Rzepecki Mroczkowski - serwis Volkswagen Wiosenne moda - Stary Browar Berdychowski VW - T-Roc

Roksana Węgiel gwiazdą wieczoru na Dniach Czempinia – szczegółowy harmonogram wydarzeń

Już niebawem odbędą się Dni Czempinia, czyli coroczne świętowanie gminy Czempiń. Tegoroczne wydarzenie odbędzie się w dniach 1-4 czerwca. Organizatorzy przygotowali wiele atrakcji, które będą dostępne dla wszystkich uczestników.

Czempiń - widok od strony parku

Dni Puszczykowa 2023. Wystąpią Eleni i Anna Rusowicz

Obchody Dni Puszczykowa odbędą się w dniach 16-18 czerwca 2023 roku. Będą to wyjątkowe wydarzenia dla mieszkańców i turystów odwiedzających nasze urocze miasteczko. Na scenie nie zabraknie gwiazd wielkiego formatu.

Dni Puszczykowa 2023 - Eleni i Ania Rusowicz

Nie oglądajmy się na patos, który przykrywa nam prawdę

„Książka ta powstała, ponieważ prędzej czy później powstać musiała”. Takim słowem wstępu rozpoczyna swoją kolejną, trzecią już publikację historyczną Wojciech Czeski. Jest ona wynikiem kilkuletnich badań i przemyśleń, z których ułamkiem mogli się już zapoznać w ostatnich latach nasi Czytelnicy. „Polska powstająca” zamyka tryptyk, przedstawiający nieopisane dotąd wydarzenia, które miały miejsce w naszym regionie podczas Wiosny Ludów.

„Zapominając o naszych przodkach, żyjemy w stanie nieważkości” – rozmowa z Reginą Zajączek i Bogdanem Anioła

Szuflady pełne archiwów i bezcenne zbiory zdjęć. Do tego przywiązanie do swojej małej ojczyzny, czyli Rogalinka. W ten sposób Regina Zajączek i Bogdan Anioła – autorzy „Kroniki Rogalinka” i „Nasze matki i ojcowie. Żyli tutaj przed nami” – określają swoją inspirację do napisania dwóch książek opisujących dzieje wioski.

„Nasze matki i ojcowie. Żyli tutaj przed nami” - okładka książki Reginy Zajączek i Bogdana Anioła

„Wszyscy chcemy żyć pełnią życia” – czyli działania Teatru bez Kurtyny w Mosinie

Teatr Bez Kurtyny powstał z indywidualnych poszukiwań grupy ludzi i stał się ich wspólną pasją. Zarówno dla nich, jak i dla widzów pozwala być odskocznią od zwariowanej codzienności. Po premierze spektaklu „Smok” spotkałam się z częścią zespołu, aby porozmawiać o jego początkach, działaniach i planach na przyszłość. Byłam ciekawa ludzi, którzy podjęli tak wspaniałą inicjatywę, którzy z radością, z potrzeby serca, w wolnym czasie tworzą teatr w Mosinie.

Spektakl "Smok", Teatr Bez Kurtyny.

Koncert Noworoczny za nami: świetny występ Terrazzino okraszony politycznym akcentem

W niedzielę, 15 stycznia, w hali widowiskowo-sportowej OSiR przy ulicy Krasickiego w Mosinie odbył się koncert noworoczny. Gwiazdą wieczoru był włoski tancerz i piosenkarz, Stefano Terrazzino. Wydarzenie poprzedzone było jednak sporym zgrzytem natury politycznej, kiedy to na scenę został zaproszony poseł Bartłomiej Wróblewski, którego zebrana publiczność powitała buczeniem i słowami dezaprobaty.

Koncert Noworoczny Samorządu Gminy Mosina - 15 stycznia 2023 r.

Świąteczne klasyki ponownie na mosińskim rynku [FOTORELACJA]

Był barszczyk, ciepła herbata, ale przede wszystkim dużo dobrej energii i świątecznego klimatu – tak w dużym skrócie można podsumować niedzielne, późne popołudnie na mosińskim rynku, gdzie ponownie zawitały garbusy i inne klasyczne auta, przystrojone w kolorowe lampki.

Świąteczne Klasyki na mosińskim rynku - 18 grudnia 2022 r.

Rękodzieło na święta – zrób sam lub kup coś wyjątkowego!

Od kilku lat w temacie prezentów i upominków, szczególnie dla osób bliskich i tych, “którzy już wszystko mają”, króluje rękodzieło. Zrobienie czegoś samemu to niesamowita satysfakcja, o czym przekonuje ArtZagroda. Weronika z Galerii Zazielenieni przekonuje, że drobiazg gotowy, ale stworzony z miłością, to równie cenny podarek. Od serca.

W ArtZagrodzie można kupić wiele zestawów do samodzielnego zrobienia w domu.

Do Baranówka znów zawita święty Mikołaj!

Jak co roku, od lat, Fundacja Stworzenia Pana Smolenia zaprasza do Baranówka na wielkie powitanie zaprzęgu świętego Mikołaja! W tym roku zimowe święto rozpocznie się w sobotę, 3 grudnia, od godziny 12.

Mikołajki w Fundacji Pana Smolenia

Muzyczny raut w Mosińskim Ośrodku Kultury już w TĘ sobotę!

W najbliższą SOBOTĘ 22.10 o godzinie 19.00 odbędzie się wyjątkowy koncert Poznańskiego Chóru Projektowego w Mosińskim Ośrodku Kultury. Zabrzmią najpiękniejsze hity 20-lecia międzywojennego jak np. „Ach jak przyjemnie” „Sex appeal”.

Koncert Poznańskiego Chóru Projektowego w Mosińskim Ośrodku Kultury

Elegant z Mosiny. Legendarne określenie z potencjałem na promocję miasta

Wizerunek miasta jest istotnym elementem lokalnej polityki. Świadome i konsekwentne jego budowanie pozwala na zwiększenie konkurencyjności, przyciąganie inwestorów, turystów, daje zadowolenie mieszkańcom. Jednym ze sposobów na promocję miasta jest dobrze znany, także poza naszym regionem, Elegant. Dowiódł tego Roman Czeski, która od wielu lat, także na łamach gazety, tworzy legendę tej niezwykłej postaci. Temat Eleganta poruszyła Telewizja Polska, rozmawiając w programie o pozytywnej roli tej legendy między innymi z Andrzejem Kasprzykiem.

Elegant w Mosinie

Zygmunt Pniewski – naukowiec czy artysta? Książka i wystawa w Galerii Sztuki

W mosińskiej Galerii Sztuki przy Niezłomnych otwarto wystawę: „Amazonia – wyprawa życia Zygmunta Pniewskiego z Arkadym Fiedlerem”. Dla naszej redakcji to wydarzenie wyjątkowe, z racji wydania z tej okazji książki Marty Mrowińskiej z artykułami o Zygmuncie Pniewskim, które częściowo były publikowane na naszych łamach.

Zygmunt Pniewski - książka

Przez Krosna ku Mosinie (Pradzieje Mosiny i okolic cz. 7)

Tym razem zastanowimy się nad tym, jaka wiedza na temat przeszłości zawarta jest w nazwach Krosna i Krosinka. Czy o nadaniu tym osadom tak brzmiących nazw zdecydowała profesja, którą zajmowali się dawniej ich mieszkańcy, czy też zdecydowały o tym względy natury topograficznej? Czy profesją tą mogło być tkactwo i z uwagi na podstawowe narzędzie służące do tkania zwane krosnem, tak przyjęło się je nazywać? Kiedy znajdziemy już odpowiedzi na te pytania, wrócimy na koniec do Mosiny, z której to rozpoczęliśmy naszą wyprawę.

Krosno z lotu ptaka

Ruda z Dymaczewa (Pradzieje Mosiny i okolic cz. 6)

Droga powrotna ze Stęszewa do Mosiny wiedzie przez Dymaczewo i Krosinko. Obie nazwy tych miejscowości nie mówią nam dziś za wiele o sobie, gdyż obecnie nic w Dymaczewie się nie dymi, a w Krosinku i Krośnie nikt nie tka na krosnach. Takie są pierwsze skojarzenia co do ich znaczenia. Przekonajmy się, na ile są one słuszne. Jako pierwsze po drodze mijamy Dymaczewo i nim właśnie zajmiemy się w tym numerze.

Podmokłe łąki w Dymaczewie.

Historia mosińskiej Cegielni. Trwa wystawa w Galerii Sztuki

W 1886 roku powstały Zakłady Ceramiczne Maksymiliana Perkiewicza. Z małej fabryki przekształciły się w prężny zakład, zatrudniający w 1906 roku ponad 400 pracowników. Materiały z cegielni cieszyły się dużym zainteresowaniem nie tylko w regionie, ale i w Europie. Pozostałościami po zakładach są dziś cieszące się popularnością wśród mieszkańców i odwiedzających nasz region turystów: Glinianki oraz Mosińska Kolej Drezynowa.

Zakłady Ceramiczne Maksymiliana Perkiewicza

Stęszew też ma znaczenie (Pradzieje Mosiny i okolic cz. 5)

Zanim ruszymy do Stęszewa, w poszukiwaniu jego znaczenia, zatrzymajmy się chwilę w miejscowości Górka, na mostku, pod którym przepływa obecnie strumyk zwany Trzebawką. Całkiem niedawno strumyk ten nazywał się Stobnicą i wypływał z Jeziora Góreckiego, zaś Trzebawka stanowiła jego dopływ.

Stęszew i okolice.. Fragment Mapy Wielkopolski wydana przez Edwarda Raczyńskiego

W Puszczykowie kultura zeszła pod strzechy

W Puszczykowie hasło Miasto-Ogród jest wciąż żywe. „Pamiętajcie o ogrodach, czyli kultura schodzi pod strzechy”, to cykl wydarzeń, który rozpoczął się 1 maja koncertem polskich i ukraińskich artystów, później wspomnieniami o pisarzu Andrzeju Falkiewiczu, a zakończył wystawą w ogrodzie Zbigniewa Cichockiego.

W Puszczykowie pamiętają o ogrodach

W przyszły weekend odbędzie się ostatnie spotkanie z cyklu „Pamiętajcie o ogrodach, czyli kultura schodzi pod strzechy”. W czerwcu można było posłuchać wspomnień o Andrzeju Falkiewiczu i koncertu uczniów Szkoły Muzycznej I i II stopnia.