Wybory prezydenckie 2020 – stanowisko samorządów Metropolii Poznań
Przedstawiamy stanowisko 21 z 23 samorządów tworzących Stowarzyszenie Metropolia Poznań odnoszące się do majowych wyborów prezydenckich. Zdaniem członków Stowarzyszenia samorządy nie są „w stanie w należyty sposób zorganizować wyborów Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej na terenie gmin Metropolii Poznań w wyznaczonym terminie – 10 maja 2020 roku”. Pod pismem podpisali się m.in burmistrzowe Puszczykowa, Komornik, Lubonia czy Poznania. Podpisu nie złożyli jedynie włodarze Mosiny i Obornik.
Treść pisma dotyczy wyborów, w których bezpieczny udział powinien zostać zapewniony setkom tysięcy uprawnionych do głosowania mieszkańców Metropolii Poznań. Podpisali się pod nim: burmistrz Puszczykowa, a także prezydent Poznania, starosta poznański, burmistrzowie Buku, Kostrzyna, Kórnika, Lubonia, Murowanej Gośliny, Pobiedzisk, Stęszewa, Swarzędza, Szamotuł i Śremu oraz wójtowie Czerwonaka, Dopiewa, Kleszczewa, Komornik, Rokietnicy, Skoków, Suchego Lasu i Tarnowa Podgórnego.
Jak informują przedstawiciele Stowarzyszenia z powodów technicznych wymienieni są tam również włodarze Obornik i Mosiny, którzy nie złożyli jednak podpisów elektronicznych pod dokumentem.
Stanowisko w sprawie wyborów prezydenckich 2020
W związku z rozprzestrzenianiem się epidemii koronawirusa COVID-19 w Polsce, informujemy, że nie jesteśmy w stanie w należyty sposób zorganizować wyborów Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej na terenie gmin Metropolii Poznań w wyznaczonym terminie – 10 maja 2020 roku.
Jeśli termin zostałby utrzymany, już należałoby przyjmować zgłoszenia kandydatów na członków obwodowych komisji wyborczych, przygotowywać się do przeprowadzenia dla nich szkoleń i organizacji pierwszych posiedzeń komisji oraz zapewnić i zabezpieczyć lokale dla bezpiecznego przeprowadzenia wyborów. Pracownicy urzędów gmin odpowiadający za wsparcie techniczne obwodowych komisji wyborczych oraz zapewnienie warunków ich pracy w obawie o swoje zdrowie odmawiają jednak wykonania tych zadań. Nie jest możliwe zapewnienie bezpieczeństwa członkom obwodowych komisji wyborczych i przede wszystkim Wyborcom, Mieszkańcom gmin Metropolii Poznań, którzy uprawnieni są do udziału w wyborach wyznaczonych na 10 maja br.
Dlatego informujemy, że nie jesteśmy w stanie m.in.:
- przygotować bezpiecznych warunków dla komisji, by mogły się ukonstytuować,
- przeprowadzić szkoleń dla członków OKW,
- zapewnić obsługi z zakresu rejestru wyborców (jak w obecnych warunkach dopisywać do rejestru, wydawać zaświadczenia o prawie do głosowania?)
- przeprowadzić procesu liczenia kart do głosowania w bezpiecznych warunkach przed dniem głosowania,
- wyznaczyć operatorów informatycznych spośród pracowników Urzędów czy jednostek podległych, ponieważ odmawiają udziału,
- przeprowadzić procesu głosowania z zachowaniem zasad bezpieczeństwa,
- wyznaczyć pełnomocników Okręgowych Komisji Wyborczych, którzy zostali zgłoszeni we wcześniejszym terminie, ponieważ zapowiadają złożenie rezygnacji z pełnienia tej funkcji; to ci pełnomocnicy zobowiązani są do przyjmowania protokołów od członków Obwodowych Komisji Wyborczych i ich przewożenia i przekazywania Okręgowej Komisji Wyborczej, co oznacza kontakt nie tylko z członkami komisji na terenie Gminy, ale także z liczną grupą osób odbierających te protokoły w Poznaniu,
- zdezynfekować szkoły, przedszkola i inne budynki, w których znajdują się lokale wyborcze, po zakończeniu głosowania, a przed wpuszczeniem na ich teren m.in. uczniów.
Mając na uwadze zdrowie i życie Mieszkańców gmin Metropolii Poznań wnosimy o przesunięcie terminu wyborów. Nie narażajmy naszych Mieszkańców na niebezpieczeństwo zakażenia.
Pełna treść pisma w wersji pdf: Podpisane stanowisko w sprawie wyborów prezydenckich 30_03_2020.
O oprotestowaniu nadchodzących wyborów przez samorządowców z wielkopolskich gmin informowaliśmy również w artykule: Wybory 2020. Samorządowcy z sąsiednich gmin protestują.
Tagi: Komorniki, Kórnik, Luboń, Metropolia Poznań, powiat poznański, Śrem, Stęszew, Wielkopolska, władze Mosiny
Wasze komentarze (7)
To rozumiem, że burmistrz Gminy Mosina, nie podpisał?! Proszę o jednoznaczną odpowiedź?
Mieloch nie podpisał bo pewnie taki miał kaprysik. Lubi się wyłamać, to nic nowego u niego akurat. Wysłał list do premiera, mało?
To już nie ma żadnego znaczenia. Włodarz pokazał wstydliwą część ciała kolegom samorządowcom. Dlaczego? To proste. Wystąpił do premiera w postawie proszącej, na klęczkach. Koledzy zażądali, a to postawa dla Mielocha zbyt ryzykowna. Nie chce ryzykowac utraty władzy. Także nie chce, by przy okazji ze stanowisk polecieli zastępcy. Szczególnie chodzi o pana Tomka. Jestem pewien, że koledzy samorządowcy nie przyjmą z powrotem tego, kto zwrócił się ku nim swoim nieprzystojnym obliczem.
Żeby się zaraz nie okazało, że się ludzie zaczną gromadzić w jakiś ostatnich nie zabronionych miejscach, ostatnie bastiony … i koronaparty jak znalazł!
Jak zdrowo myślący człowiek może popierać tego starego desperata z nowogrodzkiej w wa-wie.Do władzy po trupach.Głowa państwa też bez honoru.
Lecz się póki nie jest za póżno..poczytaj,pooglądaj Jacka Bartosiaka to może zrozumiesz aktualny kurs..
Burmistrz Mieloch, raczej sympatyzuje z pisuarem, pewnie dlatego nie podpisał, na samo wspomnienie wizyty „Długopisa” W Mosinie doznaje ekstazy, więc nie ma się co dziwić…