nowy id.3 elektryczny - salon Berdychowski Projekty mistrza mody na retrospektywnej wystawie w Starym Browarze w Poznaniu Rzepecki Mroczkowski - serwis Volkswagen
Redakcja GMP | poniedziałek, 28 wrz, 2015 |

Typy wentylacji w domu prywatnym – na co się zdecydować?

W tradycyjnym budownictwie mieszkaniowym wykorzystywana była wentylacja grawitacyjna. Obecnie decydując się na wybudowanie domu energooszczędnego lub pasywnego konieczne staje się zastosowanie wentylacji mechanicznej. Czym oba rodzaje wentylacji domowej różnią się od siebie i na jaki typ się zdecydować?

Konwencjonalna wentylacja grawitacyjna

Wentylacja grawitacyjna w domach mieszkalnych działa sprawnie, jeśli okna nie są idealnie szczelne, a ściany posiadają mostki termiczne i wysoką przenikalność ciepła. Jeśli tak nie jest, wentylacja pomieszczeń może funkcjonować poprawnie po zamontowaniu w szczelnych oknach nawiewników szczelinowych albo przy częstym wietrzeniu pomieszczeń. Nie ma z tym problemu, jeśli temperatura na zewnątrz wynosi co najmniej 15 stopni Celsjusza. Zimą jednak wietrzenie domu i wykorzystywanie nawiewników jest kłopotliwe, a dodatkowo staje się przyczyną utraty wytworzonej energii cieplnej w pomieszczeniach mieszkalnych. Straty ciepła na wentylacji grawitacyjnej w sezonie grzewczym mogą wynosić nawet 50 proc.

Można co prawda zamknąć nawiewniki i nie wietrzyć domu, zatrzymując w nim ciepło, ale wtedy wentylacja grawitacyjna również przestaje działać. Wnętrze domu staje się termosem, w którym nie dochodzi do wymiany powietrza. Domownicy zmuszeni są oddychać nasyconym dwutlenkiem węgla i zanieczyszczeniami takimi jak kurz i brud powietrzem, przez co odczuwają negatywne skutki zdrowotne. To wszystko sprawia, że wentylacja grawitacyjna skutecznie jest wypierana przez wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła.

Wentylacje w domu prywatnym

Wentylacje w domu prywatnym

Na czym polega funkcjonowanie wentylacji z rekuperacją?

Nowoczesne budownictwo mieszkaniowe korzysta ze szczelnych okien i drzwi oraz z materiałów budowlanych, które nie dopuszczają do ucieczki energii cieplnej z wnętrza budynku. Dlatego każdy dom powinien być wyposażony w sprawnie działającą wentylację, która zapewni ciągły dostęp do świeżego powietrza i usuwanie powietrza zanieczyszczonego, zużytego. Wentylacja grawitacyjna może spełniać takie założenia tylko w ściśle określonych warunkach zewnętrznych, gdy temperatura na zewnątrz wynosi poniżej 12 stopni Celsjusza, a okna w domu są rozszczelnione, np. za pomocą nawiewników.

Z tego względu lepiej jest zastosować wentylację mechaniczną z rekuperacją. Dzięki niej do pomieszczeń w trybie ciągłym dostarczane jest świeże powietrze z zewnątrz i odprowadzane powietrze zużyte z wnętrza pomieszczeń. Rekuperator zainstalowany w mechanicznej wentylacji odzyskuje ciepło z powietrza wywiewanego, ocieplając nim powietrze trafiające do domu. Dzięki temu powietrze zewnętrzne jest przefiltrowane – pozbawione wilgoci i zanieczyszczeń bytowych. Nie bez znaczenia przy wyborze wentylacji mechanicznej z rekuperatorem jest to, że przynosi ona znaczne, sięgające nawet 50% oszczędności na ogrzewaniu w sezonie grzewczym.

Napisano przez Redakcja GMP opublikowano w kategorii Aktualności

Redakcja GMP

Autor: Redakcja Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej.

Skomentuj