Festiwal dostępności Salon VW Berdychowski Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Teatr na leżakach w Starym Browarze w Poznaniu
Redakcja GMP | czwartek, 28 mar, 2019 | komentarze 2

Trwa rozbudowa Autostrady A2

Pierwszy tydzień prac na obwodnicy miasta zakończył się zgodnie z planem. W najbliższych dniach drogowcy będą kontynuować prace na południowej nitce autostrady, od węzła Poznań Luboń w kierunku Świecka.

Rozbudowa autostradowej obwodnicy Poznania to pierwsza tego typu tak skomplikowana inwestycja prowadzona na autostradach w Polsce. Po raz pierwszy prace zmierzające do poszerzenia autostrady prowadzone są bez zamknięcia drogi, przy zachowaniu dwóch pasów ruchu w każdym kierunku.

przygotowanie pod trzeci pas - autostrada A2

przygotowanie pod trzeci pas – autostrada A2

Zdemontowane zostało oświetlenie i bariery ochronne, odhumusowano podłoże na długości 6 km, wykonano prace modernizacyjne na 7 mostach i wiaduktach oraz wprowadzono tymczasową organizację ruchu.

Na liczącym 16 km odcinku pomiędzy węzłami Poznań Zachód i Poznań Krzesiny wybudowany zostanie nie tylko trzeci pas w kierunku wschodnim i zachodnim, ale również zmodernizowana zostanie nawierzchnia w celu przystosowania do większego natężenia ruchu. Ponadto, na całym odcinku wymienione zostaną bariery ochronne oraz oświetlenie. Od początku marca na rozbudowywanym odcinku obwodnicy obowiązuje tymczasowa organizacja ruchu oraz ograniczenie prędkości do 70 km/h, a w newralgicznych miejscach nawet do 50 km/h.

Utrudnienia podczas budowy trzeciego pasa na A2

Utrudnienia podczas budowy trzeciego pasa na A2 fot. Autostrada Wielkopolska

Jednym z największych wyzwań przed jakimi stanęliśmy jako inwestor rozbudowy było opracowanie tymczasowej organizacji ruchu, tak, by zapewnić kierowcom możliwie optymalnie płynny przejazd całym odcinkiem objętym pracami. Dzięki licznym konsultacjom ze stronami projektu wprowadzone zostało rozwiązanie pozwalające na prowadzenie prac bez konieczności zamykania jakiegokolwiek odcinka dla ruchu, przy jednoczesnym pozostawieniu dwóch pasów ruchu w każdym kierunku – mówi Zofia Kwiatkowska, rzeczniczka prasowa Autostrady Wielkopolskiej SA.

23.03.2019 rozbudowa obwodnicy Poznania

23.03.2019 rozbudowa obwodnicy Poznania

Cieszymy się bardzo, że po pierwszym tygodniu rozbudowy wprowadzone rozwiązanie sprawdza się na medal. Kierowcy bez problemu odczytują znaki, co więcej – stosują się do nich, a ruch odbywa się w miarę możliwości płynnie i bez większych przestojów. Przy tak potężnym obłożeniu obwodnicy, czyli 65 tys. pojazdów na dobę to duża satysfakcja – dodaje.

Rozbudowa autostrady A2 o trzeci pas - grafika

Rozbudowa autostrady A2 o trzeci pas – grafika

W najbliższych dniach drogowcy będą dalej prowadzić prace na jezdni południowej, gdzie skupią się przede wszystkim na odhumusowaniu, czyli przygotowaniu terenu obejmującego dogęszczanie gruntu i wzmacnianiu podłoża.
– Przy rozbudowie południowej obwodnicy Poznania codziennie pracuje ponad 200 osób oraz 60 pojazdów: wywrotek, spycharek, walców, koparek. W pierwszych dniach zdemontowaliśmy oświetlenie na długości 5 km, a na odcinku 1 km wybudowane zostały nowe fundamenty i ułożona instalacja elektryczna – mówi Marcin Szczepański, kierownik budowy, Strabag Polska Sp. z o.o.

autostrada A2 19.03.2019 tablice TOR

autostrada A2 19.03.2019 tablice TOR

– Podczas prowadzonych prac rozebrane zostały także kolumny alarmowe oraz stacja meteo. Dzięki sprzyjającym warunkom atmosferycznym prace prowadzone są zgodnie z planem, a trzeba pamiętać, że harmonogram uzgodniony z inwestorem przewiduje zakończenie najbardziej uciążliwych dla kierowców prac nawierzchniowych w ekspresowym tempie, czyli jeszcze w tym roku. – dodaje.

22.03.2019 wybieranie ziemi z pasa rozdziału - autostrada A2

22.03.2019 wybieranie ziemi z pasa rozdziału – autostrada A2

Autostrada A2 jest głównym międzynarodowym ciągiem komunikacyjnym łączącym wschodnią i zachodnią Polskę. Obwodnicą Poznania przejeżdża dziennie około 65 tysięcy pojazdów co oznacza, że rocznie korzysta z niej blisko 23 mln kierowców. Koszt rozbudowy 16 km odcinka obwodnicy wynosi 200 mln zł i jest w pełni finansowany przez inwestora rozbudowy, Autostradę Wielkopolską SA.

21.02.2019 prace na obwodnicy

21.02.2019 prace na obwodnicy

źródło: autostrada Wielkopolska SA

Redakcja GMP

Autor: Redakcja Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej.

Wasze komentarze (2)

  • Robson
    czwartek, 28 mar, 2019, 22:43:27 |

    Ciekawe ile pasów będzie miała autostrada, gdy w Mosinie zacznie się budowa obwodnicy miasta. Strzelam: osiem.

  • Tomasz
    piątek, 29 mar, 2019, 8:20:24 |

    Tak to jest jak się oszczędza na początku. Jakoś z Krakowa to Katowic przez miasta może mieć i 5-6 pasów w jednym kierunku. Ale u nas „januszowanie” i tylko dnie nitki bo wystarczy a później się dorobi. Ta jedna nitka więcej i tak nie zmieni sytuacji korkującej się autostrady która jest jednocześnie obwodnicą miasta.

Skomentuj