Festiwal dostępności Salon VW Berdychowski Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Teatr na leżakach w Starym Browarze w Poznaniu
Redakcja GMP | sobota, 22 cze, 2013 | komentarzy 5

Ta jaśniejsza strona życia

Jedną z naszych czytelniczek jest pani Wanda Bech – „korespondent wojenny”, której publikacje na temat tajemnic rezydencji hitlerowskiego namiestnika, Arthura Greisera, od lat ukazują się w prasie. Znana ze współpracy z biblioteką i szkołami, do których jest zapraszana na prelekcje dotyczące Greiserówki.

Z wykształcenia ekonomistka, od wielu lat pracuje w handlu zagranicznym. Jednak wykonywany zawód nie ma nic wspólnego z pasją: wojenną historią Polski i pojazdami militarnymi. Na dokładkę pani Wanda jest obdarzona niezwykłym talentem literackim.

 Wanda Bech na spotkaniu w bibliotece miejskiej

Wanda Bech na spotkaniu w bibliotece miejskiej

Od dawna „rękopis” pani Wandy krążył wśród czytelników naszej biblioteki, ciesząc się dużym zainteresowaniem. Dyskusyjny Klub Książki w ramach Tygodnia Bibliotek zorganizował więc spotkanie „60 lat z jajem” – wokół autobiografii pani Bech. Świetnie się bawiliśmy, czytając raz jeszcze wybrane fragmenty, opisujące w sugestywny sposób różne działy z barwnego życia pani Wandy. Obecne cechy charakteryzujące tę osobowość: przedsiębiorczość, zaradność i poczucie humoru ujawniły się już w wieku pięciu lat, gdy mała Wandzia pomysłowo utrudniała życie sąsiadce, Anasi, która zagięła parol na jej ojca. A wszystko zaczęło się od specyficznego miejsca zabaw przedszkolaków: starego cmentarza, gdzie grupce urwisów przewodziła Wandzia, miewająca niecodzienne pomysły i marzenia, jak ten o skarbach ukrytych we wnętrzu grobowców. W liceum panna Wanda wakacje spędzała oczywiście na obozie wojskowym, gdzie doskonaliła zdolności przywódcze oraz musztrę i strzelanie z KBKS-u. W następnych rozdziałach zostaliśmy zabrani w podróż za żelazną kurtynę, na zabawy i bale, które były urozmaiceniem szarych lat PRL-owskiej codzienności, do kurortów i na zloty pojazdów militarnych. Odkrywaliśmy tajemnice Bornego Sulinowa, miasta, którego do niedawna nie było na mapach Polski. Na koniec zapoznaliśmy się z karierą pracowniczą i naukową pani Wandy – tu najbardziej przypadł nam do gustu tytuł jej pracy dyplomowej z ekonomii „Wpływ środowiska pracy na postawy ludzkie na przykładzie ubojni zwierząt w gminnej spółdzielni”.  Pani Wanda jest również autorką „Wiktorii: historii jednego życia”, poświęconej jej matce, oraz opasłej księgi o urokach podróży „Europa i ja”.

Trzymamy kciuki za dalsze losy książek pani Wandy. Jeżeli Willam Wharton, autor bestsellerowych biograficznych powieści, zaczynał swoją karierę od maszynopisów, krążących wśród znajomych, co stoi na przeszkodzie wydania tak udanej i zabawnej prozy, jaką jest „60 lat z jajem”?

Zofia Staniszewska

Wanda Bech

Wanda Bech

Redakcja GMP

Autor: Redakcja Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej.

Wasze komentarze (5)

 • Wanda
  środa, 4 wrz, 2013, 15:23:07 |

  Witam,
  W zamieszczonej publikacji znalazło się zdjęcie budynku, w żadnym stopniu nie związanego z moimi publikacjami. Proszę o usunięcie.
  Wanda Bech

 • środa, 4 wrz, 2013, 16:42:45 |

  Zdjęcie usunięte, przepraszamy Pani Wando za pomyłkę. gmp

 • Znajomix
  wtorek, 22 paź, 2013, 11:58:36 |

  Panią Wandę Bech należy dodać do Panteonu Znanych Osobistości Mosińskich, albo chociaż jakiś pomnik spiżowy na rogu ulic postawić! W uznaniu za zasługi!

 • gabi65
  czwartek, 31 paź, 2013, 17:26:55 |

  Witam z dalekiej Finlandi! Droga Wandziu a za razem kolezanki z Klubu Czytelnika….Prosze o rezerwacje ksiazki „60 lat z jajem” na okres swiat tj-od 17 grudnia. Znajac poczucie humoru ,lekkie pioro i wspaniala polszczyzne z przyjemnoscia przeczytam wspomienia Twoje Wandziu….Pozdrawiam..Ewa

 • Gellert
  piątek, 9 maj, 2014, 11:48:35 |

  Witam „Echo”
  Pozdrowienia z Polski.Widzę,ze opisane powyżej Twoje cechy się nie zmieniły. W dalszym ciągu zaradność,przedsiębiorczośc i najważniejsze humor są Twoją domeną.
  Pozdrawiam B.K.

Skomentuj