Nowy Tiguan Salon VW Berdychowski Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Wiosenny repertuar trendów w Starym Browarze
Redakcja GMP | piątek, 20 gru, 2019 | komentarze 3

Autostrada A2 ma trzy pasy!

Nadszedł dzień, na który od dawna czekało wielu kierowców! Od dzisiaj zwiększa się przepustowość Autostrady A2 na obwodnicy Poznania. Jej rozbudowa trwała od marca tego roku. Zakończyła się szybciej, niż zakładano – 20 grudnia 2019 roku.

Już dzisiaj możemy poruszać się trzema pasami autostradowej obwodnicy Poznani. W sam raz przed świątecznym szczytem komunikacyjnym.

Jak informują kierowcy, poruszający się dzisiaj po autostradzie – już teraz bez przeszkód można korzystać z trzech pasów ruchu w kierunku Warszawy od Komornik do Krzesin.

Zalecamy jednak ostrożność. Do godziny 15 może trwać zbieranie wszystkich znaków, które do tej pory uniemożliwiały wjazd na trzeci pas. Na autostradzie może znajdować się wiele pojazdów i pracowników służb drogowych.

 autostradowa obwodnica Poznania ma trzy pasy - Autostrada Wielkopolska S.A.

autostradowa obwodnica Poznania ma trzy pasy – Autostrada Wielkopolska S.A.

Serdecznie dziękuję mieszkańcom aglomeracji poznańskiej i kierowcom tranzytowym za okazaną cierpliwość i zrozumienie podczas trwającej rozbudowy. Cieszymy się, że z okazji nadchodzących Świąt możemy przekazać użytkownikom wyjątkowy prezent – nową, przejezdną, trzypasmową, obwodnicę Poznania, która jest przykładem wielkopolskiej solidności, profesjonalizmu i wysokiej jakości pracy – powiedział Sebastian Joachimiak, członek Zarządu Autostrady Wielkopolskiej SA.

Prace na obwodnicy Poznania rozpoczęły się 8 miesięcy temu. To pierwsza tego rodzaju inwestycja w Polsce prowadzona „pod ruchem”. Wszystko wskazuje na to, że dzięki wzorowo zaplanowanej i przeprowadzonej rozbudowie, kierowcy już teraz, pół roku przed wyznaczonym terminem, mogą korzystać z przejezdnej trzypasmowej autostradowej obwodnicy Poznania.

 autostradowa obwodnica Poznania ma trzy pasy - Autostrada Wielkopolska S.A.

autostradowa obwodnica Poznania ma trzy pasy – Autostrada Wielkopolska S.A.

Udostępnienie trzeciego pasa A2 kierowcom nie jest równoznaczne z zakończeniem wszystkich prac przy rozbudowie drogi.

W pierwszym półroczu 2020 roku będą kontynuowane roboty poza jezdniami głównymi autostrady, a więc niewywołujące znaczących utrudnień w ruchu. Zakończenie całej rozbudowy autostradowej obwodnicy Poznania planowane jest w czerwcu 2020 roku.

Autostrada A2 - obwodnica Poznania - powiększyła się o trzeci pas drogowy

Autostrada A2 – obwodnica Poznania dzisiaj powiększyła się o trzeci pas drogowy

przygotowanie pod trzeci pas - autostrada A2

budowa trzeciego pasa autostrady A2 (stan na 28 marca 2019)

Koszt całej inwestycji to 202 mln złotych. W całości sfinansowany został przez Autostradę Wielkopolską. Do rozbudowy obwodnicy Poznania ani złotówki nie dołożyli podatnicy, ani też budżet państwa.Prace objęły nie tylko poszerzenie jezdni o trzeci pas ruchu, ale również modernizację nawierzchni i infrastruktury na całym odcinku. Przeprowadzenie tej inwestycji wymagało od wszystkich biorących w niej udział dużego doświadczenia oraz mobilizacji w krótkim czasie ogromnych zasobów sprzętowych i ludzkich. W rozbudowę zaangażowanych było 200 osób, pracujących na trzy zmiany.

Autostrada A2 - obwodnica Poznania - powiększyła się o trzeci pas drogowy

autostradowa obwodnica Poznania powiększyła się o trzeci pas drogowy – kadry z budowy

Zdjęcia z budowy - Autostrada Wielkopolska

Zdjęcia z budowy autostrady A2 – Autostrada Wielkopolska

Zdjęcia z budowy - Autostrada Wielkopolska

Zdjęcia z budowy autostrady A2 – Autostrada Wielkopolska

Jak podaje inwestor nie można wykluczyć, że w przyszłości także inne odcinki Autostrady Wielkopolskiej staną się trzypasmowe.


Autostrada A2 jest głównym międzynarodowym ciągiem komunikacyjnym łączącym wschodnią i zachodnią Polskę. Obwodnicą Poznania przejeżdża dziennie około 65 tysięcy pojazdów, co oznacza, że rocznie korzysta z niej blisko 23 mln kierowców. Koszt rozbudowy 16 km odcinka obwodnicy wynosi 200 mln zł i jest w pełni finansowany przez inwestora rozbudowy, Autostradę Wielkopolską SA. Po raz pierwszy prace zmierzające do poszerzenia autostrady prowadzone są bez zamknięcia drogi, przy zachowaniu dwóch pasów ruchu w każdym kierunku.

źródło, zdjęcia: Autostrada Wielkopolska SA

 autostradowa obwodnica Poznania ma trzy pasy - Autostrada Wielkopolska S.A.

autostradowa obwodnica Poznania ma trzy pasy – Autostrada Wielkopolska S.A.

Napisano przez Redakcja GMP opublikowano w kategorii Aktualności

Tagi: , , , , ,

Redakcja GMP

Autor: Redakcja Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej.

Wasze komentarze (3)

 • Jp
  piątek, 20 gru, 2019, 11:49:26 |

  W koncu jest nadzieja na szybszy przejazd.

  • Lucek
   piątek, 20 gru, 2019, 11:52:42 |

   Jedyne co się zmieni to to, że będziemy stać w korku na trzech pasach, a nie dwóch XD

   • constans
    piątek, 20 gru, 2019, 17:21:44 |

    Już wjeżdżają tam kolejne auta z S-5,więc będzie tak,jak było wcześniej.

Skomentuj