Salon VW Berdychowski Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Wiosenny repertuar trendów w Starym Browarze
Redakcja GMP | piątek, 11 mar, 2022 | komentarzy 8

Rozmowa z burmistrzem Puszczykowa

Z Andrzejem Balcerkiem, burmistrzem Puszczykowa m.in. o pomocy dla Ukrainy, sześćdziesięcioleciu miasta, bezpieczeństwie na drogach czy skutkach ostatnich wichur rozmawiał Bogdan Lewicki.

W czwartek 24 lutego Ukraina została zaatakowana przez wojska rosyjskie. Tamtejsze miasta są bombardowane, giną ludzie broniący swojej Ojczyzny. W pomoc włączają się miliony ludzi na całym świecie. Jak Puszczykowo włącza się w tę pomoc?

W hali widowisko-sportowej prowadzona jest zbiórka rzeczy dla Ukrainy, prowadzimy bazę pomocy dla Ukrainy oraz przyjmujemy również zgłoszenia na maila ukraina@puszczykowo.pl. Już w pierwszych dniach powstało wiele inicjatyw organizowanych przez mieszkańców oraz organizacje pozarządowe. Sytuacja wciąż jest bardzo dynamiczna (stan na 28.02.2022 przyp. aut). Więcej informacji znajdziecie Państwo na stronach Echa Puszczykowa. Jednak z uwagi na ciągle zmieniającą się sytuację zachęcam do śledzenia naszej strony internetowej Puszczykowo.pl, profili facebookowych miasta. To właśnie tam na bieżąco publikujemy wszystkie informacje, które mogą być pomocne osobom, które chcą wesprzeć humanitarną pomoc dla Ukrainy.

W weekend 18-20 lutego nad całą Polską przetoczyły się gwałtowne wichury. Kilka tygodni wcześniej także mieliśmy do czynienia z wichurami i intensywnymi opadami. Jakie szkody wyrządził żywioł w naszym mieście?

Początek tego roku obfituje w wichury. Jak podali meteorolodzy tylko 17 lutego nad Polską zanotowano aż 9 trąb powietrznych, a w Wielkopolsce zostało zniszczonych około 1000 budynków. W Puszczykowie też bardzo mocno wiało. Wiatr powalił dużo, nawet olbrzymich drzew, uszkadzając wiele ogrodzeń, tarasując ulice i drogi. Nasi strażacy ochotnicy oraz jednostki PSP interweniowali w tych dniach kilkadziesiąt razy usuwając połamane konary, zabezpieczając pozrywane linie energetyczne czy przywracając przejezdność na naszych ulicach. Szkód było tak wiele, że prace związane z ich usuwaniem trwały jeszcze w poniedziałek. Z informacji, które otrzymaliśmy wynikało, że jeszcze w poniedziałek, 21 lutego w naszym mieście były domy pozbawione energii elektrycznej. Wichury spowodowały także uszkodzenia w sieci zasilającej lampy uliczne na niektórych ulicach, dlatego też przez pewien czasie nie świeciły one po zmroku. W związku z pojawiającymi się trudnościami w przyjmowaniu zgłoszeń alarmowych pod numerem 112 dodatkowo został uruchomiony bezpośredni alarmowy numer do straży pożarnej 47 771 63 00, z którego można było skorzystać w celu dokonania zgłoszenia alarmowego do stanowiska kierowania Państwowej Straży Pożarnej. Automatycznie zostały także przekierowane numery telefonów z sekretariatów do stanowisk kierowania PSP, aby także w tych miejscach operatorzy mogli odbierać zgłoszenia alarmowe. Po takich nawałnicach zawsze pozostaje pytanie czy drzewa, które pozostały na pierwszy rzut oka niezniszczone przez wichurę, po dokładniejszym sprawdzeniu nie zagrażają bezpieczeństwu. Dlatego proszę naszych mieszkańców, aby sprawdzili na swoich posesjach stan starodrzewia. Warto też spojrzeć na drzewa na sąsiedniej posesji, szczególnie, jeśli jej właścicielami są starsze osoby. Przypominam, że w przypadku zauważenia przypadków nadłamań konarów czy pni oraz drzew zadaniem właścicieli posesji jest przycięcie konarów.

W poniedziałek, 21 lutego na ul. Wysokiej na przejściu dla pieszych w pobliżu ul. ks. Posadzego doszło do tragicznego wypadku, w którym zginął pieszy. W internetowych dyskusjach pojawiły się zarzuty, że ul. Wysoka jest bardzo niebezpieczna a władze miasta poza wysyłaniem pism właściwie nic nie robią żeby poprawić tam bezpieczeństwo.

Każdy wypadek, szczególnie śmiertelny to olbrzymia tragedia. Nie zgadzam się jednak ze stwierdzeniem, że miasto nic nie robi w kwestii poprawy bezpieczeństwa. Przypomnę, że ul. Wysoka jest drogą wojewódzką, więc miasto, nawet gdyby chciało, nie może na niej ustawiać żadnej infrastruktury technicznej bez zgody właściciela, czyli Zarządu Dróg Wojewódzkich. Przed laty na ul. Wysokiej działał fotoradar, który powodował, że kierowcy w tym miejscu zdejmowali nogę z gazu, jednak w 2015 r. Sejm zdecydował, że radary będące w gestii Straży Miejskich mają zniknąć z naszych ulic i tak się stało. Od razu rozpoczęliśmy starania o przywrócenie tam fotoradaru, wskazywaliśmy też inne miejsca, w których radary kiedyś działały. Deklarowaliśmy nawet pokrycie wszystkich kosztów – słupy z całą infrastrukturą już tam przecież były. Niestety jak dotąd odpowiedzi zawszy były na „nie”. W ubiegłym roku pojawiła się szansa na montaż systemu odcinkowego pomiaru prędkości. Niestety także w tym przypadku ostatecznie otrzymałem informację, że ta możliwość została wykluczona. Dopóki po stronie decydentów nie zapadnie odpowiednia decyzja radar na ul. Wysoką nie powróci. Ten tragiczny wypadek ewidentnie obrazuje konieczność zwiększenia bezpieczeństwa na tej ulicy. Dlatego w najbliższym czasie będziemy po raz kolejny stanowczo apelować do Inspektoratu Transportu Drogowego o montaż fotoradaru.

W tym roku nasze miasto obchodzi swoje „60. urodziny”. Jakie wydarzenia będą towarzyszyły temu jubileuszowi?

Zaplanowaliśmy wiele wydarzeń, które wpisują się w ten jubileuszowy rok. Kulminacją będą oczywiście Dni Puszczykowa. Do końca roku nasza Biblioteka Miejska zaprasza wszystkich uczniów puszczykowskich szkół na lekcje biblioteczne poświęcone historii naszego miasta. Dla mieszkańców Biblioteka przygotowuje również otwarte spotkania i warsztaty. Już w marcu odbędą się warsztaty, które pomogą uporządkować rodzinne archiwa. Od kwietnia ruszy natomiast seria bardzo ciekawych spotkań „Puszczykowo dzieli się wiedzą”. Zorganizowane zostaną wystawy przybliżające sylwetki zasłużonych mieszkańców, upamiętniające ważne dla Puszczykowa wydarzenia, ukazujące zmiany jakie zachodziły w naszym mieście na przełomie sześćdziesięciolecia – niewykluczone, że wszyscy Zasłużeni dla Miasta Puszczykowa znajdą się w specjalnej wkładce, w Echu Puszczykowa. Pragnę też serdecznie zachęcić mieszkańców do włączenia się w zbieranie i poszukiwanie
zdjęć na potrzeby wystawy upamiętniającej puszczykowskich sportowców oraz fotografii na wystawę „Puszczykowo 60-lat na kliszy” obrazującej zmiany jakie zaszły w naszym mieście. Szczegółowe informacje znajdziecie Państwo na łamach Echa Puszczykowa, stronie internetowej oraz profilach facebookowych Miasta i Biblioteki Miejskiej. Dwie duże imprezy sportowe, zaplanowane z okazji jubileuszu miasta to majowa Korona Zachodu Polski w Nordic Walking oraz wrześniowy Rowerowy Rajd Retro. Motywem przewodnim tego ostatniego będą właśnie lata 60-te, a uczestnicy będą mogli przebrać się w stroje z tego okresu. Urodziny Puszczykowa to nie jedyny jubileusz obchodzony w tym roku. W 2022 r. będziemy świętowali również 25-lecie naszej współpracy z gminą Châteaugiron.

Miasto ogłosiło przetarg na budowę domu komunalnego. Czy miastu potrzebny jest taki budynek?

Faktycznie w bieżącym roku przystępujemy do realizacji całkiem nowej inwestycji w naszym mieście – budowy budynku komunalnego. Będzie to pierwszy taki budynek wybudowany przez Miasto od podstaw, przypomnę, że ten przy ul. Niwka Stara został do pełnienia jego funkcji zaadoptowany. Właśnie ogłosiliśmy przetarg na realizację tego przedsięwzięcia. Zaprojektowany budynek będzie dwukondygnacyjny z poddaszem użytkowym (mieszkalnym), całkowicie podpiwniczony. W budynku będzie 10 mieszkań. Ta, jakże ważna dla oczekujących na mieszkania osób inwestycja, zostanie zrealizowana w ciągu najbliższych dwóch lat. O tym, że jest ona naprawdę potrzebna, może świadczyć to, że w Urzędzie mamy aktualnie, po ostatniej weryfikacji, ponad 50 wniosków złożonych o przyznanie mieszkań komunalnych. Oczywiście ten budynek nie załatwi wszystkich potrzeb, jednak stworzy możliwości zamieszkania dla 10 potrzebujących rodzin. Koszt budowy tego obiektu zaplanowano na 3,7 mln zł. Jednak ze swojego budżetu miasto musi wyasygnować tylko 750 tys. zł. Pozostałe 2,95 mln zł stanowi dofinansowanie, które miasto pozyskało z Funduszu Dopłat w ramach realizacji przez BGK rządowego programu budownictwa komunalnego. Bez tego wsparcia realizacja tego zadania byłaby niemożliwa.

Miasto otrzymało także dofinansowanie z funduszy unijnych na projekt „E-usługi publiczne dla mieszkańców Miasta Puszczykowo”. Czy te zmiany będą miały wpływ na obsługę mieszkańców?

Na ten projekt przy całkowitym koszcie inwestycji wynoszącym 1,79 mln zł. Miasto wyda ze środków własnych jedynie 270 tys. zł, pozostałą część w kwocie 1,52 mln zł stanowi dofinansowanie. W ramach realizacji projektu w naszym Urzędzie Miejskim zostaną wdrożone elektroniczne usługi, które umożliwią załatwienie online wielu spraw, takich jak opłaty podatków lokalnych, składanie deklaracji i wniosków a także korzystania z danych przestrzennych. System tych e-usług będzie zawierał interaktywne formularze, dzięki którym sprawy urzędowe będzie można załatwić od początku do końca drogą elektroniczną. W jego ramach zostanie też utworzony punkt potwierdzający profil zaufany. W dzisiejszych czasach takie rozwiązania są bardzo wyczekiwane i potrzebne. Po pierwsze zapewniają wygodę i oszczędność czasu, a po wtóre umożliwiają w bezpieczny i bezkontaktowy sposób załatwić sprawy urzędowe, co w czasie pandemii jest szczególnie ważne. Zapewnienie nieprzerwanej obsługi mieszkańców jest dla nas priorytetem, a nowoczesne rozwiązania elektroniczne w dużym stopniu nam wszystkim to ułatwiają. Projekt bardzo dobrze wpisuje się w politykę naszego samorządu – bliższego kontaktu z mieszkańcami. W telefonie komórkowym mamy dziś już nie tylko kontakty i aparat fotograficzny, ale również sklepy, pocztę i bank. Najwyższa pora, żeby zagościł tam również urząd. Przypomnę, również, że od października 2021 r. w przestrzeni publicznej naszego miasta działa 11 publicznych punktów bezpłatnego bezprzewodowego dostępu do Internetu (Wi-Fi), który powstał dzięki projektowi Publiczny Internet w Mieście Puszczykowo współfinansowanemu w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014-2020. W tym przypadku wsparcie wyniosło 55 tys. zł. Publiczne punkty dostępu do Internetu, tzw. hotspoty, powstały w instytucjach użyteczności publicznej oraz w zewnętrznej przestrzeni ogólnodostępnej. W ramach projektu zrealizowano 8 zewnętrznych oraz 3 wewnętrzne punkty.

Pozostając w temacie pandemii. Czy Urząd funkcjonuje już bez żadnych ograniczeń?

Zakończyliśmy właśnie rotacyjny tryb pracy obowiązujący od początku lutego. Nie oznacza to jednak, że nie ma już żadnych obostrzeń. Obsługa odbywa się w holu, w którym wciąż przebywać może ograniczona liczba osób. Na teren urzędu wejść można tylko w maseczce i najlepiej przed wizytą umówić się z konkretnym urzędnikiem lub sprawdzić telefonicznie czy urzędnik pomocny w naszej sprawie jest w obecny. Do stacjonarnego trybu nauczania wrócili też uczniowie wszystkich klas naszych szkół podstawowych.

Czy wiadomo już, które ulice mają szansę na realizację w ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg.

Na liście zadań rekomendowanych do dofinansowania ze środków funduszu zostały ujęte wszystkie nasze wnioski tj. budowa ulic Radosnej, Fiołkowej i Tenisowej (etap II). Przy czym na liście podstawowej znalazła się budowa ul. Radosnej, pozostałe dwie ulice znalazły się na liście rezerwowej, co oznacza, że w tych przypadkach dofinansowanie nie jest pewne. Dofinansowania z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg wynosi 50% kosztów kwalifikowanych.

źródło: Echo Puszczykowa

Napisano przez Redakcja GMP opublikowano w kategorii Aktualności, Puszczykowo

Tagi: ,

Redakcja GMP

Autor: Redakcja Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej.

Wasze komentarze (8)

 • nick
  sobota, 12 mar, 2022, 12:06:22 |

  Bezpieczeństwo na Wysokiej – oto pan Burmistrz uparł się na fotoradar. Albo kontrolę odcinkową. I umywa ręce, bo zarządca się nie zgadza.
  A nie łaska spróbować innych rozwiązań? Światła na guzik czy – o zgrozo, spowalniacz?
  Nie tylko „łaska”, ale obowiązek wobec mieszkańców, którzy swoimi podatkami go żywią.

 • karp
  sobota, 12 mar, 2022, 18:10:36 |

  Jak ja lubię ustawione wywiady.Nie znam działalności burmistrza Puszczykowa,poza tym że wylądował u niego desant dopiewski i w związku z tym nie krytykuję.Za to pan redaktor był kiedyś tubą propagandową układu dopiewkiego i po podobnych artykułach wójt Dopiewa Strażyński stracił władzę. W połowie drogi z Dopiewa do Mosiny stał się specem od spraw komunalnych i wziął ze sobą redaktora,który stał się tubą burmistrz Springer i ta straciła władzę.Prognozy dla burmistrza Puszczykowa nasuwają się same.

 • karp
  sobota, 12 mar, 2022, 21:46:27 |

  Apologeci władzy bywają różni:kwadratowi i podłużni. Ten przynajmniej nie był TW jak TW Magda,który swojego zagnieździł się w Dopiewie i w Luboniu,gdzie pani burmistrz dostrzegła pozytywy w tym, ze kapował na kolegę z Puszczykowa z opozycji,Janusza Pałubickiego . Nie gratuluję pani burmistrz,ale sobie trochę tak,bo chyba się trochę przyczyniłem do tego, że TW Magda nie jest już tak ważny w Luboniu.Pogrobowcy dawnego systemu osiągną sukces, kiedy nam sprowadzą ruskich na głowę.
  Ja im nie kibicuję.

 • karp
  sobota, 12 mar, 2022, 22:39:12 |

  Kiedyś synuś bylego sekretarza UG Dopiewo i chyba też UM Puszczykowo chciał mnie pozwać do sądu za to,że nazwałem go Synusiem na lokalnej stronie. Poradziłem mu, że jeśli nie jest Synusiem, to powinien zakwestionować badania DNA.
  Redaktor Bogdan powinien chyba poprosić o przeniesienie do Wronek.Tam sami swoi.

 • Franek
  sobota, 12 mar, 2022, 22:40:41 |

  Panie burmistrzu a kiedy zlikwiduje pan nielegalną pseudo ścieżkę rowerową w centrum Puszczykowa? Od kilku lat nie wykonuje pan zalecenia Policji i Starosty Poznańskiego. Wstyd! Mało było kontroli i awantur? Nie taki święty ten nasz burmistrzunio.

 • karp
  sobota, 12 mar, 2022, 23:15:07 |

  Niech Bogdanek popełni artykuł o tym, że to niesprawiedliwe,że on za parę groszy się produkuje, a Endrju go nie wziął do Wronek.
  Daje zarobić Michałkowi, który pracuje dla UG Dopiewo,ZUK Mosina i PK Wronki,a Michałek będzie miał wyłączność na eksmisje w Mosinie, kiedy koniec covida zostanie odtrąbiony, a to już będą duże pieniądze

 • karp
  niedziela, 13 mar, 2022, 9:40:01 |

  Jedyną kontrowersyjną rzeczą w Puszczykowie jest kierunek i siła wiatru.Do końca kadencji burmistrz Balcerek i redaktor Lewicki na pewno ustalą właściwe składowe wiatru.Po następnym wywiadzie mieszkańcom będzie grozić śmierć z nudów.

 • Alan
  niedziela, 13 mar, 2022, 17:37:56 |

  Przy Balcerku korczowo trzyma się Potocki i szykuje na Burmistrza tylko nie to.

Skomentuj