Redakcja GMP | wtorek, 2 Cze, 2015 | komentarzy 14

Poznaniacy są oburzeni

Zachęcamy czytelników gazety do wyrażenia opinii na temat decyzji prezydenta Poznania p. Jaśkowiaka. Prezydent nie zgodził się na ustawienie pomnika Najświętszego Serca Pana Jezusa w Poznaniu, o co od lat zabiegają poznaniacy.

Przypomnieć należy, że pomnik zniszczyli Niemcy i od tego czasu Poznań walczy o przywrócenie należnej czci Chrystusowi poprzez postawienie pomnika w tym samym miejscu, gdzie stał przed laty. Padają głosy, że prezydent Poznania wpisuje się tą decyzją w działania okupanta…

Poznaniacy są oburzeni

Poznaniacy są oburzeni

Pomnik Najświętszego Serca Pana Jezusa w Poznaniu (nazywany także pomnikiem Wdzięczności lub pomnikiem Chrystusa Króla) – istniejący w latach 1932-1939 był wotum za odzyskaną niepodległość przez Polskę.
W 1927 roku Komitet Budowy Pomnika zlecił wykonanie projektu Lucjanowi Michałowskiemu. Po długich sporach, usytuowano pomnik w obrębie Dzielnicy Cesarskiej, w miejscu zburzonego w 1919 Pomnika Bismarcka, w rejonie obecnego Pomnika Poznańskiego Czerwca 1956 (plac Mickiewicza). 23 stycznia 1930 roku uzyskano pozwolenie na budowę i przystąpiono do prac budowlanych. Pomnik uroczyście odsłonięto 30 października 1932 r. W uroczystościach wzięli udział liczni poznaniacy, pod przewodnictwem kardynała Augusta Hlonda. Wzniesiony został ze składek społecznych.

Koncepcja odbudowy

W dniu 3 lutego 2012 roku zawiązał się w Poznaniu Społeczny Komitet Odbudowy Pomnika Wdzięczności, na czele z prof. Stanisławem Mikołajczakiem. Komitet chce, by Pomnik, odtwarzany ze składek społecznych, stanął ponownie w Poznaniu najpóźniej do 2018 roku, w setną rocznicę odzyskania niepodległości.
Ponieważ jego pierwotne miejsce jest zajęte przez dwa inne pomniki, komitet proponuje usytuowanie pomnika wzdłuż ulicy Jana Pawła II.

VN:F [1.9.22_1171]
Ocena artykułu: 9.2/10 (Głosujących: 17)
Poznaniacy są oburzeni, 9.2 out of 10 based on 17 ratings

Redakcja GMP

Autor: Redakcja Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej.

Komentarze (14)

  • ZZ
    wtorek, 2 Cze, 2015, 19:09:53 |

    Nie poznaniacy są oburzeni, tylko grupa fanatyków, którzy nie rozumieją, że miejsca na tego typu pomniki w XXI wieku po prostu nie ma. Proponuję przywieźć na Pl. Mickiewicza niezbędne materiały budowlane, z tą godną pożałowania figurą i dokonać odpowiedniej samowoli budowlanej. Następnie niech rzesze tych fanatyków pilnują tego tworu ludzkiej wyobraźni dzień i noc, jak swego czasu krzyża na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie.

    VA:F [1.9.22_1171]
    Popularność: -2 (Głosujących: 6)
  • Muniek
    wtorek, 2 Cze, 2015, 20:30:42 |

    Podaj choć jeden sensowny argument czym różni się wiek XXI od XX aby takie sakralne budowle nie mogły istnieć w przestrzeni publicznej.

    VA:F [1.9.22_1171]
    Popularność: +3 (Głosujących: 5)
  • zz
    wtorek, 2 Cze, 2015, 21:37:01 |

    ma rację, nie czas na pomniki!!!!!!!!
    są ważniejsze potrzeby!!!!!!, to nie PRL/

    VA:F [1.9.22_1171]
    Popularność: -2 (Głosujących: 4)
  • kaśka
    wtorek, 2 Cze, 2015, 22:02:45 |

    i całe szczęście się nie zgodził, brawo!

    VA:F [1.9.22_1171]
    Popularność: -3 (Głosujących: 3)
  • Muniek
    wtorek, 2 Cze, 2015, 22:26:44 |

    @ ZZ “”” Proponujesz ” przywieźć na Pl. Mickiewicza niezbędne materiały budowlane, z tą godną pożałowania figurą i dokonać odpowiedniej samowoli budowlanej. Następnie niech rzesze tych fanatyków pilnują tego tworu” Może sprawdzisz o jakim fanatyzmie i samowoli mówisz:
    http://niezalezna.pl/41959-tecza-wciaz-na-pl-zbawiciela
    @ zz ”’ Pomnik budowany ze składek społecznych
    W jaki sposób można się włączyć w dzieło odbudowy pomnika?
    Można się zapisać do naszego Komitetu, który ma swoją stronę internetową. Istnieje także możliwość zasilenia funduszu na rzecz odbudowy pomnika. Chcemy bowiem, aby monument powstał z datków społecznych. Bardzo więc prosimy o wsparcie wszystkich chętnych.
    za; http://tiny.pl/gqw3k

    VA:F [1.9.22_1171]
    Popularność: +3 (Głosujących: 5)
  • Andrzej
    środa, 3 Cze, 2015, 10:53:19 |

    Popieram inicjatywę, niech niewierzący Boga zajmą się swoją godną litości filozofią i nie narzucają katolikom swoich poglądów.
    Prawdziwe szczęście znajdujemy w Bogu, dopóki o tym człowiek nie wie – miota się i złości.

    VA:F [1.9.22_1171]
    Popularność: +4 (Głosujących: 6)
  • stary mieszkaniec
    środa, 3 Cze, 2015, 11:56:57 |

    @ kaśka ””A co z uchwałą Rady miasta
    http://bip.poznan.pl/bip/uchwaly/kadencja-2010-2014,8/xlii-662-vi-2012-z-dnia-2012-12-18,45315/
    Chyba nie wszyscy wiedzą o co w tym wszystkim chodzi a są przeciwni :
    http://www.radiomaryja.pl/multimedia/prezydent-poznania-przeciwny-postawieniu-figury-chrystusa/

    VA:F [1.9.22_1171]
    Popularność: +4 (Głosujących: 4)
  • kuźwa
    środa, 3 Cze, 2015, 12:25:33 |

    Nawet jp2 był przeciw pomnikomanii, i jak to się dla niego skończyło???. Czy niby wierzący nie rozumują?, są ludzie biedni, opuszczeni….papież Franciszek o Nich nie zapomina!!!!!!( tam należy przeznaczyć kasę)

    VA:F [1.9.22_1171]
    Popularność: -2 (Głosujących: 4)
  • stary mieszkaniec
    środa, 3 Cze, 2015, 16:50:30 |

    Gdzież Ty to słyszał? Posłuchaj 45` – 56`
    https://www.youtube.com/watch?v=rW1-YNWnwfU

    VA:F [1.9.22_1171]
    Popularność: +5 (Głosujących: 5)
  • racja
    środa, 3 Cze, 2015, 18:44:57 |

    JP2 przeciw pomnikom stawianym Jemu!!!!!!

    VA:F [1.9.22_1171]
    Popularność: +3 (Głosujących: 3)
  • stary mieszkaniec
    czwartek, 4 Cze, 2015, 12:43:45 |

    Natalia Tułasiewicz ( bł )
    „W pobliżu zamku Chrystus, Król Wolności,
    Stał na cokole w spiżowej zadumie,
    A Boże serce grzało Mu złotem.
    Klękali przed nim ludzie sercem prości.
    Każdy modlitwą dziękuje jak umie. […]

    Kiedy się przebudzono jednego poranka,
    Gromem padła wieść o klęsce nowej:
    Oto w nocy ciemnościach brutalnie wydarto
    Boskie serce z piersi Chrystusowej.

    Znalazł wdzięczną gościnę w każdym polskim sercu.
    Ten, który nie miał domu, gdzie by głowę skłonił
    Pochyla się w swej drodze nad każdą niemocą…
    Łzy i rozpacz spętanych do serca przytula
    cicho broni wątpiących przed duchową nocą.

    Baczcie! Szarość kamieni zielenią obrasta.
    Hosanna! Chrystus wraca do swojego miasta!
    (Święto Chrystusa Króla – 29/30.10.1939)

    http://www.lednica2000.pl/tag/lednica-2015/

    VA:F [1.9.22_1171]
    Popularność: +4 (Głosujących: 4)
  • Andrzej
    czwartek, 4 Cze, 2015, 12:47:00 |

    Przepiękny wiersz, dziękuję…

    VA:F [1.9.22_1171]
    Popularność: +4 (Głosujących: 4)
  • krystyna
    czwartek, 4 Cze, 2015, 13:37:08 |

    Prezydent Jaśkowiak i poznańscy urzędnicy byli przeciwni nieodpowiedzialnej próbie ustawienia ponad 5m figury bez złożenia wymaganych dokumentów, bez wskazania jak będzie zabezpieczona przed wywróceniem, bez prawidłowo przygotowanego cokołu. Czyli byli przeciwni nieudolności i nieodpowiedzialności Komitetu Organizującego całą akcję. To istotna różnica!!!

    VA:F [1.9.22_1171]
    Popularność: +1 (Głosujących: 5)
  • Anonim
    czwartek, 4 Cze, 2015, 15:03:48 |

    Jak się czegoś nie chce powód zawsze się znajdzie szczególnie jak o tym pisze “g wybiórcza”

    VA:F [1.9.22_1171]
    Popularność: +3 (Głosujących: 5)