Nowy Tiguan Salon VW Berdychowski Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Wiosenny repertuar trendów w Starym Browarze
Redakcja GMP | poniedziałek, 16 wrz, 2013 |

Wizyta delegacji z partnerskiej gminy Seelze

W dniach 30.08.-02.09.2013 r. odwiedziła gminę Mosina 8 – osobowa delegacja z partnerskiej gminy Seelze w Niemczech.

Wizyta delegacji

Zaproszenie Burmistrz Zofii Springer przyjęli: Detlef Schallhorn – Burmistrz Seelze, Gerold Papsch- Przewodniczący Rady, Wilfried Nickel – z-ca Burmistrza i sołtys wsi Lohnde, ks. Norbert Mauerhof z parafii rzymsko-katolickiej w Seelze, Werner Stalke reprezentujący Strzeleckie Bractwo Kurkowe, Alfred Blume – komendant Straży Pożarnej w Seelze oraz radny, a także Andreas Köhler oraz Maria Baumeister z Urzędu Miasta Seelze.

Wizyta delegacji z partnerskiej gminy Seelze

Wizyta delegacji z partnerskiej gminy Seelze

W sobotę 31 sierpnia w godzinach przedpołudniowych odbyło się spotkanie w sali konferencyjnej budynku zaplecza sportowego Stadionu Ośrodka Sportu i Rekreacji w Mosinie przy ul. Konopnickiej. W spotkaniu z gośćmi z gminy Seelze udział wzięli przedstawiciele władz i urzędów mosińskich. Burmistrz Zofia Springer powitała gości, a następnie przedstawiła osoby reprezentujące gminę Mosina. Burmistrz Detlef Schallhorn, również zaprezentował skład delegacji niemieckiej.

Spotkanie rozpoczęto miłym akcentem – przekazaniem przez burmistrza Schallhorna kwoty 500 Euro dla Przedszkola nr 3 Integracyjnego w Mosinie. Środki te zostały zebrane przez Spółdzielnię Socjalną z Seelze, która w maju tego roku wzięła udział w imprezie pod hasłem „Wszyscy siedzimy w jednej łódce dla więcej tolerancji” odbywającej się w Hanowerze. Podczas tego wydarzenia pracownicy spółdzielni sprzedawali własnoręcznie ugotowany bigos. Dyrektor przedszkola Elżbieta Jędrowiak dziękując za ten miły gest powiedziała, że środki te zostaną przeznaczone na zakup sprzętu rehabilitacyjnego dla dzieci.

Głównym przedmiotem sobotniego spotkania było omówienie możliwości rozszerzenia współpracy obu gmin o nowe obszary takie jak: sołectwa, straż pożarna oraz sport. Przedstawiciele duchowieństwa mieli zaś okazję do rozmów na tematy związane z Kościołem.

Uczestnikom spotkania przedstawiono kilka prezentacji. Burmistrz Zofia Springer omówiła prezentację dotyczącą gminy Mosina, która zawierała m.in. informacje dotyczące liczby mieszkańców, rozwoju sołectw, inwestycji oraz atrakcji turystycznych w gminie. Następnie Naczelnik OSP w Mosinie – Michał Kołodziejczak zaprezentował działania Straży Pożarnej na terenie gminy. Również komendant Alfred Blume przybliżył uczestnikom spotkania strukturę oraz zadania realizowane przez strażaków w gminie Seelze. Ostatnią prezentację dotyczącą bazy sportowej na terenie gminy Mosina omówił kierownik OSiR – Waldemar Demuth. Uczestnicy spotkania żywo dyskutowali na temat możliwości rozszerzenia współpracy gmin o nowe obszary. Włodarze obu gmin wyrazili nadzieję, na pomyślną realizację podjętych planów.

Spotkanie zakończyło zwiedzanie budynku OSiR przy ul. Konopnickiej oraz prezentacja stadionu i boiska treningowego. Następnie goście udali się na krótki spacer na trasie, którego znalazła się m.in. Galeria Miejska, Izba Muzealna, Skwer Eleganta oraz Pl. 20 Października.

Po południu delegacja z Seelze odwiedziła „Bocianowo” w Świątnikach. Dzień zakończyła wycieczka na Stary Rynek w Poznaniu.

W niedzielę 1 września przed południem delegacja z Seelze uczestniczyła w wycieczce po gminie Mosina, która rozpoczęła się od wizyty w siedzibie Państwowej oraz Ochotniczej Straży Pożarnej przy ul. Śremskiej oraz pokazu sprzętu ratowniczo-gaśniczego. Następnie goście zwiedzili szkołę przy ul. Krasickiego oraz kompleks boisk sportowych ORLIK. Delegacja z Niemiec miała również okazję zobaczyć rozwój budownictwa mieszkaniowego w Krośnie oraz niedawno uruchomioną w tej wsi pierwszą w gminie siłownię pod gołym niebem. Nowe miejsce przeznaczone do kąpieli na Gliniankach oraz wieża widokowa na Pożegowie wzbudziły duże zainteresowanie gości. Następnie delegacja z Seelze wraz z burmistrz Zofią Springer spotkała się w świetlicy w Czapurach z przewodniczącym Rady Miejskiej w Mosinie – Waldemarem Waligórskim oraz przedstawicielami tamtejszej Rady Sołeckiej. Prowadzone były rozmowy na temat współpracy wsi Czapury oraz wsi Lohnde, której sołtys – Wilfried Nickel już podczas ubiegłorocznej wizyty delegacji z Mosiny w Seelze zadeklarował chęć nawiązania kontaktów z sołectwem z gminy Mosina.

Wizyta delegacji zdjęcie grupowe

Wizyta delegacji zdjęcie grupowe

W godzinach popołudniowych przedstawiciele władz samorządowych naszej gmin  wraz z delegacją z partnerskiej gminy Seelze, duchowieństwem oraz członkami organizacji pozarządowych działających na terenie gminy Mosina złożyli kwiaty w 74. rocznicę wybuchu II Wojny Światowej pod Pomnikiem na Placu 20 Października w Mosinie. Po tej krótkiej uroczystości goście udali się do kościoła parafialnego p.w. Św. Mikołaja, gdzie wzięli udział we Mszy św. dziękczynnej za zebrane plony, a następnie wraz z korowodem przeszli ulicami miasta do parku przy ul. Krotowskiego, gdzie uczestniczyli w obrzędach dożynkowych. Podczas tej uroczystości burmistrz Zofia Springer odznaczyła burmistrza Seelze – Detlefa Schallhorna okolicznościowym medalem autorstwa Witolda Wilhelma, na pamiątkę wieloletniej współpracy obu gmin.

Marlena Chmielewska

Urząd Miejski w Mosinie

wieża widokowa w Mosinie na Pożegowie

wieża widokowa w Mosinie na Pożegowie

Napisano przez Redakcja GMP opublikowano w kategorii Aktualności, Mosina

Tagi: ,

Redakcja GMP

Autor: Redakcja Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej.

Skomentuj