Festiwal dostępności Salon VW Berdychowski Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Kowbojski modowy piknik w Starym Browarze w Poznaniu
Jacek Sobota | sobota, 6 cze, 2015 |

Prognoza pogody od czerwca do grudnia 2015

Nie od dziś wiadomo, że im dalszy horyzont czasowy prognoz pogody, tym mają one mniejszą sprawdzalność. Dlatego też nie omawiają one pogody szczegółowo, lecz bardzo ogólnie.

Większości z nas wystarczy jednak ogólne stwierdzenie, lato będzie takie albo takie.

Prognoza pogody 2015

Prognozy te wzbogaciłem najnowszymi danymi nt. korelacji w obserwacjach odchyleń od normy temperatury wód Atlantyku, wpływie anomalii El Niño (już nieraz wyjaśniałem co to znaczy) na ziemski klimat, tendencji rozwoju sytuacji atmosferycznej względem miesięcy i lat minionych, a także anomalii pogodowych.

Czerwiec

Po najchłodniejszym maju od co najmniej 5 lat, prognozy na czerwiec są znacznie korzystniejsze. Co więcej, tegoroczny czerwiec ma być cieplejszy niż ubiegłoroczny, który nas zbytnio nie rozpieszczał. Średnia temperatura powietrza będzie przekraczać normę, ale nie będzie to anomalia znaczna, więc nie ma szans, aby czerwiec zapisał się wśród najcieplejszych.

Czeka nas kilka naprawdę gorących okresów, ale będą one przeplatane ochłodzeniami i to miejscami znacznymi. Poprzedzać je będą burze, które mogą być gwałtowne. Ochłodzenia będą przynosić opady deszczu, ale nie oznacza to, że czerwiec będzie mokry, a wręcz przeciwnie. Padać będzie słabo i jedynie przelotnie.

lato 2015 prognoza

Lipiec

Czy lipiec będzie równie gorący i słoneczny, co ubiegłoroczny? Wszystko na to wskazuje. Większość modeli prognozuje średnie temperatury powietrza powyżej normy wieloletniej. Możemy więc liczyć na dłuższe okresy gorącej, a nawet upalnej pogody.

Nadal będzie sucho, szczególnie w województwach zachodnich i północnych, czyli tam, gdzie niedostatek opadów panuje już od wiosny. Więcej deszczu spadnie na południu kraju, zwłaszcza w górach. Nie można wykluczyć, że będzie tam przynajmniej nieco bardziej wilgotno niż zwykle.

Sierpień

To będzie prawdopodobnie najgorętszy miesiąc wakacji. Temperatury będą znacząco przekraczać normę wieloletnią. Utrzyma się również dominacja suchej aury, którą jednak od czasu do czasu będą przerywać gwałtowne burze z ulewami, gradem i porywistym wiatrem.

Sierpień ma sporą szansę zapisać się jako najgorętszy przynajmniej od 13 lat. Jako, że w przeciwieństwie do lipca, w sierpniu nie notowano jeszcze średniej miesięcznej przekraczającej 3 stopnie powyżej normy wieloletniej, to tego typu anomalia może się zdarzyć już w tym sezonie.

prognoza na lato 2015

Wrzesień

Wczesna jesień nie przyniesie od razu ochłodzenia, ale nie będzie też zbyt gorąco. Wrzesień powinien się zapisać w normie temperaturowej. Będzie natomiast więcej i częściej padać. Jednak będzie to musztarda po obiedzie, bo stanie się to już po żniwach.

Październik

Przyzwyczailiśmy się do wyjątkowo ciepłych, słonecznych i suchych okresów złotej jesieni. Tegoroczna będzie bardzo podobna, co powinno nas wszystkich ucieszyć. Tym samym szaruga opóźni się i oby jak najbardziej.

Listopad

Nic nie wskazuje, aby miał być zimny i śnieżny, a wręcz przeciwnie. Z prognoz wynika, że będzie stanowić kontynuację ciepłego października, z tym wyjątkiem, że będzie nieco częściej padać, zwłaszcza na północy kraju. Nie obejdzie się też bez porywistego wiatru.

Grudzień

Czyżby trzecia z rzędu łagodna zima? A może zdecydowanie najcieplejsza spośród nich? Na chwilę obecną prognozy są pomyślne dla tych, którzy lubią początek zimy w ciepłym wydaniu. Jednak wysokie temperatury przypłacimy częstymi opadami i silniejszym wiatrem. Na bardziej szczegółowe prognozy na porę zimową będziemy jeszcze musieli poczekać.

Udanych wakacji

Napisano przez Jacek Sobota opublikowano w kategorii Felieton

Tagi:

Jacek Sobota

Kapitan żeglugi wielkiej zawsze "pochłonięty" morzem i wszystkim co z tym związane. Autor wielu publikacji związanych z polską żeglugą morską oraz ekspert w dziedzinie prognozowania pogody.

Skomentuj