Festiwal dostępności Salon VW Berdychowski Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Teatr na leżakach w Starym Browarze w Poznaniu
Redakcja GMP | wtorek, 2 gru, 2014 |

Historia inteligentnych zegarków

Telefony o bogatej funkcjonalności, komputery mobilne, smartfony, a wreszcie urządzenia mobilne niewielkich rozmiarów, wyposażone w sztuczną inteligencję. Jesteśmy świadkami rozwoju technologicznego, którego integralną częścią są inteligentne zegarki.

Przodkowie dzisiejszych zegarków-gadżetów

Pionierem w zakresie łączenia zegarka z innymi funkcjami była firma Hewlett-Packard, choć popularność w tej branży zyskała jednak marka Casio, która wprowadzała swego czasu na rynek całą masę zegarków wyposażonych w kalkulator. Ale to HP po raz pierwszy skonstruowało takie urządzenie – już w 1977 roku. Zegarek HP-01 był wyposażony w 9 diod LED-owych. Kosztował około 650-850 dolarów. Wyświetlał datę, godzinę, posiadał stoper i funkcję kalkulatora. Jego produkcja zakończyła się po dwóch latach. Stanowi on ważny punkt w historii elektroniki.

Później w ślady HP poszła firma Casio, której zegarki z budzikiem, kalkulatorem, stoperem i minutnikiem zyskiwały przez lata zwolenników. Obecnie są one uważane za relikt przeszłości, zwłaszcza w zestawieniu z nowoczesnymi zegarkami typu iWatch. Inteligentne zegarki są przyszłością rozwoju tej branży innowacji.

Hity targów IFA

Co roku w Berlinie odbywają się prestiżowe targi IFA, czyli właściwie Międzynarodowa Wystawa Radiowa – Internationale FunkAusstellung. W ubiegłym roku, na 53. targach elektroniki i wszelkiego typu sprzętu IT, hitem były inteligentne zegarki. W Niemczech zaprezentowano wówczas 3 nowoczesne produkty:

  • Sony SmartWarch 2,
  • Samsung Galaxy Gear,
  • Qualcomm Toq.

Sony jako pierwsza firma w branży IT skonstruowała iWatch, a w 2013 roku bogatsza w kolejne doświadczenia, udoskonaliła go, wprowadzając na rynek Sony SmartWatch 2 – działający płynnie gadżet. Samsung zaoferował zegarek Galaxy Gear, z procesorem Exynos o taktowanej częstotliwości 800 MHz. Z kolei, producent Qualcomm, firma Toq wyposażyła swój produkt w procesor ARM Cortex M3 200 MHz. Potencjalnie najwyższą wydajność spośród tych trzech propozycji przedstawił Samsung.

Wszystkie inteligentne zegarki przypominają kształtem i wielkością tradycyjne czasomierze. Najmniejszy jest Qualcomm Toq, na drugim miejscu Sony SmartWatch 2, a na trzecim produkt Samsunga. Wielkość ekranu waha się w przedziale od 1,55 cala w Qualcommie do 1,63 cala w Samsung Galaxy Gear. W kategorii rozdzielczość wyświetlacza prowadzi Samsung.

Dla inteligentnych zegarków developerzy, jak i sami twórcy, tworzą specjalne aplikacje, przyczyniające się do zwiększenia ich funkcjonalności. Mogą one pozwalać między innymi na powiązanie i współpracę inteligentnych zegarków ze smartfonami. Zegarek może być dodatkiem do telefonu komórkowego nowej generacji, a może być, tak jak Samsung Galaxy Gear, samoistnym produktem, który nie wymaga sparowania z telefonem. Zegarki Sony i Toq współpracują z dowolnym smartfonem z Androidem 4.0. Ponadto zegarek Toq pracuje nad zwiększeniem kompatybilności urządzenia do telefonów z systemem iOS. Samsung Galaxy Gear można natomiast połączyć jedynie z najnowszym Samsungiem Galaxy Note III, Samsungiem Galaxy S II oraz Note II.

źródło: Tech.Money.pl

zegarek

Napisano przez Redakcja GMP opublikowano w kategorii Aktualności

Tagi:

Redakcja GMP

Autor: Redakcja Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej.

Skomentuj