Rzepecki Mroczkowski - serwis Volkswagen Wiosenne moda - Stary Browar Berdychowski VW - T-Roc
Redakcja GMP | poniedziałek, 28 wrz, 2015 |

Jak oszczędzić kilkaset złotych miesięcznie?

Okres przedwakacyjny i przedświąteczny to dwa najczęstsze momenty, kiedy bierzemy dodatkowe kredyty – na zakupy, wyjazdy, czy żeby po prostu starczyło nam „do pierwszego”. Na szczęście w tym roku czas wyjazdów i urlopów mamy już za sobą. Natomiast za niespełna 3 miesiące znowu będziemy się zastanawiać skąd wziąć dodatkową gotówkę na podarunki pod choinkę. Mamy dla Was dobrą wiadomość – jest jeszcze czas, by się do tego obfitującego w wydatki okresu dobrze przygotować. Wystarczy już teraz odpowiednio zarządzać domowym budżetem, a zyskamy nawet kilkaset złotych miesięcznie. Podpowiadamy jak to zrobić!

Sprawdzone sposoby na zwiększenie oszczędności

Jest kilka obszarów życia, które kosztują nas najwięcej. Warto właśnie tam, w tych najprostszych dziedzinach poszukać źródeł oszczędności

  1. Jedzenie – Po pierwsze, zawsze planujmy zakupy i nie wchodźmy do sklepu „na głodnego” czy bez karteczki z listą rzeczy niezbędnych do kupienia. Po drugie, warto także co tydzień, na przykład w sobotę zastanowić się nad domowym menu na kolejne 7 dni. W ten sposób unikniemy marnowania jedzenia, a także zaoszczędzimy czas, który zazwyczaj spędzamy na szybkie zakupy w sklepie za rogiem, kiedy trzeba skoczyć po brakującą mąkę, sól czy olej. Nie trzeba pewnie wspominać, że często wracamy z takiej krótkiej wycieczki nie tylko z samą mąką czy olejem, ale dodatkowo z czterema batonami lub paczką chipsów na wieczór. Brzmi znajomo?
  2. Ubrania – Kolejny obszar, w którym możemy całkiem sporo zaoszczędzić. Nie chodzi o to, by przestać kupować dzieciom buty potrzebne na zimę, czy nawet ograniczyć sobie tą wielką przyjemność jaką są zakupy. Warto natomiast pamiętać o paru prostych zasadach, które nie wpływają korzystnie na nasz domowy budżet. Na przykład promocje – kiedy widzimy wielki napis „Sale” na witrynie sklepowej, zazwyczaj przyspieszamy kroku, żeby tylko przypadkiem nikt nam nie sprzątnął sprzed nosa jakiejś fajnej przecenionej bluzeczki. Cały problem polega na tym, że zbyt często kupujemy pod wpływem emocji – i wracamy do domu z wielką siatką ciuchów, których i tak później w większości nie nosimy. Dlatego uwaga na przeceny! Czasami rzeczywiście można wybrać coś wartościowego w okazyjnej cenie, ale najczęściej niestety kupujemy za dużo.
  3. Rozrywka – Bilety do kina, teatru, wyjścia na pizzę czy imprezę, a nawet zakupy gier czy książek – wszystko to słono kosztuje. Warto przeprowadzić eksperyment i sprawdzić ile mniej wydamy miesięcznie, jeśli świadomie zaplanujemy rozrywkę w tym miesiącu. Kino da się przecież zastąpić filmem u znajomych z przekąską w postaci pop-cornu zrobionego samodzielnie. Gazety, czasopisma i książki warto kupować wspólnie z przyjaciółmi i wymieniać się nimi, albo zdecydować się na wersje online – zazwyczaj tańsze. Dobrze jest też przejrzeć rozkład imprez w naszym mieście i zaplanować wyjścia na darmowe koncerty. Wiele osób nawet nie zdaje sobie sprawy ile mogliby zaoszczędzić na tak błahych rzeczach jak rozrywka. Dajmy na to – nawet na kuponach Totolotka, które namiętnie kupujemy od lat i skreślamy wciąż tą samą „szóstkę”, nie zwracając uwagi na fakt, że dzisiaj w ofercie jest wiele więcej gier niż słynny „Totolotek”. Warto chociażby zrobić porównanie różnych gier Lotto – i wyjdzie nam czarno na białym, że mniej wydamy grając w Mini Lotto czy Multi Multi, a nasze szanse na wygranie pieniędzy jeszcze wzrosną!
  4. Nauka i szkolenia – tu także mamy ogromne pole do popisu. Po pierwsze, warto dopytać się w miejscu pracy, czy nie ma przypadkiem możliwości otrzymania dofinansowania naszych studiów podyplomowych czy szkoleń. Jeśli natomiast nie zależny nam na papierku uczelni, wiedzę można dziś zdobyć właściwie wszędzie i to zupełnie za darmo. Wystarczy nam do tego… Internet. Kursy językowe za darmo, szkolenia przez Skype czy wykłady na YouTube – wszystko to tylko na nas czeka w sieci. Jeśli natomiast potrzebujecie korepetycji dla Waszego dziecka – dobrze jest „zatrudnić” jakąś lubiącą dzieci studentkę. Pamiętajmy, że aby pomagać w lekcjom na poziomie szkoły podstawowej czy gimnazjum nie trzeba mieć wcale doktoratu z danej dziedziny. Często dobre podejście i umiejętność przekazania wiedzy są o wiele bardziej istotne niż zdobyte dyplomy i tytuły.
  5. Wydatki sezonowe – Na przykład prezenty – takie z okazji Świąt czy urodzin… Wiadomo, że można zaplanować je o wiele wcześniej, dzięki czemu wydamy mniej niż gdybyśmy mieli w stresie szukać prezentu dla męża dzień przed jego urodzinami. Warto pomyśleć o tym już teraz i przejrzeć kalendarz. Kiedy czeka nas kolejne wyjście na imieniny, ślub czy chrzest? Cicho podpowiadamy, że każdy z nas ma w kalendarzu datę 24 grudnia, która wiąże się z gorączką zakupów właśnie. A gdyby tak mieć ją z głowy wcześniej?

sposoby na zwiększenie oszczędności

Napisano przez Redakcja GMP opublikowano w kategorii Aktualności

Tagi:

Redakcja GMP

Autor: Redakcja Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej.

Skomentuj