T-Roc Salon VW Berdychowski Łukasz Grabowski radny w sejmiku woj. wielkopolskiego Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Wielkanoc w Starym Browarze w Poznaniu - złap zająca w apce
Redakcja GMP | piątek, 5 sty, 2018 | komentarzy 9

Pedofile i gwałciciele z Wielkopolski – lista przestępców seksualnych

Do tej pory nie było w Polsce metod, by skutecznie kontrolować sprawców przestępstw na tle seksualnym, gdy już opuszczą więzienie. Dlatego od 1 października 2017 r. ruszył powszechny rejestr sprawców przestępstw na tle seksualnym.

Publikujemy rejestr „najgroźniejszych gwałcicieli i pedofilów” sądownie skazanych za przestępstwa na tle seksualnym z województwa wielkopolskiego. Lista osób będzie aktualizowana.

Uruchomienie rejestru, nazywanego w Ministerstwie Sprawiedliwości rejestrem „najgroźniejszych gwałcicieli i pedofilów” zostało przewidziane w ustawie o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym, uchwalonej 13 maja 2016 r. Ustawa weszła w życie 1 października 2017 r., a publiczne sylwetki sprawców dostępne są od 1 stycznia 2018 r.

Na łamach naszej gazety poruszaliśmy już temat pedofilii – dotyczył on sytuacji księdza skazanego za pedofilię i po odbyciu kary mieszkającego w domu Towarzystwa Chrystusowego w Puszczykowie. Przypominamy artykuł: „Jak można odmówić Bogu?! O pedofilii w Kościele”. Jak podaje fundacja „Nie Lękajcie się” w rejestrze brakuje wielu księży skazanych w Polsce ze pedofilię (w tym księdza Romana B. z Puszczykowa).

O rejestrze

Rejestr składa się z dwóch części: do pierwszej (Rejestr z dostępem ograniczonym) mają dostęp przedstawiciele organów ścigania i wymiaru sprawiedliwości, a także instytucji zajmujących się opieką nad dziećmi. Pojawia się tutaj obowiązek sprawdzania nowo zatrudnionych osób przez dyrektorów szkół czy organizatorów wypoczynku dla dzieci, czy nie figurują w tym rejestrze. Kto tego nie dopełni lub zatrudni osobę, o której wie, że figuruje ona w rejestrze, narazi się na karę aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny nie niższej niż 1000 zł. Druga część rejestru (Rejestr publiczny) jest ogólnodostępna w internecie na stronie Biuletynu Informacji Publicznej Ministerstwa Sprawiedliwości. Znajdą się na niej dane najbardziej groźnych sprawców.

Kto trafia do rejestru?

Spośród sprawców czynów popełnionych przed 1 października 2017 r. do Rejestru publicznego mogą trafić sprawcy zgwałceń popełnionych ze szczególnym okrucieństwem oraz gwałciciele, których ofiarami były dzieci poniżej 15 roku życia. Każdy z tych sprawców, jeśli został skazany przed 1 października 2017 r. ma jednak prawo wystąpić do sądu z wnioskiem o wyłączenie jego danych z Rejestru publicznego.

W przypadku sprawców czynów popełnionych od 1 października 2017 r. do Rejestru publicznego mogą trafić sprawcy zgwałceń popełnionych ze szczególnym okrucieństwem, gwałciciele, których ofiarami były dzieci poniżej 15 roku życia, a dodatkowo także recydywiści – jeśli którekolwiek przestępstwo na tle seksualnym popełnili na szkodę małoletniego (do 18 roku życia) i zostali uprzednio skazani na karę pozbawienia wolności bez warunkowego zawieszenia jej wykonania. Decyzję o umieszczeniu tych sprawców w Rejestrze publicznym sądy będą podejmowały przy orzekaniu wyroków.

Jak korzystać z rejestru?

Rejestr publiczny jest w całości jawny i bezpłatnie dostępny w internecie. Można z niego korzystać bez konieczności rejestrowania się na stronie i logowania. Strona umożliwia wyszukiwanie danych po nazwisku albo nazwie miejscowości.

Aby uzyskać informacje z Rejestru z dostępem ograniczonym, osoby i instytucje uprawnione muszą zarejestrować konto na stronie Rejestru (wypełnić odpowiedni formularz). Muszą też dysponować kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub podpisem potwierdzonym profilem zaufanym ePUAP. Udzielenie informacji z Rejestru jest bezpłatne.

Wgląd do wszystkich danych zgromadzonych w Rejestrze z dostępem ograniczonym mają przedstawiciele organów ścigania i wymiaru sprawiedliwości. Natomiast dyrektorzy szkół, a także np. organizatorzy wypoczynku dla dzieci, mogą dowiedzieć się jedynie, czy osoba, którą chcą przyjąć do pracy, znajduje się w rejestrze. Jeśli tak – nie będą mogli takiej osoby zatrudnić.

Przewidziana została również możliwość sprawdzenia, czy ktoś widnieje w Rejestrze z dostępem ograniczonym przez każdą indywidualną osobę (w tym skazanego). Warunkiem jest zarejestrowanie się na stronie i dysponowanie kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub podpisem potwierdzonym profilem zaufanym ePUAP. W trybie tym można sprawdzić tylko i wyłącznie samego siebie.

Kontrola skazanych i mapa przestępczości

Skazani, których dane trafiają do Rejestru, muszą informować Policję o faktycznym adresie swego pobytu oraz o każdej zmianie tego adresu (ponad trzy dni). Jeśli tego nie zrobią, grozi im areszt, ograniczenie wolności lub grzywna. Komisariaty zostały wyposażone w aplikację, dzięki której informacja o aktualnym miejscu pobytu sprawcy natychmiast trafi do Rejestru.

Ponadto Policja będzie prowadzić na bieżąco uaktualnianą mapę przestępczości na tle seksualnym. Mapa, dostępna dla każdego na stronie internetowej Biuletynu Informacji Publicznej Komendy Głównej Policji, wskazywać będzie miejsca szczególnego zagrożenia tego typu przestępczością.

Bezwzględny zakaz pracy z dziećmi

Należy też podkreślić, że ustawa wprowadza zmianę w Kodeksie karnym, na mocy której środek karny w postaci zakazu wykonywania zawodu lub działalności związanej z wychowaniem, edukacją, leczeniem lub opieką nad małoletnimi, staje się obligatoryjny dla sprawców, którzy popełnili przestępstwo na tle seksualnym na szkodę małoletniego. Dotąd orzeczenie o takim zakazie nie było obligatoryjne, lecz fakultatywne.

Rejestr sprawców przestępstw na tle seksualnym (województwo wielkopolskie):

 

 

(źródło: www.ms.gov.pl; https://rps.ms.gov.pl/pl-PL/Public#/home)

Napisano przez Redakcja GMP opublikowano w kategorii Aktualności

Tagi:

Redakcja GMP

Autor: Redakcja Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej.

Wasze komentarze (9)

 • Jp
  sobota, 6 sty, 2018, 20:12:57 |

  Tacy ludzie nie powinni stąpać po ziemi.

  • Ala
   niedziela, 7 sty, 2018, 11:52:10 |

   Sugerujesz karę s…..i czy tylko powieszenie ?

 • Mili
  sobota, 6 sty, 2018, 20:14:23 |

  Wprowadzony rejestr powinien być opublikowany już wcześniej. Ale jak przysłowie mówi: lepiej późno niż wcale.

 • karol
  poniedziałek, 8 sty, 2018, 14:06:28 |

  Po pierwsze jest osoba z Krosinka, a po drugie szkoda że nie obejmuje księży

 • poniedziałek, 8 sty, 2018, 14:29:03 |

  Dziękujemy za informację, jednak w rejestrze nie widnieje nikt z Krosinka.

  • karol
   poniedziałek, 8 sty, 2018, 16:07:10 |

   Zameldowanie to nie wszystko.

   • poniedziałek, 8 sty, 2018, 16:12:38 |

    Adres zamieszkania osób skazanych za przestępstwa seksualne powinien być aktualny i jest kontrolowany przez organy ścigania. Zdajemy sobie jednak sprawę, że opublikowany przez ministerstwo rejestr jest niepełny.

 • zom
  środa, 10 sty, 2018, 0:40:07 |

  Wszyscy się czepiają 1 księdza a nikt nie publikuje, że według statystyk najwiecej molestowań i obrzydliwości wobec najmłodszych odnotowuje się wśród trenerów sportowych. Temat mniej interesujący?

 • janosik
  niedziela, 5 lip, 2020, 18:54:56 |

  nie ma na liscie ksiezy ze smoszewa i ostrowa wlkp

Skomentuj