Festiwal dostępności Salon VW Berdychowski Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Teatr na leżakach w Starym Browarze w Poznaniu
Wojtek Pierzchalski | wtorek, 11 sie, 2020 | komentarze 2

Mosińska strategia rozwoju elektromobilności. 15 lat na zakup dwóch samochodów

Na najbliższej sesji Rady Miejskiej radni będą głosować nad przyjęciem strategii rozwoju elektromobilności. W  dokumencie znajdziemy, do kiedy Gmina chce kupić elektryczny autobus albo zorganizować system roweru miejskiego.

Gminna strategia rozwoju elektromobilności została rozpisana na lata 2020-2040. Na przygotowanie dokumentu Mosina dostała dofinansowanie od Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w wysokości prawie 50 tysięcy złotych. Strategia liczy 96 stron.

Dokument ma określić plan rozwoju Gminy w kierunku nowoczesnych rozwiązań. Wdrożenie strategii ma zredukować emisję szkodliwych gazów i zredukować hałas. Gmina chce to zrobić poprzez wprowadzenie komunikacji zeroemisyjnej. Rozwiązania mają odpowiadać trendom „Smart City”.

20 lat na bycie „Smart”

Przygotowujący dokument zwrócili uwagę na ważną rolę mieszkańców w przygotowaniu strategii. W lutym przez dwa tygodnie Mosinianie mogli wziąć udział w ankiecie dotyczącej elektromobilności w Gminie. W badaniu wzięło udział 47 osób. Zdaniem urzędników to zapewnia sporządzenie strategii wychodzącej naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców.

Pierwszą część dokumentu stanowi charakterystyka obecnego stanu Gminy. Dalej przychodzi czas na plan wdrażania rozwiązań, które z Mosiny mają zrobić „Smart City”.

Urzędnicy podzielili działania, które chcą podjąć, ze względu na czas ich realizacji. Cele krótkoterminowe mają być wdrożone do 2025 roku. Dalej działania średnioterminowe do końca 2030 roku. I długoterminowe, których możemy się spodziewać do końca 2040 roku. Czego urzędnicy kolejnych kadencji będą dokonywać przez kolejne 20 lat?

Co w strategii?

W strategii znalazło się 19 działań, którymi Gmina chce wprowadzić elektromobilność na swoim terenie. 12 z nich to cele długoterminowe, czyli te, których realizacji możemy się spodziewać w ciągu kolejnych 20 lat. 6 z nich to działania średnioterminowe – do 2035 samorząd powinien się z nimi uporać. Jedno zadanie zostało ujęte jako krótkoterminowe i jego realizacji mieszkańcy mogą spodziewać się do końca 2025 roku. Tym działaniem, którego efekty mamy dostrzec najszybciej jest budowa węzłów przesiadkowych w Mosinie, Drużynie i Iłowcu.

Wśród zadań średnioterminowych znajdziemy m.in. zakup dwóch samochodów elektrycznych dla Urzędu Miasta. Jeden ma służyć urzędnikom, drugi Straży Miejskiej. Oba mają zasilić flotę Urzędu w ciągu najbliższych 10 lat. W tym czasie ma powstać także system mosińskiego roweru miejskiego. Ta inwestycja jest jednak dodatkowo zależna m.in. od ilości ścieżek rowerowych czy od współpracy z gminami ościennymi.

Do końca 2030 roku Gmina chce także prawidłowo oznakować i oświetlić cztery przejścia dla pieszych. Na Placu 20 października do 2025 roku, na ul Juliusza Słowackiego do 2030 roku, a przejścia na ulicach Dworcowej i Mostowej do 2035 roku.

Najambitniejsze plany Gmina przewidziała do końca 2040 roku. W działaniach długoterminowych znalazł się zakup dwóch pojazdów elektrycznych do taboru komunalnego. Ten tworzą m.in. autobusy szkolne, śmieciarki czy zamiatarki. W latach  2030-2035 w Gminie mają stanąć dwie zielone wiaty przystankowe z instalacją fotowoltaiczną. Jedna przy dworcu PKP, druga w Rogalinku.

Do końca 2040 roku wszystkie sołectwa w Gminie mają zyskać czujniki powietrza. Do 2035 roku ma zostać także zakupiony jeden elektryczny autobus szkolny. Wśród celów długoterminowych znajdziemy również dostosowanie częstotliwości kursowania linii autobusowych w Gminie, czy integrację biletową z ościennymi samorządami.

Dzisiaj, 11 sierpnia, uchwałą w sprawie przyjęcia strategii zajmie się Komisja Inwestycji, Ochrony Środowiska i Bezpieczeństwa. 13 sierpnia nad przyjęciem uchwały będą głosować radni.

 

 

 

Napisano przez Wojtek Pierzchalski opublikowano w kategorii Aktualności

Tagi: , ,

Wasze komentarze (2)

 • Gość
  wtorek, 11 sie, 2020, 12:39:48 |

  Śmiechu warte.
  Te piniądze dajcie dzisiaj na dziurawe drogi i wymianę kopciuchów,a nie na papierowe mrzonki.

 • Gość
  wtorek, 11 sie, 2020, 14:43:14 |

  Dobrze ze nie ma planow na 2130 rok

Skomentuj