Wybory 2020. Samorządowcy z sąsiednich gmin protestują. [aktualizacja]
Członkowie i sympatycy ruchu Bezpartyjni-Wielkopolska wystosowali apel o zmianę terminu wyborów prezydenckich. Z uwagi na zagrożenie epidemiologiczne ograniczono możliwość przemieszczania się. Spędzamy większość czasu w domach. Zamknięto placówki oświaty i wiele innych instytucji, odwołano wszystkie masowe imprezy i zgromadzenia. Zakazano przebywania w grupach powyżej 2 osób (wyjątkiem są rodziny).
Jednocześnie…
Termin wyborów prezydenckich pozostaje niezmieniony, chociaż spowodują one oczywiste nagromadzenie się obywateli w obwodowych Komisjach Wyborczych. Sama ich organizacja wiąże się z przeszkoleniem setek tysięcy osób i narażeniem ich na potencjalne zarażenie. Powstaje ewidentna sprzeczność w działaniach Rządu.
Stan wyjątkowy?
Zmiana terminu wyborów jest możliwa przez wprowadzenie któregoś ze stanów nadzwyczajnych ujętych w Rozdziale XI Konstytucji RP. Może to być: stan wojenny, stan wyjątkowy i stan klęski żywiołowej. W obecnej chwili potencjalny do ustanowienia byłby stan wyjątkowy, czyli taki, który wprowadza się w przypadku zagrożenia bezpieczeństwa obywateli. Stan wyjątkowy może trwać nie dłużej niż 90 dni, z możliwością przedłużenia jednorazowo, za zgodą Sejmu na nie więcej niż 60 dni. Odpowiedniki polskich stanów nadzwyczajnych zostały wprowadzone już w kilkunastu krajach Unii Europejskiej, m.in. we Włoszech, Czechach czy Hiszpanii. W Polsce zamiast stanu wyjątkowego wprowadzono, w ramach poprawek do tzw. tarczy antykryzysowej, zmiany w kodeksie wyborczym umożliwiające głosowanie korespondencyjne osobom poddanym kwarantannie oraz powyżej 60 roku życia. Wiele lokalnych władz nie może pogodzić się z tym faktem. W obawie o bezpieczeństwo swoich mieszkańców podjęto odpowiednie działania.
O zmianę daty wyborów apelują burmistrzowie i wójtowie sąsiednich gmin.
Wybory mają odbyć się 10 maja 2020 roku. – Uważam, tak jak inni burmistrzowie i wójtowie, że w sytuacji rozprzestrzeniania się epidemii koronawirusa jest to absolutnie niepotrzebne narażanie życia i zdrowia zarówno głosujących, jak i członków komisji wyborczych.- Pisze Burmistrz Lubonia, Małgorzata Machalska. Członkowie Ruchu Bezpartyjni- Wielkopolska informują, że w obecnych warunkach nie są w stanie podjąć działań związanych z organizacją wyborów tak, aby wyborcy mogli bezpiecznie i w pełni skorzystać z konstytucyjnych praw wyborczych. – Kierując się względami bezpieczeństwa wzywamy zatem stanowczo do przesunięcia terminu wyborów prezydenckich- pisze na swoim facebook’owym profilu Burmistrz Stęszewa, Włodzimierz Pinczak. Wójt Gminy Dopiewo, Adrian Napierała informuje, że do obsady wszystkich obwodowych komisji wyborczych na terenie jego gminy potrzebne jest około 150 osób. Do dnia 30 marca br. zgłosiło się ich zaledwie 15. O swoje zdrowie obawiają się także urzędowi pracownicy, którzy mieliby pełnić funkcję członków obwodowych komisji wyborczych odpowiedzialnych za sprawy techniczne komisji. -W związku z rozprzestrzenianiem się epidemii koronawirusa COVID-19 w Polsce oraz ogłoszonym stanem epidemii informuję, że jako Wójt Gminy Dopiewo nie jestem w stanie zapewnić, aby w sposób należyty przeprowadzone zostały przypisane mi czynności w zakresie organizacji wyborów Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej na terenie Gminy Dopiewo w wyznaczonym terminie – 10 maja 2020 roku- pisze Adrian Napierała. Podobne stanowisko podtrzymują także inni burmistrzowie i wójtowie.
Pod apelem ruchu Bezpartyjni-Wielkopolska podpisali się już pod nim m.in.: Burmistrz Lubonia, Małgorzata Machalska, Burmistrz Puszczykowa, Andrzej Balcerek oraz Burmistrz Stęszewa, Włodzimierz Pinczak i wielu innych (pełna lista samorządowców poniżej).
Stanowisko burmistrza gminy Mosina [AKTUALIZACJA]
Zapytaliśmy Przemysława Mielocha o jego stanowisko w tej sprawie. – Nie podpisałem. Nie wiem, czy podpiszę. Skupiam się na funkcjonowaniu gminy.- Odpowiedział pod koniec marca Burmistrz gminy Mosina.
01.04.2020r. Burmistrz gminy Mosina,Przemysław Mieloch wystosował oficjalne pismo do Prezesa Rady Ministrów, Mateusza Morawieckiego z prośbą o rozważenie możliwości zorganizowania wyborów prezydenckich w innym terminie.
– W mojej gminie, podczas każdych wyborów, działają 22 Obwodowe Komisje Wyborcze, w składach których razem z obsługą informatyczną, pracuje łącznie ok. 200 osób. Tych 200 osób trzeba przeszkolić, trzeba zorganizować przeliczanie i wydawanie kart do głosowania, trzeba w końcu zapewnić im odpowiednie warunki pracy w lokalach wyborczych i właściwie ich zabezpieczyć – co obecnie wydaje się być bardzo trudne do wykonania. – Czytamy w piśmie do Prezesa Rady Ministrów, Mateusza Morawieckiego.
Sprzeciw samorządowców
My, Wójtowie i Burmistrzowie, członkowie i sympatycy Ruchu Społeczno-Samorządowego Bezpartyjni – Wielkopolska, wyrażamy nasz zdecydowany sprzeciw wobec planowanego przeprowadzenia w dniu 10 maja 2020 roku wyborów prezydenckich.
Uważamy, że w sytuacji rozprzestrzeniania się w naszym kraju epidemii koronawirusa będzie to absolutnie niepotrzebne narażanie życia i zdrowia zarówno głosujących, jak i członków komisji wyborczych.
Informujemy również, że w obecnych warunkach nie jesteśmy w stanie realizować działań związanych z organizacją wyborów, w tym przygotowywania informacji wyborczych, szkolenia członków komisji, zapewnienia obsługi informatycznej itp. To oznacza, że nie będzie możliwości skorzystania przez wyborców z ich konstytucyjnych praw wyborczych. Kierując się względami bezpieczeństwa wzywamy zatem stanowczo do przesunięcia terminu wyborów prezydenckich.
- Tadeusz Czajka – Wójt Gminy Tarnowo Podgórne
- Marian Szkudlarek – Burmistrz Swarzędza
- Adam Mytych – Zastępca Prezydenta Leszna
- Małgorzata Machalska – Burmistrz Lubonia
- Krzysztof Wolny – Burmistrz Międzychodu
- Grzegorz Wojtera – Wójt Suchego Lasu
- Jan Broda – Wójt Komornik
- Mariusz Zaborowski – Burmistrz Ślesina
- Mirosław Broniszewski – Wójt Przykony
- Marcin Wojtkowiak – Wójt Czerwonaka
- Przemysław Pacholski – Burmistrz Kórnika
- Piotr Hojan – Burmistrz Grodziska Wielkopolskiego
- Andrzej Balcerek – Burmistrz Puszczykowa
- Karol Balicki – Burmistrz Nekli
- Tomasz Szulc – Burmistrz Opalenicy
- Włodzimierz Kaczmarek – Burmistrz Szamotuł
- Janusz Piechocki – Burmistrz Margonina
- Mirosław Wieczór – Burmistrz Wronek
- Tadeusz Szymanek – Burmistrz Czerniejewa
- Tadeusz Kłos – Burmistrz Skoków
- Jan Nowak – Wójt Kawęczyna
- Paweł Przepióra – Zastępca Wójta Dopiewa
- Włodzimierz Pinczak – Burmistrz Stęszewa
- Piotr Halasz – Wójt Kamieńca
- Dariusz Urbański – Burmistrz Murowanej Gośliny
- Szymon Matysek – Burmistrz Kostrzyna
- Cezary Krasowski – Wójt Brudzewa
- Bogusława Mikusek – Wójt Baranowa
- Paweł Adam – Burmistrz Buku
- Ireneusz Antkowiak – Burmistrz Pobiedzisk
- Adam Lewandowski – Burmistrz Śremu
- Bogdan Kemnitz – Wójt Kleszczewa
- Piotr Ruszkiewicz – Burmistrz Kościana
- Adam Pulit – Burmistrz Złotowa
- Stefan Dziamara – Burmistrz Rychwała
- Honorata Kozłowska – Burmistrz Wielichowa
- Artur Mietkiewicz – Wójt Lądka
- Andrzej Przybyła – Wójt Kościana
Internet huczy od dyskusji w tym temacie. Wielu ludzi deklaruje na facebook’u, że nie weźmie udziału w wyborach i prosi o przekazanie przydzielonej dla nich maseczki i pary rękawiczek personelowi medycznemu. Unikanie zgromadzeń w obawie o zdrowie stało się naszą codziennością. Jednak obrońcy wyznaczonego terminu przytaczają argument, że także wiele zakładów pracy pozostaje nadal otwarte, a ludzie przestrzegając podstawowych zasad są w nich bezpieczni. Tak samo może być w przypadku wyborów prezydenckich. Osoby będące członkami Komisji mogą wymieniać się rotacyjnie podczas szkoleń i samych wyborów. Tylko czy konieczne jest w ogóle podejmowanie takiego ryzyka?
Tagi: Andrzej Balcerek, burmistrz, Burmistrz gminy Mosina, Dopiewo, epidemia, gmina Mosina, głosowanie, koronawirus, Kościan, Luboń, pandemia, protest, Przemysław Mieloch
Wasze komentarze (26)
Władza ważniejsza niż ludzie…
Oczywiście nasz burmistrz się wyłamuje. Nie ma to jak zasłaniać się codziennymi obowiązkami aby nie występować przeciwko aktualnej władzy. Chyba na następną kadencję nie zasłuży.
Pytanie czy naprawdę chcemy wprowadzić stan nadzwyczajny z zupełnymi ograniczeniami obywatelskimi.
Senat odrzucił możliwość głosowania korespondencyjnego w wyborach przez osoby powyżej 60 roku życia i objęte kwarantanną. Gdyby w takich okolicznościach odbyły się wybory, obecnej władzy nie byłoby to na rękę, bo osoby starsze, często przesiąknięte propagandą TVP, jednocześnie najbardziej narażone ze strachu nie pójdą do urn wyborczych. W takiej sytuacji odwołanie wyborów i wprowadzenie stanu nadzwyczajnego to moim zdaniem kwestia kilku dni, a może nawet godzin.
Piękna, odważna postawa samorządowców, którzy nie chcą 10 maja 2020 roku narażać swoich mieszkańców na utratę zdrowia i życia przy wyborczych urnach. Szkoda, że nie wszystkich…Strach przed utratą stanowiska? Szkoda, że burmistrz Mosiny nie wykazał się podobną postawą…Jak powiedział jeden z włodarzy: burmistrzem się bywa, człowiekiem się jest! Panie Przemku więcej odwagi, rozsądku, troski, ale takiej nie udawanej, czasem trzeba podjąć odpowiednią decyzję…
Zadziwiająca i niezrozumiała postawa burmistrza Mosiny, brak odwagi – przecież jego obowiązkiem jest dbać o dobro i bezpieczeństwo mieszkańców. A na sprawach gminnych skupia się każdy włodarz – wójt, burmistrz, prezydent. Proszę nie szukać wymówek, to brak odpowiedzialności za wspólnotę…
W zasadzie co to jest za różnica czy podpisał czy nie podpisał. Nie burmistrza jest to sprawa ani decyzja.
No nie jest, bo musi zrobić to co mu prezes każe…
Stary bywalcu, Ty chyba nie do końca rozumiesz o co chodzi? Co to znaczy, że nie jest to sprawa ani decyzja burmistrza? To burmistrz jest odpowiedzialny za organizację wyborów na terenie gminy. A organizacja to nic innego jak praca ogromnego sztabu ludzi tu i TERAZ.Oj Stary bywalcu…
A po co miał podpisywać? Powtórzę: to nie jego decyzja, tylko rządu. On i tak zrobi to co mu każą. Że wszyscy podpisują się pod durną listą, to znaczy, że nasz włodarz też musi? Przecież to nic nie zmieni. Pozdrawiam.
No, piękne masz zdanie o burmistrzu: on i tak zrobi to co mu każą. Bezwolna kukła, czy myślący człowiek? Drugi Adrian? Listę podpisują ludzie rozsądni i odważni!Patrz wyżej: burmistrzem się bywa, człowiekiem się jest!
Tak Adrian. Szykuje się pewno na sejm, więc jak każdy żołnierz wykonuje rozkazy…
Żołnierz? Nie rozśmieszaj mnie! Raczej cykor powolny pisiorom, by utrzymać władzę. To ważne nie tylko dla niego, ale przede wszystkim dla kolegi Tomka i w mniejszym stopniu dla Adasia. Nic innego się nie liczy. Trzeba spłacać kredyty, a bez pensji włodarza może nie być to możliwe.
Prawidłowa postawa burmistrza.Tak trzymać !
Gościu, postawa na kolanach frontem do kaczyzmu nie jest prawidłowa!Wstyd i żal…
Trochę geostrategii „mieszkanko” to będziesz wiedzieć co i dlaczego..
To nie geostrategia a życie i zdrowie ludzkie, „gościu”. Już wiesz co i dlaczego!
Nie siej fermentu i paniki.Do sklepu idziesz to i na wybory możesz iść.Zresztą nie mamy w Polsce obowiążku wyborczego a przywilej.Nie chcesz nie idż.A tak poza tym pozostali śmieszni kandydaci i tak nie mają żadnych szans.
Witaj Adrianie. Nie trzeba było kryć się pod nickiem „Gość”.
Dobrze zauważyłeś,że w Polsce jest przywilej chodzenia na wybory i chcę z tego przywileju skorzystać i żyć później zdrowo. Czy zrozumiałeś „Gościu”?Nikt nie sieje fermentu i paniki – jaka rzeczywistość jest każdy widzi,chyba, że oczy ma przysłonięte żądzą władzy! Ślepy jesteś, czy naprawdę nie widzisz jakiego prezydenta mamy? Nie wstydzisz się za niego? Ogarnij się Gościu…
Też mi odkrycie. Ten człowiek dekował się przez całą poprzednią kadencję sprawiając wrażenie mocno zaan-gażowanego w zarządzanie gminą. Nic bardziej mylnego. Na starcie swojej kadencji pokazał, jakim jest czło-wiekiem. Niczego sobie nie zawdzięcza za wyjątkiem dzisiejszej o nim opinii. Dla utrzymania władzy zrobi wszystko, a obecna postawa jest tego dowodem. Wiele już poczynił szkody, żadnej nie naprawił i jak widać nie ma na to najmniejszej ochoty. Dzisiaj chce narazić tych, którzy go wybrali na utratę zdrowia lub życia tylko dla-tego, że Adrian nie widzi problemu z pójściem do wyborów, skoro można iść do sklepu po zakupy… Słaby, całkowicie podporządkowany jedynej partii. Pal licho, może służyć samemu diabłu, ale niech to robi z otwartą przyłbicą jak prawdziwy facet. No tak, ale do tego potrzebne są jaja. Nie wystarczy alba i drewniany mieczyk na sznurku.
Marto, w samo sedno walnęłaś!
[AKTUALIZACJA] 01.04.2020r. Burmistrz gminy Mosina,Przemysław Mieloch wystosował oficjalne pismo do Prezesa Rady Ministrów, Mateusza Morawieckiego z prośbą o rozważenie możliwości zorganizowania wyborów prezydenckich w innym terminie.
Panie burmistrzu, czy naprawdę jest sens tracić czas na takie pisma, które i tak niewiele wniosą do sprawy? Czy nie lepiej skupić się zamiast tego na realizowaniu wielu niespełnionych obietnic wyborczych w naszej gminie? Baseny i obwodnice same się nie zbudują. Nie liczę na odpowiedź, tak samo jak nie liczyłbym na odpowiedź premiera. Te wybory nie mają prawa się odbyć. A jeśli tak, to przynajmniej dowiemy się, że mamy tutaj drugą Białoruś. Albo gorzej.
Taaaa. premier wysłucha Mielocha! Na jakim świecie żyje burmistrz, czy on w ogóle ogarnia problem? Wstyd, wstyd, wstyd…Jak pan, panie Przemku spojrzy w oczy kolegów włodarz?
GDY WIEJE WIATR HISTORII,
LUDZIOM JAK PIĘKNYM PTAKOM
ROSNĄ SKRZYDŁA, NATOMIAST
TRZĘSĄ SIĘ PORTKI PĘTAKOM.
Konstanty Ildefons Gałczyński