Glinianki” stały się akwenem służącym  do kąpieli.

glinianki z wieżą widokową - Mosina Pożegowo

glinianki z wieżą widokową – Mosina Pożegowo

Kąpielisko na Gliniankach w Mosinie - jezioro Mosina

Kąpielisko na Gliniankach w Mosinie

Zanim jednak stało się to możliwe, konieczne było przeprowadzenie szeregu prac, które pozwoliły wstępnie zakwalifikować to miejsce jako wykorzystywane do kąpieli. Wykonano bardzo szczegółowy audyt dna, który potwierdził, że nie ma przeciwwskazań do organizacji takiego miejsca właśnie na tym zbiorniku. Badania wody, wykonane przez Wojewódzką Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Poznaniu wykazały, że odpowiada ona wskaźnikom i spełnia warunki niezbędne dla osób kąpiących się. Mając tego typu wiedzę, popartą odpowiednimi dokumentami, rozpoczęły się prace inwestycyjne, trwające kilka tygodni.

W tym czasie m.in. wyrównano teren, poszerzono i przygotowano plażę, postawiono przebieralnię, stworzono warunki do parkowania samochodów. Postawiono także kosze na śmieci, toalety typu toi-toi, a w najbliższym czasie pojawią się także tablice edukacyjne dotyczące ekologicznego stylu życia oraz przyrodniczych skarbów Mikroregionu Wielkopolskiego Parku Narodowego. Niezwykle ważnym elementem organizacji miejsca wykorzystywanego do kąpieli było zapewnienie wypoczywającym  nad wodą bezpieczeństwa, dlatego od 14 lipca, aż do końca sierpnia br. na Gliniankach pracuje tutaj dwóch ratowników, którzy codziennie (od poniedziałku do niedzieli) w godzinach od 11-19.00 są na posterunku.

glinianki - widok z wieży widokowej na Pożegowie

Glinianki – widok z wieży widokowej na Pożegowie

W opinii mieszkańców i gości, którzy przyjeżdżają do Mosiny już nie tylko na położoną naprzeciwko plaży na Gliniankach wieżę widokową, ale po to aby popływać, inicjatywa ta była niezwykle potrzebna i jak pokazuje codzienność – budzi ogromne zainteresowanie.

Podjęte działania w celu uruchomienia zbiornika do kąpieli na Pożegowie były finansowane z budżetu gminy Mosina, a koszt prac przygotowawczych oraz bieżącego funkcjonowania wynosi ponad 50 tysięcy zł. W ramach dofinansowania z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu udało się zaś wykonać przebieralnię oraz tablice edukacyjne.

kąpielisko Glinianki w Mosinie

kąpielisko Glinianki w Mosinie

Poza Gliniankami, w tym samym czasie zafunkcjonowało oficjalnie także drugie miejsce wykorzystywane do kąpieli – nad Jeziorem Jarosławieckim, na terenie WPN. Było to możliwe dzięki inicjatywie trzech gmin należących do Stowarzyszenia Mikroregionu Wielkopolskiego Parku Narodowego: Mosina, Puszczykowo i Komorniki. Tutaj także nad bezpieczeństwem osób kąpiących czuwają ratownicy, został przeprowadzony audyt zbiornika, wykonano badania wody oraz zadbano o infrastrukturę.

Jezioro Jarosławieckie latem

Jezioro Jarosławieckie latem – kąpiel nad jeziorem

Mając takie możliwości wypoczynku nad wodą i wyjątkowo gorące lato nie pozostaje nic, jak tylko wybrać się na Glinianki lub Jezioro Jarosławieckie. (um)

Tą stronę wyszukiwano za pomocą słów:

 • kąpielisko mosina
 • jezioro mosina
 • glinianki mosina
VN:F [1.9.22_1171]
Ocena artykułu: 7.6/10 (Głosujących: 20)
Napisano przez Redakcja GMP opublikowano w kategorii Aktualności

Tagi: ,

Redakcja GMP

Autor: Redakcja Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej.

Wasze komentarze (6)

 • stary mieszkaniec
  piątek, 9 sie, 2013, 19:51:30 |

  A co z regulaminem kąpieliska ? Czy w końcu je poprawiono, a wojewoda zaakceptował poprawiony przez opublikowanie?

  VA:F [1.9.22_1171]
  Popularność: +3 (Głosujących: 3)
 • maksi
  poniedziałek, 25 sie, 2014, 10:21:31 |

  czyste jezioro!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  VA:F [1.9.22_1171]
  Popularność: +3 (Głosujących: 3)
 • pytający
  niedziela, 19 cze, 2016, 14:50:06 |

  A budzyńskie, czyste jezioro, można się tam spokojnie wykąpać?

  VA:F [1.9.22_1171]
  Popularność: +3 (Głosujących: 3)
 • T.
  czwartek, 23 cze, 2016, 18:38:22 |

  Nie polecam za blisko Mosiny

  VA:F [1.9.22_1171]
  Popularność: 0 (Głosujących: 4)
 • Gość
  czwartek, 23 cze, 2016, 18:53:29 |

  Co zauważyć można np. na kanale mosińskim – jeden wielki pływający śmietnik, szkoda, ze nikt się tym jeszcze nie zainteresowal.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Popularność: 0 (Głosujących: 2)
 • Gość
  piątek, 29 lip, 2016, 15:49:56 |

  https://www.gazeta-mosina.pl/2016/woda-w-kapieliskach-glinianki-dymaczewo/

  VA:F [1.9.22_1171]
  Popularność: +1 (Głosujących: 1)

Skomentuj


Ten wpis nie powstałby bez kawy. Jeśli uważasz, że to co robimy jest potrzebne, postaw nam małą czarną. Z przyjemnością i jeszcze większym zapałem opiszemy dla Ciebie coś ciekawego.

Postaw mi kawę na buycoffee.to Gazeta Mosińsko-Puszczykowska - logo