Festiwal dostępności Salon VW Berdychowski Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Teatr na leżakach w Starym Browarze w Poznaniu
Redakcja GMP | poniedziałek, 4 maj, 2015 |

Pogoda na lato 2015

Nie od dziś wiadomo, że im dalszy horyzont czasowy prognoz pogody, tym mają one mniejszą sprawdzalność. Dlatego też nie omawiają one pogody szczegółowo, lecz bardzo ogólnie.Nie dowiemy się z nich czy będzie padać deszcz i jakiej temperatury powinniśmy oczekiwać, dajmy na to 1 lipca, lecz poznamy ogólną tendencje sezonowe dla temperatury i sumy opadów. Pamiętajmy jednak, że prognozy sezonowe mają charakter orientacyjny, dlatego nie są dokładne.

Maj 2015

Prognozy wskazują na kapryśną pogodę w maju. Nie można wykluczyć, że będzie on najchłodniejszy od 5 lat. Będą okresy bardzo ciepłe, z temperaturami nawet przekraczającymi w cieniu 25 stopni, ale zdarzą się także zimne, a nawet bardzo zimne. Szczególnie groźne mogą się okazać nocne i poranne przymrozki.

Za częste i znaczne wahania temperatury, nawet z dnia na dzień, będą odpowiadać mokre układy niskiego ciśnienia. Znaczna część z nich docierać będzie nad Polskę od południa. Niże znad Włoch lub Bałkanów charakteryzują się olbrzymimi sumami opadów, które zdolne są do powodowania podtopień i powodzi.

Za ich sprawą z dnia na dzień temperatura może się obniżać nawet o 15-20 stopni. Duży kontrast termiczny może mieć również miejsce między skrajnie położonymi regionami naszego kraju.

Maj będzie najprawdopodobniej mokrym miesiącem, szczególnie w południowych regionach kraju. Im bliżej obszarów górzystych, tym sumy opadów bardziej będą przekraczać normę wieloletnią. Im dalej ku morzu i mazurskim jeziorom, tym sumy opadów będą mniejsze, ale nie powinny spadać poniżej normy.

Nadmiar opadów i duże wahania temperatur, ze szczególnym wskazaniem na przymrozki, to niekorzystne wiadomości dla rolników i ogrodników, bowiem proces wegetacji upraw może być opóźniany.

Czerwiec 2015

Znacznie korzystniejsze są prognozy na czerwiec, które wieszczą o wiele wyższe temperatury niż przed rokiem. Jednocześnie spodziewamy się wcześniejszego sezonu na gwałtowne burze. O tym że lato będzie wyjątkowo mokre wspominałem już dawno temu – MOKRE I CIEPŁE.

Lipiec 2015

Czy lipiec będzie równie gorący i słoneczny, co ubiegłoroczny? Wszystko na to wskazuje. Większość modeli prognozuje średnie temperatury powietrza powyżej normy wieloletniej. Jednak na szczegółowe prognozy będziemy jeszcze musieli trochę poczekać.

Napisano przez Redakcja GMP opublikowano w kategorii Aktualności

Tagi:

Redakcja GMP

Autor: Redakcja Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej.

Skomentuj