Festiwal dostępności Salon VW Berdychowski Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Teatr na leżakach w Starym Browarze w Poznaniu
Redakcja GMP | wtorek, 9 kwi, 2019 | komentarze 3

Rowery miejskie będą dostępne w Luboniu

Dobra wiadomość dla rowerzystów. Już 15 kwietnia zostanie uruchomiony Luboński Rower Miejski. Do dyspozycji będą łącznie 4 stacje i 40 rowerów. Co ważne, dzięki porozumieniu obu miast będzie można się poruszać między Luboniem i Poznaniem.

Mieszkańcy Lubonia będą mieli kolejny środek transportu publicznego do swojej dyspozycji. Początki prac nad rowerem miejskim w Luboniu sięgają roku 2015, kiedy miasto starało się dofinansowanie tego zadania ze środków zewnętrznych.

– Cztery stacje, które zostaną uruchomione w połowie kwietnia, to dobry początek systemu Lubońskiego Roweru Miejskiego – mówi Małgorzata Machalska, Burmistrz Miasta Luboń.

Luboń jest pierwszą gminą powiatu poznańskiego, która zsynchronizuje rower miejski z miastem Poznań i będę się cieszyła, gdy z tego przykładu skorzystają w najbliższym czasie kolejne gminy – dodaje.

rowery miejskie

rowery miejskie

System w Luboniu będzie kompatybilny z Poznańskim Rowerem Miejskim. Oznacza to, że wypożyczone w Poznaniu rowery standardowe (stacyjne) PRM 3G będzie można zwracać na stacjach w Luboniu i odwrotnie – rowery wypożyczone w Luboniu będzie można zwracać na stacjach 3G w Poznaniu.

Mieszkańcy polskich aglomeracji jeżdżąc codziennie pomiędzy poszczególnymi miastami najchętniej zapomnieliby o dzielących je granicach. Zintegrowane systemu roweru miejskiego to doskonałe rozwiązanie. Użytkownik podróżujący na standardowym rowerze trzeciej generacji po prostu przejedzie do drugiego miasta i odda rower” – mówi Robert Lech, prezes Nextbike Polska.

System Lubońskiego Roweru Miejskiego będzie składał się z czterech stacji:

 • Rondo Żabikowskie
 • Os. Lubonianka
 • Al. Jana Pawła II
 • Dworzec PKP

Będzie można na nich wypożyczyć 40 rowerów standardowych. Aby to zrobić, wystarczy mieć aktywne konto w systemie. Można wykorzystać już istniejące, np. z systemu Poznańskiego Roweru Miejskiego lub założyć nowe poprzez stronę internetową RowerLubon.pl, aplikację mobilną lub terminal stacji rowerowej. Należy również wpłacić co najmniej 20 złotych opłaty inicjalnej. Wypożyczenie jest bardzo łatwe. Na terminalu wystarczy wpisać numer telefonu i PIN do systemu, a także numer wypożyczanego roweru. Można będzie też skorzystać z aplikacji mobilnej, która dzięki skanowaniu kodu QR znacznie przyspiesza wypożyczenie. Potem należy wypiąć rower z zamka i można udać się w drogę. Rower można zwrócić wpinając na stacji 3G w Luboniu lub Poznaniu. Pierwsze 20 minut każdego wypożyczenia będzie bezpłatne. Za wypożyczenie nieprzekraczające godziny zapłacimy 2 złote, a za drugą i każdą następną rozpoczętą godzinę po 4 zł. Rowery miejskie nie są w Luboniu nowością. Od września 2017 roku przy Dębieckiej 1 funkcjonuje stacja PRM Factory Poznań. To jedna ze stacji PRM, które zostały uruchomione dzięki współpracy Nextbike Polska z partnerem komercyjnym. Sezon Lubońskiego Roweru Miejskiego potrwa do końca listopada.

Poznański Rower Miejski to jeden z najdynamiczniej rozwijających się systemów rowerowych w Polsce. Od początku ubiegłego roku powiększył się dwukrotnie – z 443 do 973 rowerów. Tylko w tym roku do końca wakacji rowery wypożyczono 820 tysiące razy. W systemie zarejestrowanych jest już ponad 90 tysięcy osób.

Miejmy nadzieję, że wypożyczalnia rowerów miejskich w Luboniu sprawdzi się, i w przyszłości rozszerzy się również na region Puszczykowa i Mosiny. Co o tym sądzicie?

źródło: elubon.pl; ZTM

Napisano przez Redakcja GMP opublikowano w kategorii Aktualności

Tagi: , ,

Redakcja GMP

Autor: Redakcja Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej.

Wasze komentarze (3)

 • Nowy
  wtorek, 9 kwi, 2019, 12:47:19 |

  Na pewno skorzysta na tym Puszczykowo, częste miejsce wycieczek rowerzystów z Lubonia. Moim zdaniem dobrym pomysłem byłaby próba rozszerzenia o stację w Puszczykowie.

  • Czesław
   wtorek, 9 kwi, 2019, 12:49:16 |

   A może WPN powinien dogadać się z Poznaniem, skorzystaliby niewątpliwie na tym. Tylko, że to już nie rower miejski, a raczej górski, tak trochę bardziej w teren by się nadał.

 • rowerzysta
  wtorek, 9 kwi, 2019, 20:49:10 |

  Najpierw w Luboniu zlikwidujcie ten badziew drogowy jakim jest pseudo pieszo-rowerowa ścieżka na Armii Poznań. Typowy wytwór polskich urzędasów i lokalnych politykierów. Ważne, że w statystykach jest więcej dróg rowerowych, a że nie da się po tym jechać? Kogo to obchodzi.

Skomentuj